• BIST 96.280
 • Altın 275,936
 • Dolar 5,7245
 • Euro 6,3509
 • Erzurum 24 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 19 °C

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz
TBMM’nin 99’uncu açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlanıyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti. Antıkabir özel defterini imzalayan Şentop "TBMM’nin taşıdığı büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve asıl sahibi olan asil milletimizin iradesi katidir" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuklarla beraber Anıtkabir'i ziyaret etti.

23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  tüm Türkiye'de coşkuyla kutlanıyor.  23 Nisan için ilk tören TBMM Atatürk anıtı’na Başkan Mustafa Şentop’un çelenk koymasıyla başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM Başkanvekilleri, TBMM Başkanlık Divanı ve milletvekilleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi.

 

 
Daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet  erkanı, TBMM'nin açılışının 99. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk  Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı.  Törende, Şentop'un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti  Genel Başkanı Meral Akşener ile bazı bakanlar da yer aldı.  Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen heyet, TBMM  Başkanı Şentop'un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu  ve İstiklal Marşı'nı okudu.
 
Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir özel defterini imzalayan Şentop,  deftere şunları yazdı:
    "Aziz Atatürk, asil milletimizin kararlı ve azimli iradesiyle bir  araya gelerek teşekkül ettirdiği TBMM'mizin 99. kuruluş yıl dönümünde, milli  mücadelemizin büyük komutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız olan  zatı alinizin huzurundayız. İlk başkanlığını yaptığınız ve milli mücadelenin  kazanılmasına önderlik eden TBMM'nin taşıdığı büyük sorumluluğun bilincindeyiz.  Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun hakiki sahibi olan asil milletimizin büyük  hedeflere yürümek hususundaki iradesi katidir. Ülkemizin birliği, beraberliği,  milletimizin huzur ve refahı için var gücümüzle çalışma kararlılığımız tamdır,  süreklidir ve neticeye varması mukadderdir. Milli mücadelemizi yürüten ve  Cumhuriyetimizi kuran Gazi Meclisin ve onu var eden iradenin tarihi manasına  vakıfız ve bunun onurunu yaşamaktayız. TBMM olarak 99 yıllık tarihinde olduğu  gibi bugün de ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve muasır medeniyetler seviyesinin  üzerine çıkması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu vesileyle, zatı alinizi  ve milli mücadeleyi birlikte yürüttüğünüz bütün milletvekillerimizi rahmetle ve  minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun."
 
 
 
Tarihi Meclis binasında önemli mesajlar!
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop 23 Nisan törenleri çerçevesinde tarihi Meclis binasında konuştu.
Şentop konuşmasında şunları söyledi:Bu Meclis mirası istiklali tam, mizacı hürriyet, temeli milli iradeye sahiptir. Çatısı altında bulunduğumuz yüce Meclis, Türkiye’yi istiklali taşıyan milli mücadelenin merkezi olmuştur.Samsun’da başlayan, ErzurumSivasgüzergahları takip edilerek istiklal mücadelesinin zirvesi Meclis’in açılmasıdır. Ankaraböylece mukaddes bir vazife merkezi haline gelmiştir. Birinci Meclis’in Ankara’ya kimlik kazandıran Hacı Bayram Veli’nin huzurunda toplanıp Cuma namazının kılınmasının ardından binlerce insanımızın sevinç gözyaşları ve dualarla açılması, milli hakikatler olarak görülmelidir. Milletimizin oluşturduğu tablo 15 Temmuz darbe girişiminde,vatanını korumak için tankın önüne çıkan milli direnişle aynıdır. Bu vesileyle milli iradeyi, vatanını, istiklalini korumak için hayatından geçen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Yüce Meclis, milletimizin bütün renklerini bir zenginlik olarak bünyesinde barındıran bir yapıya sahiptir. Değişik meslek gruplarından milletvekilleri bulunuyordu. Hepsinin ortak ideali, ay yıldızlı bayrağımızın altında bağımsız şekilde yaşamaktı. Türkiye ancak farklılıklarını çatışma olarak değil zenginlik olarak görürse yürüyebilir.
Bugün sadece ulusal egemenlik bayramı değil, aynı zamanda çocuklarımızın da bayramı. Çocuklarına ve gençlerine önem vermeyen bir millet yok olmanın eşiğindedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizi, kendi ayakları üzerinde duran, istiklal aşığı, çağın gerektirdiği niteliklere sahip fertler olarak yetiştirmeliyiz. Bütün bakanlıklarımıza ve STK’larımıza büyük vazifeler düşmektedir.
Dijital dönüşümün ve internetin geldiği aşama bizleri acil önlemler almaya zorlamaktadır. Ayrıca çocukları hedef alan suçlarda artış görülmektedir. Çocuklara yönelik suçlarda TBMM başta olmak üzere bütün kurumlarımız daha etkin bir çalışma içinde olmalıdır. Çünkü çocuklar bizlere geleceğin emanetidir.
 
