• BIST 1.391,740
 • Altın 496,87
 • Dolar 8,8130
 • Euro 10,3050
 • Erzurum 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 22 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan beklenen müjdeyi duyurdu: KKTC'ye cumhurbaşkanlığı külliyesi inşa edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan beklenen müjdeyi duyurdu: KKTC'ye cumhurbaşkanlığı külliyesi inşa edilecek
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde heyecanla beklenen gün geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ercan Havalimanı’nda resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar karşıladı.
Erdoğan KKTC Meclisi'nde beklenen müjdeyi açıkladı, "KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti ve inşasına da inşallah yakında başlıyoruz." dedi. Erdoğan, Lefkoşa'daki Metehan bölgesinde 500 dönüm arazi içinde parlamento binasının da olduğu külliyelerin yanı sıra millet bahçesi de yapılacağını bildirdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC)  gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'na  katılarak, milletvekillerine hitap etti.
 
Konuşmasına, "Sizleri Türkiye'deki kardeşleriniz adına en kalbi  duygularımla, hasretle, muhabbetle, selamlıyorum" ifadesiyle başlayan Erdoğan,  bugünün kendileri için çok anlamlı olduğunu söyledi.
 
"Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti'nde bulunmanın, Kıbrıs Türk halkının milli iradesinin temsilcisi  Cumhuriyet Meclisi'nin çatısı altında sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı  içindeyim. Bizlere bu imkanı sağlayan Sayın Meclis Başkanı'nın şahsında  Cumhuriyet Meclisi'nin değerli üyelerine teşekkür ediyorum." diyen Erdoğan,  "Bugün burada sadece ortak bir heyecanı, milletimizin ortak bir gururunu  paylaşmıyoruz, bugün aynı zamanda Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  arasındaki, gücünü şehitlerimizin mübarek kanlarından alan ebedi ve ezeli  kardeşliğimizi tüm dünyaya isteseler de istemeseler de bir kez daha ilan  ediyoruz." ifadesini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ve yarın gerçekleştirecekleri  programlarla Kıbrıs Türk halkının bayram sevincine ortak olacaklarını, Barış ve  Özgürlük Bayramı'nın 47'nci yıl dönümü gururunu birlikte yaşayacaklarını, KKTC'ye  kazandırılan eserlerin toplu açılışını yapacaklarını söyledi.
 
Ziyaret vesilesiyle iki ülke için son derece önemli bazı müjdeleri  kamuoyu ve dünya ile paylaşma fırsatı bulacaklarını dile getiren Erdoğan, bu  eser, yatırım ve müjdelerin hayırlı olmasını diledi.
 
Cumhuriyet Meclisi'nin Kıbrıs Türkü'nün azmini, iradesini ve hürriyet  tutkusunu ifade eden bir kurum olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bu Meclis şimdiye kadar sergilediği dayanışmayla Kıbrıs Türk halkına  cesaret vermiş, umut aşılmıştır. Kıbrıs Türkü karşılaştığı onca zorluğa rağmen  Türkiye'nin güçlü desteği, Meclis üyelerinin de gayretiyle haklı davasına  inancını asla kaybetmemiştir. Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs Türk halkının hak ve  özgürlük mücadelesinin sözcülüğünü üstlenerek Kıbrıs davasına güç katmıştır.  Kuruluşundan bugüne Kıbrıs davasını savunan, Kıbrıs Türkü'nün hakkına, hukukuna  sahip çıkan, Kıbrıslı kardeşlerimizin emanetini heba etmeyen tüm Meclis üyelerine  buradan bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum. Cumhuriyet Meclisi'nde Kıbrıs  Türk halkının temsilcisi olarak görev yapmış ancak şimdi aramızda olmayan  milletvekillerine Allah'tan rahmet niyaz ediyorum."


"Her karışında bir kahraman yatan şehitler yurdu"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "milletten aldığı emanetin hakkını veren tüm  milletvekillerine" başarılar dileyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Kıbrıs davası nasıl bugünlere sizlerin omuzlarında gelmişse,  gelecekte de sizlerin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. Merhum Necip  Fazıl'dan ilhamla söyleyecek olursak; bu dava hor, bu dava öksüz değildir. Bu  dava garip, bu dava sahipsiz değildir. Kıbrıs davası büyük bir davadır, bu dava  tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974'te yazdığı  kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır. Kıbrıs davasının sahibi  yavru vatanıyla, anavatanıyla büyük Türk milletinin tamamıdır. Bu davanın sahibi  şehitlerimizdir, gazilerimizdir, vatanları için ölümü öldüren yiğit  mücahitlerdir. Bu davanın sahibi, daha ömürlerinin baharında bu toprakları  kanlarıyla sulayan kınalı kuzulardır.
 
