• BIST 96.455
 • Altın 222,078
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Erzurum 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 14 °C

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yine Bir İlki Gerçekleştirdi…

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yine Bir İlki Gerçekleştirdi…
Türkiyenin en gelişmiş ve modern Radyasyon Onkolojisi Kliniklerinden biri olan Erzurum BEAH Radyasyon Onkoloji Kliniğinin ev sahipliğinde “Üst Gastrointestinal Sistem Kanserlerinde Radyoterapi ve Beslenme” konulu toplantı Erzurum BEAH’ta düzenlendi.

Erzurum Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen toplantıda  ;Özofagus (yemek borusu) kanserinin tanı ve tedavisinde Erzurum başta olmak üzere tüm Doğu Anadolu Bölgesi’ni ve Türkiye’yi ileri taşımaya vesile olacak farkındalığı yaratmak, gelecekte tanı, tarama ile erken tanıyı mümkün kılacak protokollerin oluşması ve günümüzün en üstün tedavisine her hastanın ulaşmasını sağlayacak standart tedavi protokollerinin oluşturulmasına zemin hazırlayacak olmasına dikkat çekildi.

Toplantıda özofagus kanserinin görülme sıklığı ve nedenleri, radyasyon onkolojisinde özofagus kanseri tedavisinde dünden bugüne gelişmeler ve özofagus kanserinde beslenme ve beslenme desteğinin önemi hakkında bilgiler verildi.

Açılış konuşmasını yapan Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yard.Doç. Dr. Orhan Delice böylesi bir İlki olan organizasyonun Erzurum Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde düzenlenmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek çok  verimli ve etkin bir toplantı dileklerini sundu.

Ardından söz alan Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam GROG grubunun oluşturulma sürecini anlatarak  Doğu Anadolu Bölgesi’nin özofagus kanserinin sık görülmesi nedeniyle seçildiği, özofagus kanserinde her türlü tedavi yanında beslenme desteğinin elzem olduğunu beslenme desteği olmaz ise hastaların hak ettikleri tedavileri alamayacaklarını ifade etti.

Program konuşmacılarından Prof. Dr. Müge Akmansu; kansere bağlı gelişen kaşeksinin (aşırı kilo kaybı) nasıl tespit edileceği, Dünya literatüründe beslenmenin yeri ve beslenme desteği ile kanser tedavisindeki başarı oranlarının arttırılabileceği  hastaları tedavi sırasında hastalığa ve tedavilere bağlı faktörlerle oluşabilecek kilo kayıplarına karşı tedavi başında bilgilendirmek gerekiyor. Hastalarda kansere bağlı metabolik yıkımın artması ile oluşan kalori açığı ve iştah kaybı, tat tomurcuklarının etkilenmesine bağlı besinleri eski tatları ile alamamakla oluşan beslenmeye karşı isteksizlik kanser kaşeksisinin önde gelen sebeplerindendir. Kaşeksiyi ne kadar erken tespit edersek o kadar erken müdahale edebiliriz. Kanser kaşeksisinin tedaviyi etkilediği kanser gruplarından biri de Doğu Anadolu Bölgesi’nde sık görülen özofagus kanserleridir.” dedi.

 Doç. Dr. Pervin Hürmüz tarafından sunulan örnek vaka ile tedavinin geçmişten günümüze nasıl şekil değiştirdiği bilgisi verildi.

Uzm. Dr. Menekşe Turna kurulduğu 2006 yılından bu yana günün teknolojisine uygun cihaz ve alt yapı ile Radyasyon Onkolojisi Kliniği’nce tedavi edilmiş olan 250 hastanın verilerini paylaştı. Uzm. Dr. Menekşe Turna “Erzurum’da tedavi edilmiş olan hastaların verilerinde gördük ki Dünya literatürüne göre daha iyi tedavi başarıları ve hayatta kalma süreleri mevcut. Bu hastalıkta esas problem hastalığın gizli seyri nedeniyle tanının geç konulmasıdır. Türkiye’de bu kanserin en sık görüldüğü iller; Erzurum başta olmak üzere Van, Ağrı, Kars, Gümüşhane, Muş, Hakkari, Artvin, Erzincan ve Bitlis’tir. Özellikle doğu illerinde yaşayan halkımızın bu kanseri tetikleyen bazı beslenme alışkanlıkları (örn. Çok sık sıcak çay içme, çok sıcak yeme, kurutulmuş ve tütsülenmiş gıdaların tüketimi)  ve sık sigara tüketimi gibi faktörlerin ön plana çıkması, bölgemizde özofagus kanserini önemli ve dikkat edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Halkımızın bu etkenlerden uzak durulması üzerine bilinçlendirilmesi, bazı grupların ise tarama programları ile erken tanı konulmasının sağlanması gerekmektedir dedi.

Toplantıda son olarak söz alan Dr. Emre Özkan kanser hastalarında beslenme, protein ve lif desteğinin önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Kapanış konuşması GROG Koordinatörü Uzm. Dr. M. Halil Akbörü tarafından yapıldı. GROG’un kurulduğu 2017 yılından bu yana Türkiye çapında belli aralıklarla yapmayı planlandığımız bu toplantılardan ilkinin Erzurum’da gerçekleştirilmiş olmasından dolayı büyük bir mutluluk içindeyiz. Zorunlu hizmetlerine devam etmekte olan genç hekimlerimizin büyük emek ve katkıları ile bugün burada Doğu Anadolu Bölgesi için önemli bir sağlık problemi olan özofagus kanserine ayrıntılı bir şekilde değinme fırsatı bulduk. Umarız bu toplantı amaçlandığı üzere özofagus erken tanısını mümkün kılan tarama programlarının ve standart tedavileri sağlayacak tedavi protokollerinin oluşturulmasına ön ayak olur dedi..

Toplantıya Erzurum içinden başta olmak üzere ve İstanbul, Ankara, İzmir, Van, Samsun, Trabzon, Diyarbakır gibi çok sayıda ilden hekimlerin katılımı oldu.

Toplantı sonuncunda katılımcılara Birinci Grok katılım sertifikası verildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25