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk başkanlığında  öğrencilerden oluşan heyet Anıtkabir’i ziyaret etti.  Kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengin arkasında, ellerinden  tuttuğu iki çocukla  Aslanlı Yol'dan yürüyen Selçuk ve beraberindekiler,  Atatürk'ün mozolesine geldi.  Selçuk’un çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
 
 Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Bakan Selçuk, Anıtkabir Özel  Defteri’ne şunları yazdı:   "Aziz Atatürk, milli mukadderatımızın hakimi olan TBMM’nin kuruluşunun  99. yıl dönümünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın içimizde gün  geçtikçe artan coşkusu ve gururunu yaşamak için huzurunuzdayız. En zor şartlar  altında dahi milletimizin sesi olan ve onun değerli iradesiyle kararlı bir  şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip TBMM, milletimizin bağımsızlığını ve  iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin eşsiz simgesi  olmuştur. Bu yüce Meclis, milli yazgımızın sorumluluğunu, ulusumuzun  egemenliğine kayıtsız şartsız bağlı kalarak doğrudan üstlenmiştir. Geleceğimizin  bir gülü, yıldızı, bahtımızın aydınlığı ve memleketimizi gelecek ufuklara  taşıyacak olan çocuklarımızın önemini şahsınızın bu kutlu günü onlara armağan  etmesiyle bir kez daha idrak etmiş durumdayız. Geleceğimizin gözü olan  çocuklarımızı milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizi içtenlikle  benimseyen, ailesini, milletini, vatanını gönülden seven, insanımıza hizmeti her  zaman erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların  haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal  ve duygusal yönden sağlıklı ve toplumla barışık, kendine güvenen, hür ve bilimsel  düşünceye sahip, öğrenmeyi hayat boyu devam eden bir süreç haline getirmiş,  aklını ve muhakeme yeteneğini sadece kendisi kullanan, milli iradeye saygılı ve  milletin iradesi üzerinde hiçbir gücü kabullenmeyen birer insan olarak  yetiştirmek, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük  görevimiz olacaktır. Tüm dünya çocuklarına armağan ettiğiniz ve hakimiyetin  kayıtsız şartsız millete verildiği bu anlamlı günü milletçe büyük bir gururla  kutluyoruz. Ruhunuz şad olsun."
 
'ARZUMUZ ÇOCUKLARA DAHA PARLAK YARINLAR'
 
Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan  “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın daha büyük, daha güçlü, daha zengin, daha istikrarlı bir Türkiye’de yaşamaları için milletimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda özetle şunları vurguladı: “TBMM’nin 99. kuruluş yıldönümünü, Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum. Milli egemenliğimizin temelleri atılırken, aziz milletimiz her yaştan ferdiyle zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda birlik ve beraberlik içinde yılmadan mücadele vermiştir. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir şiarıyla istiklal ve istikbal mücadelesini sürdüren, geleceğine yön veren milletimiz için Meclis’in kuruluşu, vatan ve bayrak sevgisinin, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin timsali, özgürlüğümüzün güvencesi olmuştur. 23 Nisan 1920, milli iradeyi her türlü gücün üstünde tutan milletimiz için, milli iradenin dışında ve üstünde hiçbir gücün, hiçbir yönetimin, hiçbir vesayetin tanınmayacağının ve tam bağımsızlık yolunda ilerleyişimizin ilanıdır. Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazan aziz milletimiz, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından her alanda hızla gelişmeyi ve ilerlemeyi ilke edinmiş; Türkiye bugün, dünyanın saygın ve örnek ülkelerinden biri durumuna gelmiştir. Bizler de, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, daha büyük, daha güçlü, daha zengin, daha istikrarlı bir Türkiye’de yaşamaları için milletimizden aldığımız güçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı, milletimizin çocuklara verdiği değerin en güzel tezahürüdür. Millet olarak, çocuklarımızı dünyadaki en kıymetli varlık olarak görüyor, onları el üstünde tutuyoruz. En büyük arzumuz, çocuklarımıza ve gençlerimize çok daha parlak yarınlar hazırlayabilmektir.
 