Bu dava için sadece 1974 Barış Harekatı'nda ülkemizin dört bir  köşesinden subayı, astsubayı, eriyle tam 498 Mehmetimizi şehit verdik. Kıbrıs  Türk halkı 70'i mücahit toplam 270 evladını kara toprağın bağrına yolcu etti. Bu  mücadelede kimi sivil, kimi asker, kimi çocuk, kadın, genç, ihtiyar tam 1672  Kıbrıs Türkü kardeşimiz bizden kopartıldı. Türkiye nasıl dünyanın en büyük  şehitliği ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de özellikle söylüyorum her  karışında bir kahraman yatan şehitler yurdudur. Şayet bugün bizler burada özgürce  nefes alabiliyor, evlatlarımızı güvenle büyütebiliyor, geleceğe umutla  bakabiliyorsak bunda en büyük pay bu toprakları bir şehitler yurdu yapan işte bu  kahramanlara aittir."
 
Türkiye ve Kıbrıs Türkleri olarak bugünlere birilerinin ihsanıyla,  lütfuyla değil, bedel ödeyerek, gencecik evlatların fedakarlıklarıyla gelindiğine  dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bu topraklarda elde ettiğimiz her başarıyı çetin mücadelelerin  sonucunda adeta söke söke kazandık. Son yarım asırda maruz bırakıldığımız onca  ihanete, çifte standarda, saldırıya rağmen mücadele azmimizi bir an olsun  kaybetmedik. Haksızlık karşısında sessiz kalanlardan olmadık, zulüm karşısında  boyun bükenlerden olmadık, hukuksuzluklara eyvallah edenlerden olmadık. Hakk'a  inandık, halka yaslandık, başkalarına değil, kendi bileğimizin gücüne güvendik.  Sırtlarını dayadıkları güçlere güvenerek Kıbrıs Türkü'nü yok edeceklerini  sananlar karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten iradesini buldular. Kıbrıslı  kardeşlerimizi kolay bir lokma olarak görenler Mehmetçiğin ve mücahitlerimizin  destansı mücadeleleri karşısında hezimete uğradılar."


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;
 
Sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içindeyim. Bugün burada sadece ortak bir heyecanı, milletimizin ortak bir gururunu paylaşmıyoruz. KKTC-Türkiye arasındaki ebedi kardeşliğimizi bir kez daha isteseler de istemeseler de ilan ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının bayram sevincine şahit olacağız. KKTC'ye kazandırılan eserlerin toplu açılışına katılacağız. Yatırım ve müjdelerin şimdiden tüm Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime hayırlı olmasını dilerim.
 
"BU DAVANIN SAHİBİ ŞEHİTLERİMİZDİR, GAZİLERİMİZDİR"
 
Kıbrıs Türkü karşılaştığı tüm zorluklara rağmen haklı davasını asla kaybetmemiştir. Cumhuriyet meclisi bu davaya her zaman güç katmıştır. Tüm meclis üyelerine buradan bir kez daha şükranlarımı ifade ediyorum. Kıbrıs Türk halkının temsilcisi olarak görev yapmış aramızda olmaya tüm milletvekillerine Allah'tan rahmet diliyorum. Kıbrıs davası nasıl bugünlere sizin omzunuzda gelmişse gelecekte de bu şekilde devam edecektir.
 
Kıbrıs davası 1974'te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır. Bu davanın sahibi şehitlerimizdir, gazilerimizdir... Vatanları için ölümü göze alan yiğit mücahitlerdir. Bu dava için sadece 1974 Barış Harekatı'nda ülkemizin dört bir köşesinden şehitlerimizi kara toprağa yolcu ettik. 1672 Kıbrıs Türkü kardeşimiz bizden kopartıldı.
 
"BUGÜNLERE BEDEL ÖDEYEREK GELDİK"
 
Türkiye ve Kıbrıs Türkleri olarak bugünlere birilerinin lütfuyla değil, bedel ödeyerek geldik. Gencecik evlatlarımızın bedel ödemesiyle geldik. Son yarım asırda onca ihanete ve saldırıya rağmen mücadele gümüzü kaybetmedik. Zulüm karşısında boyun bükenlerden olmadık. Hakka inandık, halka yaslandık, başlaklarına değil kendi bileğimizin gücüne güvendik. Kıbrıs Türkü'nü yok edeceklerini sananlar karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten bilekleriyle karşılaştılar.
 
