• BIST 1.103
 • Altın 460,478
 • Dolar 7,6683
 • Euro 8,9576
 • Erzurum 13 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 21 °C

Komutanlara Ceza Yağdı...

Komutanlara Ceza Yağdı...

Balyoz Mahkemesi, Çetin Doğan, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’i 20 yıl, Bilgin Balanlı ve Engin Alan dahil 78 sanığı 18 yıl, Dursun Çiçek’in de aralarında olduğu 214 sanığı 16 yıl hapse mahkum etti. 36 sanık ise beraat etti.

Çetin Doğan-20 YIL HAPiS

Özden Örnek-20 YIL HAPiS

İbrahim Fırtına-20 YIL HAPiS

Bilgin Balanlı-18 YIL HAPiS

Engin Alan-18 YIL HAPiS

Ergin Saygun-18 YIL HAPiS

Şükrü Sarıışık-18 YIL HAPiS

Dursun Çiçek-16 YIL HAPiS

BALYOZ Darbe Planı davasında 21 aylık duruşma maratonu dün açıklanan kararlarla sona erdi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir darbe girişimi sivil mahkemeler tarafından yargılandı ve cezalandırıldı. Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek 20’şer yıl hapis cezasına çarptırılırken, YAŞ Üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı ve MHP Milletvekili Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 78 sanığa 18’er yıl hapis cezası verildi. 1’i albay 36 sanık ise beraat etti. Cezaevindeyken MHP’den milletvekili seçilen Alan’ın milletvekilliğinin düşüp düşmeyeceğine Yargıtay karar verecek.

Şimdiki TCK’ya göre ‘ağır müebbet’

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, heyeti tarafından oluşturulan karar, üye hakim Ali Efendi Peksak tarafından okundu. Mahkeme, Çetin Doğan, İbrahim Halil Fırtına ve Özden Örnek’i ‘’Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek’’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar hakkındaki cezanın Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca yarı oranında arttırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan mahkeme, cezanın ağırlaştırılmış müebbet hapis olması nedeniyle bunun fiilen mümkün olmadığını bildirdi.

Sanıkların ellerinde olmayan sebeplerden dolayı sonucun meydana gelmediğini belirten, kastın ve kusurun yoğunluğunu, güttükleri amacı göz önüne alan mahkeme, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını eski TCK’nın ‘’cürme teşebbüs’’ başlığını taşıyan 61. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 20’şer yıl hapis cezasına çevirdi. Balyoz Darbe Planı semineri eski TCK’nın yürürlükte olduğu yıl yapıldığı için sanıklara eski TCK hükümleri uygulandı. Mahkeme, Fırtına, Örnek ve Doğan’ın mahkemedeki olumsuz tutum ve davranışları nedeniyle haklarında eski TCK’nın 59. maddesinin uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Balanlı dahil 78 sanığa 18 yıl

Mahkeme, aralarında Org. Bilgin Balanlı, Koramiral A. Can Erenoğlu gibi muvazzaf askerler ile Engin Alan, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun dahil 78 sanığı 18’er yıl, aralarında İrtica İle Mücadele Eylem Planı’nı hazırlayan emekli Albay Dursun Çiçek, faili meçhuller davasında 9 kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan emekli Albay Cemal Temizöz’ün de olduğu 214 sanığı ise 16’şar yıl hapis cezasına çarptırdı.

36 beraat, 6 tutuklama 69 yakalama

365 sanıktan 36’sının beraatına karar veren mahkeme, duruşmadaki 6 tutuksuz sanığın tutuklanmasına, salonda bulunmayan 69 tutuksuz sanık hakkında da yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, haklarında yakalama kararı olan Ali Göznek ve Ahmet Gökhan Rahtuvan ile tedavi olduğu için savunması alınamayan emekli Tuğg. Levent Ersöz’ün dosyasının ayrılmasına karar verdi. Böylece Balyoz davasında 324 sanık 6 ila 20 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmış oldu.

En az ceza Hakan Büyük’e çıktı

Aralarında HAVELSAN Genel Müdürü Ömer Faruk Yarman’ın da yer aldığı 28 tutuklu sanığa ise 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Eskişehir’deki evinde ele geçen belgelerle gündeme gelen emekli Hava Albay Hakan Büyük hakkında toplam 6 yıl hapis cezası verildi. Kararda, Büyük’ün “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçunu işlediği belirtildi.

İki hakimden iki ayrı muhalefet şerhi

İstanbul 10. Ağır ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, Korgeneral Tevfik Özkılıç’ın sadece beraati yönünde, muhalefet şerhi koyarken, üye hakim Ali Efendi Peksak da Albay Abdullah Zafer Arısoy’un beraat etmesine muhalefet ettiği kaydedildi.

Erdoğan: Haklı bir karar olsun

Başbakan Erdoğan, Balyoz davasında verilen karara ilişkin, ‘’Gerekçeyi bilmeden bu konuyla ilgili açıklama yapmam doğru olmaz. İlk derece mahkeme kararından sonra bir de Yargıtay süreci var. Yargıtay kararını da takip etmek, görmek durumundayız. Bizim tüm temennimiz, arzumuz buradan haklı bir kararın çıkmasıdır’’ diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise ‘’Balyoz Planı’’ davası kararıyla ilgili olarak, ‘’Mahkeme gerekçeli kararını açıkladığı zaman daha net bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var’’ dedi.

