• BIST 1.542
 • Altın 442,399
 • Dolar 7,3985
 • Euro 9,0105
 • Erzurum -23 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara -4 °C

TÜRKİYEDE Kİ ÜSTLER ASKERİ ÜS MÜ SÖMÜRGE ÜSSÜ MÜ ?

İsmail Arslan

Batılı emperyalist güçlerin dünyayı bölüşme planları çerçevesinde gerçekleşen ve toplamda yüz milyona yakın insanın yaşamını yitirmesine yol açan l. ve II. Dünya Savaşı, Soğuk savaş gibi bir konjonktüre zemin hazırlamıştır.

Bu dönemde küresel aktörler, dünya üzerindeki politikalarını hayata geçirebilmek için farklı arayışlara girişmişlerdir.Devletlerin sınırları dışında kurdukları askeri üsler , böylesi bir arayışın neticesi olarak ortaya çıkmıştır.

Sinir ötesi askeri üsse sahip olan devletlere bakıldığında, ABD'nin bu anlamda başı çektiği görülmektedir. ABD'nin 150'den fazla ülkede askeri üssü bulunmakta ve bu üslerde yüzbinlerce asker görev yapmaktadır.Bu rakamlar ABD'nin askeri üs kılığıyla tüm dünyaya yerleştiğini ortaya koymaktadır. Askeri üs konusunda ABD'yi takip eden diğer devletler Rusya,Fransa ve İbgiltere'dir.ABD üslerinin tüm dünya coğrafyasına yayılmasına mukabil,Rusya Orta Asyada,Fransa ve İngiltere ise Ortadoğu ve Afrikanın pek çok ülkesinde askeri üsse sahiptir.

ASKERİ üsler, küresel aktörlerin dünya üzerindeki politikalarını hayata geçirebilme noktasında önemli bir misyon yüklenmektedir. Başta ABD olmak üzere , İngiltere,Fransa, Rusya gibi devletler üsleri aracılığıyla devletlere müdahil olmakta, ve askeri operasyonlarını bu üsler üzerinden gerçekleştirmektadir.Ülkemizde yer alan ve son dönemde varlığı sorgulanır hâle gelen İncirlik Hava Üssü de, bu kapsamda değerlendirilmesi gereken Abdnin en kritik askeri üslerinden biridir.1954 yılından bu yana faaliyette olan üs ,Abdnin hem Türkiye hemde Ortadoğu coğrafyası üzerindeki politikaları açısından hayati öneme sahiptir.

Müttefik iki ülkenin askeri işbirliğinin bir yansıması gibi lanse edilen İncirlik Hava Üssü, bugüne kadar bu beklentiyi doğrulayacak bir görüntü ortaya koymamıştır. Özellikle Çekiç güç sürecinden bu yana İncirlik,Türkiye yi parçalamaya çalışan taşeron terör örgütlerinin lojistik merkezi gibi çalışmıştır.Nitekim hatırlanacağı üzere ,İncirlikten kalkan ABD uçaklarının PKK'ya yardim götürdüğünü de-şifre eden dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis 1993 yılında şaibeli bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir.

Küresel sistem son yıllarda Türkiye'ye diz çöktürmek için tüm taşeron terör örgütleriyle saldırıya geçerken,İncirlik üssü bu süreçte aynı misyonla hareket etmeye devam etmektedir .Bir taraftan Suriye ve Irak sınırımızda sürdürülen terör operasyonlarında, ülkemize karşı savaşan PYD ve YPG 'li teröristlere silah ve mühimmat yardımı İncirlik üzerinden sağlanmakta, diğer tarafta DAEŞ'e karşı sürdürülen mücadelede mutabakata varılmış olmasına karşın Türkiyenin sürdürdüğü operasyona herhangi bir destek verilmektedir.

Öte yandan 15 Temmuzda bir başka taşeron örgütü eliyle yapılan darbe girişiminin İncirlik Hava üssünden koordine edildiği, darbe girişiminde kullanılan uçakların incirlikten havalandığı bilinmektedir.

Bütün bunlar ; küresel aktörlerin dost ve müttefik ülke söylemi ile faaliyete geçirdiği askeri üslerin, bulundukları ülkelere karşı nasıl kullanıldığı açıkça göstermektedir. Bu sebeple, İncirlik Hava Üssü ülkemizin geleceği ve devletimizin güvenliği açısından derhal şeffaf ve denetlenebilir hale getirilmeli,eğer bu mümkün değilse kapatılmalı veya ABD askerleride Türk askerinin kontrolünde olmalıdır.

KALIN SAĞLICAKLA

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25