Başarımızın anahtarı dün olduğu gibi saflarımızı sıklaştırmaktır. Saldırılara rağmen mücadele azmini kaybetmedik. Kıbrıs'ın geleceği için beraber yürüyeceğiz. Tüm siyasetçiler olarak sorumluluk duygusuyla bu oyunu bozmamız gerekiyor. Farklı siyasi görüşler olabilir ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığı her türlü siyasi fikrin üzerindedir. Cumhuriyet Meclisi'nin ekonomiyi canlandırmaya ve hayata geçirilmesi gereken reformları bir an önce harekete geçireceğinizden ben eminim.
 
"ADA'DA KİMİN İŞGALCİ VE KİMİN BU ZİHNİYETTE OLANLARI İYİ BİLİYORUZ"
 
Buradaki kardeşlik iklimi ABD'de birilerini rahatsız etse de biz kararlılıkla yürüyeceğiz. Artık sıkıntı olmayacak, artık iyi günler var derken ABD'de birileriyle ortaklık oluşturmak isteyenleri biz biliyoruz. Kıbrıs meselesine belli bir lobiden bakanları, hakka ve hakkaniyete davet ediyoruz. Adada kimin işgalci ve kimin bu zihniyette olanları iyi biliyoruz. Rumlar Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman eşit ortakları olarak görmemiştir. Türkiye, Kıbrıs Türkü'nü yalnız bırakmamıştır. 47 yıl önce bugün Barış Harekatı, Kıbrıs Türkü'nün güvenliğini teminat altına almıştır. Tüm dünyaya bunu ilan ettik. Türkiye olarak bu tarihten beri KKTC ile çözüm eksenli bir siyaset yürütüyoruz. Ama karşımızdakilerden böyle bir şey görüyor muyuz? Bu müzakerelerde konuşulmadık hiçbir konu kalmadı. Rum tarafının adanın tek sahibi olarak görme hayali çözümsüzlüğü getirdi.
 
"TÜRK SÖZÜNDE DURUR AMA RUM SÖZÜNDE DURMAZ"
 
EOKA terör örgütü eliyle, komşusu Türklerin ırzına, canına, malına kastetmekten çekinmeyen Rumlar, Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman eşit ortakları olarak görmemiştir. Her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik, beraberlik, kardeşlik iklimi Amerika'da birilerini rahatsız etmiş olsa da, biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz. Türk sözünde durur ama Rum sözünde durmaz. Bu zihniyet kendilerinin de kabul etmediği BM parametlerinin altına saklandı. Yıllardır federasyon modeli vermeye çalışsalarda samimiyetsiz olduklarını görüyoruz. Bunlara inanmamız, 50 yıl daha kaybetmemiz mümkün değildir. Ada'nın gerçeklerini esas alan bir yaklaşım gerçekleşmelidir. Bunu uluslararası toplum da er yada geç kabul edecektir.
 
"DOĞU AKDENİZ'DE KKTC'NİN HAKLARINI KORUYORUZ"
 
Rum tarafı Doğu Akdeniz'de KKTC'nin haklarını yok sayma çabalarına devam ediyor. KKTC'nin tüm önerilerini ellerinin tersiyle itiyor. Doğu Akdeniz'de kendi çıkarlarımızı ve KKTC'nin haklarını koruyoruz. Bizim kimsenin tıoprağında, hakkında gözümüz yok. İstediğimiz çözüme bir an önce kavuşturmaktır. Sizlerin de desteğiyle tam bir dayanışmayla hak ve hukukumuzu kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.
 
KKTC'YE KÜLLİYE VE MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ
 
Bilindiği gibi KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın düzgün bir Külliye ve binası yok. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın Külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşasına yakında başlıyoruz. İstiyoruz ki bir Millet Bahçesi'de yapalım istiyoruz. Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bunu inşallah projeyi hayata geçirerek birilerine göstereceğiz. Aynı zamanda parlamento binası yapacağız. Milletvekillerimizin kendilerini özgür ve rahat hissedebilecekleri alanları olsun istiyoruz. 500 dönüm arazi tahsis ettik.
 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25