• BIST 4.827,04
  • Altın 1071.394
  • Dolar 18.6387
  • Euro 19.5929
  • Erzurum -3 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

NAHCİVAN TÜRKÜN YENİ BİR ERGENAKON ÇIKIŞ KAPISIDIR.!

Ahmet Gökhan Yazıcı
Liderimiz Devlet Bahçeli beyfendi Nahçivanın Azerbaycan’a ilhakı konusundaki çıkıışı sonrası ne hikmetse fikri ve zihni , aynturulmasının kadrine uğramış bir zihni devşirme güruh, zaten Nahcivan zaten Azerbaycan’ın diyip süreci geçiştirmeye çalışsada,
Bazıları ise konjüktürrel endişe ve kaygı ile sessizliğini koruya dursun;
Türk Birliğinin ve Kızılelmamız Turan ülkesinin yolu Nahçıvan'ın Azerbaycan'a bağlanmasıdır. Nahçıvan'ın Azerbaycan'a bağlanması demek ayını zamanda İran Ermenistan bağlantısının koparılması ve iki gardaş ülke olan Türkiye ve Azerbaycan arasında hiç bir sınırın kalmaması demektir.
Nahçivan ve Karabağ Türk Dünyasının yeni Ergenıkon Destanına özdeş Türk Dünyasının yeniden doğuş ve diriliş kapısıdır.!
Azerbaycan ile Ermenistan’ın bu saatlerde, Rusya’nın hamiliğinde, ateşkes antlaşmasının henüz muhtevasını bilmememize rağmen umarız midyata giderken eldeki pirinçtende olacak bir antlaşma olmamıştır.!
Türk Dünyasının ve Mazlum Milletlerin umudu yeni doğuş ve diriliş yürüyüşümüzün çıkış kapısı Karabağ ve Nahcivan stratejisi heba edilmez , yeni bir Ergenekon çıkışının önüne geçilmez.!
Devlet Beyi anlamakta aklı ve izanı yetmeyenlere veya devşirme zihniyetlerinin işine gelmeyenlere özellikle Nahcivanla ilgili şu tarihi anektoduda olmayan beyinlerine sokmak gerekir;
Türkiye’nin en kısa kara sınırı olan komşusu, Nahçivan Özerk Bölgesi. Ermenistan ile İran arasında sıkışmış bu bölge Iğdır ile komşu.Toplam “kara sınırı uzunluğu ise 13 km” civarında.
Çok kişinin bilmediği bir husus var. O da Türk dünyasına açılan tek kapı olan Nahçivan sınırının zamanında Mustafa Kemal Atatürk tarafından “bizzat kendi parasıyla” İran’dan satın aldığı topraklardan oluştuğu.
Bu topraklar şu an bize ait ve Nahçivan sınırımızı oluşturuyor.
Atatürk bir kez daha dehasını ve ileri görüşlülüğünü ortaya koymuş ve bu bölgeden toprak satın alarak hali hazırda Türk dünyası ile doğrudan sınırımızın olmasını sağlamış.
Lider olmak ayrı bir özellik!..
Nahçıvan’ın bir komşu ülke olmasının ötesinde bir anlamı var bizim için. Türk cumhuriyetleri arasında ülkemizle sınır bağlantısı bulunan tek ülke burası. Atatürk döneminde, hem ileride özerklik statüsü kazanması hem de o zaman Nahçıvan’la aramızda bir sınır kurulması için İran’la toprak mübadelesi yapılmış. Atatürk ‘Türk Kapısı’ olarak nitelendirdiği Nahçıvan’ın 13 km’lik sınırı İran’dan alarak bu ülkeyle bağımızı kurmuş. 1. Dünya Savaşı’nda Türk Ordusu Nahçıvan’ın Ermeni istilasından kurtulmasını sağlamıştır.!
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25