'TBMM MİLLETİMİZİN BÜTÜN ZENGİNLİKLERİNİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR' 
 
 
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı  mesajda bugünün, asil milletin iradesine ve Büyük Türkiye’nin istiklal  mücadelesine dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 99. yıl dönümü  ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olduğunu anımsattı. Yüce Meclisin 99. kuruluş yıl dönümü ve milletin Ulusal Egemenlik ve  Çocuk Bayramını kutlayan Şentop, milletin ve vatanın en zor günlerinde teşekkül  eden, milli mücadelenin merkezi olan TBMM’nin devraldığı istiklal, hürriyet ve  milli irade mirasını  bugüne kadar başarıyla sürdürmüş olmanın haklı gururunu  taşıdığını ifade etti.
Kuruluşunun 99. yıl dönümü coşkuyla kutlanan TBMM’nin, ilk gününden  itibaren milletin bütün renklerini bir zenginlik olarak bünyesinde barındıran bir  yapıya sahip olduğunu vurgulayan Şentop, bundan sonra da bu niteliğini  koruyacağına işaret etti.
Şentop, Türkiye’nin ancak, farklılıklarını çatışma bahanesi değil,  zenginleşme imkanı olarak gören bir anlayışla ilerleyebileceğinin altını çizerek,  şunları kaydetti:
“23 Nisan sadece Ulusal Egemenliğin değil, aynı zamanda çocukların  bayramıdır. Açıktır ki çocuklarımızı ve gençlerimizi milli ve manevi  değerlerimizle donatıp, kendi ayakları üzerinde duran, istiklal ve hürriyet  aşığı, çağın gerektirdiği donanıma ve niteliklere sahip bireyler olarak  yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Bu yüzden, milletin ve vatanın istikbali olan  çocuklarımızı daima bir kıymet olarak hayatımızın, gelecek planlarımızın en  hayati kısmına yerleştirmeliyiz.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, Türkiye Büyük Millet  Meclisinin kuruluşunun 99. yıl dönümünde, başta ilk Meclis Başkanımız, Milli  Mücadelenin lideri ve Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal  ve Birinci  Mecliste kurtuluş mücadelesine omuz veren bütün milletvekillerimiz olmak üzere bu  çatı altında görev yapmış olan; vatan, millet, bayrak ve devlet uğruna şehit  düşen, gazi olan; son olarak 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimine karşı  dururken makamların en yücesine ulaşan her bir vatan evladını rahmetle, minnetle,  şükranla anıyorum.”
 
 
 
EN DEĞERLİ MİRAS
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında şöyle dedi: “Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkmasını sağlamak öncelikle milletin vekillerinden oluşan TBMM’nin görevidir. Öte yandan esaret ve işgal zincirlerini kıran, insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan TBMM’nin ülkemize karşı bitmeyen sorumluluğunun simgesidir. Dolayısıyla çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras, özgür ve adil bir Türkiye’dir. Başta Büyük Atatürk olmak üzere milletimizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını feda eden kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyor, aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, her çocuğun yüzünün güldüğü bir Türkiye diliyorum.”
 
 
GÜÇLENMESİNE KATKI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 23 Nisan mesajında şunları söyledi: “Gazi Meclisimizin 99’uncu kuruluş yıldönümünü kutladığımız bugünlerde, İlk Meclis’in aziz anıları, muhterem emanetleri, Milli Mücadele’nin eşsiz hatıraları milli vicdanda mahfuz tutulup, milli birlik ve kardeşliğimizin daha da güçlenmesine katkı verecektir. Beklentimiz budur, mücadelemiz buna yöneliktir. Bu vesileyle bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İlk Meclis’in tüm mebuslarını, kurucu kahramanları ve vatanımızın bekası için canlarını seve seve veren muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum
 
 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta kutlanırken İstanbul’daki devasa boyuttaki iş kulelerine de dev bayraklar asıldı. Maslak'ta gökdelenlerin oluşturduğu kırmızı beyaz görüntü büyük beğeni topladı. Maslak'ta bulunan binalara ve gökdelenlere asılan dev Türk bayrakları havadan görüntülendi.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25