• BIST 1.409,560
 • Altın 526,14
 • Dolar 9,2050
 • Euro 10,6650
 • Erzurum 2 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

DAĞ ÖZELLEŞİR, KIŞ TURİZMİ GÜZELLEŞİR

Vahdet Nafiz Aksu

Özelleştirme Yüksek Kurulu, Erzurum Kayak Merkezlerinin 4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde, işletme hakkı devri suretiyle özelleştirilmesini kararlaştırdı. 

Detaya girmeden karar hakkındaki kanaatimi hemen söyleyeyim: Dağ özelleşir, kış turizmi güzelleşir!

***
Kış Ekonomisi’nin önemli bir unsurunu teşkil eden Kış Turizmi’nin istenen düzeye ulaşabilmesi için profesyonel yaklaşımlara ihtiyaç var.

‘Kış Turizmi’ne’, sektörel bir anlayışla değil; şehrin kalkınma dinamiğinin çerçevesini bütünsel bir yaklaşımla çizen kış ekonomisi mantığıyla yaklaşmak gerekiyor.

Kış Ekonomisi’nin geleceğinde önemli rol oynamaya aday Konaklı Bölgesi ve bütünüyle Kış Turizmi açısından yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğu kesindir.

Yeni tesisleşme çabalarında ‘altyapı’ koşullarının süratle geliştirilmesi ve ‘yap-işlet-devret’ gibi yöntemlere başvurulması yararlı olabilir.

Tesislerin ‘kamu eliyle’ rantabl işletilmesi uzun vadede mümkün görülmüyor. Tesislerin kamu dışı yöntemlerle işletilmesine imkân verecek uygulamalara bir an önce geçilmesini yararlı görüyoruz.

Mevcut tesislerin işletme haklarının devri, kiralama, tam özelleştirme uygulaması olarak mülk satışı, başvurulacak uygulamalardan birkaçı olarak değerlendirilebilir.

Bunlardan hangisi gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin serbest piyasa şartları içinde, tam rekabet ortamında müşteri piyasasına açılma, inavasyon; sektördeki yenilikleri takip etme ve uygulama, sektörün dünyadaki gelişmelerini takip etme açısından başarılı olacaktır.

Turizm çeşitliliği anlayışıyla çim kayağı, paraşütlü kayak ve benzeri aktivitelerle yaz aylarında da tesislerden yararlanılmasına yönelik çalışmalar, ‘profesyonelleşmeye’ yönelik uygulamalarla devre sokulabilecektir.

***

ENER adına yaptığım 24.01.2012 tarihli açıklamada yer alıyor yukarıdaki görüşler.

Aynı günlerde, şehir adına çok anlamlı girişim ve çalışmalarını takdirle takip ettiğimiz ERVAK da ‘Erzurum Kayak Tesislerinin’ özelleştirilmesine ilişkin görüşünü net olarak ortaya koymuştu.

Yaklaşık bir yıl önce dile getirdiğimiz hususların, bugün hayata geçirilmiş olmasından mutluluk duyuyoruz.

Elbette böyle bir karar öncelikle ‘siyasi kararlılık, emek ve takibin’ sonucudur. Katkısı olanlara teşekkürü borç biliriz.

***                                                                                                                

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun Erzurum Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerinin özelleştirme kapsam ve programına alındığına ilişkin kararı sevindiricidir.

Karara göre, tesislerin işletme hakkı ilgili mevzuat hükümlerince özel teşebbüse verilecek.

4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun 18. Maddesine göre İşletme Hakkının Verilmesi, “…mal ve hizmet üretim birimlerinin mülkiyet hakkı saklı kalmak kaydıyla bedel karşılığında belli süre ve şatlarla işletilmesi hakkının verilmesi” şeklinde tanımlanıyor.

Bize göre, Erzurum için en isabetli yöntem belirlenmiş… Mülkiyet hakkının saklı kalması iyi olmuş.

***

Bundan sonraki süreç umarız ki hızlı bir şekilde ilerler. Gecikmelere meydan verilmez. İhaleyi güçlü, becerikli, dirayetli firmalar kazanır. Hem kendisi kazanır, hem şehre kazandırır.

Erzurum’un dünya çapında bir merkez olması da, ‘Kış ekonomisi’ anlayışının yerleşmesi de buna bağlı…

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25