• BIST 4.505,34
 • Altın 1137.395
 • Dolar 18.8288
 • Euro 20.1722
 • Erzurum -22 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -6 °C

BİNGÜR HOCA’DAN SELAM VAR...

Muhammet İspirli

Yaklaşık iki ay önceki bir yazımda, Erzurum’da özel bir okulun bahçe duvarına monte edilen “Erzurum’un Kahraman Çocukları” nı anlatan tarihi rölyef ve önündeki bugünün hayvansever uşahlarının göründüğü bir fotoğrafı dikkatlerinize sunarak, tarihi rölyefin kaldırılmasına tepki göstermiş, görselde “Bu toplum Bu Hâle Geldi” yorumunu yapmıştım.

Yazının ertesi haftasında bir basın toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e de konuyu bir soru halinde iletmiş, rölyefin akıbetini sormuştum.

Aldığım cevap, “Bakıcağız.. Tabii ki tarihi değerlerimize sahip çıkacağız” olmuştu..

Yine kısa bir hatırlatma ve eğitimci yazarın anlatımıyla RÖLYEF;

“Vanlı, isimsiz (kahraman) çocuklar gibi bu tarihlerde Erzurumlu çocuklar da aynı fedakârlığı yapmışlardı. Dönemin Erzurum Valisi Tahsin (Uzer) Bey'in emriyle dikilen çuvallara doldurulan 30 kiloluk gıda ve ihtiyaç maddesini Deveboynu yoluyla Nebi Hanlarına kadar taşımışlardır. Fakat bunları 90-95 kilometre ötedeki cepheye taşıyacak nakliye araçları yoktu. Ordu yarım yamalak bir lojistik destekle savaşmaya çıkmıştı. Vali, tellallar ve mahalle bekçileriyle duyurusunu yaptı. Muallimler mekteplerde, imamlar camilerde, muhtarlar kahvelerde halkı heyecana getirecek konuşmalarla motive ettiler. Erzurum ahalisi denenmiş vatan sevgileriyle 150 bin kilo erzakı taşımayı seve seve kabul etti. Otuz kiloluk torbalar yaptırıldı. Mektep çocuklarının sırtlarında un torbalarıyla hükümet konağı önünden hareket etmelerindeki fedakârlık ve hamiyet örneği herkesi ağlatmıştı."

Yaklaşık yüz yıl önce Erzurum’daki çocukların yaptıkları bu kahramanlık destanı, 22 Aralık 2009 tarihinde, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve önceki yazımda da ifade ettiğim gibi kendisini tarihi gerçeklere ve şehitlere adamış dünyanın sayılı kalp cerrahlarından Sarıkamış Dayanışma Grubu başkanlığını yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez Hoca’nın katkılarıyla bir rölyef halinde hayat bulmuştu.

Erzurumlu Kahraman Çocukları anlatan rölyef, artık Sarıkamış Harekâtı sırasında Allahuekber Dağları’nda 1914 yılı Aralık ayında

donarak şehit düşen Mehmetçikleri anmak için her yıl yapılan yürüyüşlerin tarihi gerçeklere uygun şekilde devinim noktası olmuştu.

Ancak ne yazık ki bu rölyef birkaç ay önce mahkeme kararı ile sessiz sedasız kaldırılmıştı.

Birkaç gün önce aynı heyecanın yaşandığı Sarıkamış Şehitleri’ni anma yürüyüşü için başlangıç noktası olamamıştı.

Konu, aynı günlerde Erzurum’da yapılan konferanslarda sert dille eleştirilmiş hatta Murat Bardakçı’nın hazırlayıp Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy ile birlikte sunduğu Tarihin Arka Odası programında tartışılmıştı.

Sevgiyle ve saygıyla andığım ağabeyimiz Av. Necati Bölükbaşı’nın kaleme aldığı “Tarihin Arka Yüzündeki Sarıkamış Harekâtı” kitabının konuşulduğu programda, konu imar değişikliğinden kaynaklandığı şeklinde dile getirilmişti.

Ve bugün bir elektronik ileti düştü posta kutuma; Saygıdeğer Bingür Hoca, şunları belirtiyordu; “Necati Bölükbaşı ağabeyimiz bu rölyefin Erzurum Lisesi önüne konması için çaba sarf ediyor. Siz de bu konuda bir gayret gösterir imisiniz. Ben de belediye başkanımız ile İstanbul'da görüştüm ve ricada bulundum…”

Bendeniz de üzerime düşeni yapmaya çalıştım…

Şöyle ki; özellikle şu kar yağışının ardından yiğidin hakkını yiğide vererek..

Sayın Sekmen!

Birkaç istisna hariç;

Uzun yıllar bu şehire kar yağar, belediyenin araçları başta Paşalar Caddesi, Hastaneler Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve uzantılarında günlerce çalışırlardı. Özellikle de bu çalışmalar trafiğin pik yaptığı mesai bitiminde yoğunlaşır göze girmeye çalışırlardı…

Bu sene ana artellerde kısa sürede gece gündüz yaptığınız planlı, programlı etkili karla mücadele çalışmalarınızdan dolayı sizi, sevgili Zafer Aynalı ve asıl sahada çalışan ekiplerinizi yürekten kutluyorum. Özellikle şehir merkezinde ara sokaklara henüz giremeyen bazı belediyelere de örnek olacağınızı ümit ediyorum.

Bu vesileyle, “Erzurumlu Kahraman Çocuklar Rölyefi”ni en kısa sürede tarihi Erzurum Lisesi’nin önüne monte ettireceğinize ve uygun şekilde ışıklandıracağınıza da yürekten inanıyorum.

Ne de olmasa İSPİRLİ sözü…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25