Bir daha ülkemizde yaşanmasın

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Balyoz davası ile ilgili verilen karar için “Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs ülkemizde bir daha olmasın. Hukuk devleti herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun” dedi.

DURUŞMAYI salondan izleyen ressam Bedri Baykam, içeride üzücü saatler geçirdiklerini belirterek “Orada benim şahsı görüşüm o aydın Türk subaylarının suçsuz olduklarıdır. Özellikle bu davanın delillerinin doğruluk paydasının araştırılmamış olması veya kendi yaptıkları araştırmaların bulguların sonuca vardırılmamış olması ve kendi istekleri tanıkların dinlenilmemiş olması nedeniyle çok üzgünlerdi” diye konuştu.

Sanık yakınları baygınlık geçirdi

Hapis cezasına çarptırılan sanıkların yakınları kararı duyunca gözyaşlarına boğuldu. Baygınlık geçiren bir kadına çevredekiler yardım etti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Balyoz davasıyla ilgili kararını bekleyen sanık yakınları, mahkemenin verdiği hapis cezalarını duyunca şoke oldu. Bazı sanık yakınları gözyaşlarını tutamadı. Bir kadın ise kararı duyunca baygınlık geçirdi. Yere düşmeden yakınları tarafından tutulan kadın, çevredekilerin yardımıyla duruşma salonunu önünden uzaklaştırıldı.

BİR GÜN BÖYLE GEÇTİ

Türkiye çıkacak karara kilitlendi

BALYOZ Darbe Planı davasının karar çıkması beklenen dünkü duruşmasının açılmasıyla kapanması bir oldu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Ömer Diken, davanın 108. duruşmasını saat 14.00’te başlattı. Sanıklar, avukatlar, sanık yakınları ve medya kararın açıklanmasını beklerken, Başkan Ömer Diken, son sözleri sorulamayan Özgür Ecevit Taşcı, Berna Dönmez, Erdem Ülgen ve Abdulkadir Eryılmaz’a son sözlerini sordu. Sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek beratlerine karar verilmesini istedi. Diken ardından duruşmaya karar için ara verdiğini açıklayınca salondan tepki yükseldi.

Albay cezaevinde kalp krizi geçirdi

Önceki gün sanıklara son sözlerini sorup karar için duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, 7 saatlik aranın ardından duruşmayı dün saat 14.00’e ertelemişti. Karar beklenen duruşmaya, tutuklu sanıklar Ergin Saygun ile Hakan Mehmet Köktürk dışındaki 248 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Deniz Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk, dün sabah saatlerinde cezaevinde kalp krizi geçirdiği için duruşmaya katılmadı. Maltepe Askeri Cezaevi’nde kalan Albay Köktürk’ün GATA Haydarpaşa Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

Avukatlar cübbesiz geldiler

Nisan ayından bu yana mahkeme heyetini protesto ettikleri için duruşmalara katılmayan sanık avukatları, sanıklar ile sohbet etmek için cübbelerini giymeden avukat bölümünde yerlerini aldı. Ancak duruşmanın başlayacağının anons edilmesi üzerine sanık avukatlarının tamanına yakını duruşma salonunu sanıkların alkışlarıyla terk etti. Sanık avukatlarından sadece 9’u duruşmaya katıldı. Saat 14.00’te başlayan duruşmaya 14.11’de ara verildi. Yaklaşık 4 saatlik aranın ardından mahkeme kararını açıkladı.

MARŞLARLA BEKLEDİLER

Salonun içi de dışı da kalabalıktı

Duruşma salonunun bulunduğu binaya 500’ün üzerinde sanık yakını ve izleyici alındı. Duruşma salonunun 350 izleyici kapasitesi olması nedeniyle izleyicilerin bazıları salona girilen iki koridora kadar girebildi. İzleyicilerin doldurması nedeniyle koridorlardan giriş ve çıkış güçlükle sağlandı. Sanık yakınları, avukatlar ve sanıklar, duruşmanın başlamasını beklerken hep birlikte Onuncu Yıl Marşı, Harbiye Marşı ve Gençlik Marşını okudu.

Herkes birbirini alkışladı

Duruşma başlamadan önce, tutuklu sanıkların duruşma salonuna alınmasının ardından izleyiciler alkış tuttu. Tutuklu sanıklar da kendilerini alkışlayan izleyicilere el sallayarak karşılık verdi. İzleyiciler, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan attı. Bu arada bazı CHP ve MHP’li vekiller de duruşmaya izleyici olarak katıldı. Zaman zaman sanıklar, izleyiciler ve avukatlar, birbirlerini alkışlayarak selamladı.

GÜN BOYU CANLI YAYIN: DAVAYI izlemek için çok sayıda basın mensubu, Silivri’ye geldi. Çok sayıda televizyon kanalının canlı yayın aracı ve ekipleri de kendileri için ayrılan otoparktaki yerlerini aldı. Haber kanalları gün boyu Silivri’den canlı yayınlarla heyecanlı bekleyişe ortak oldu.

RAKAMLARLA BALYOZ

-25 sanığa 6 ila 20 yıl arası hapis

-3 general 20 yıl hapis cezası aldı.

-78 sanık 18 yıl hapis cezası aldı.

-214 sanık 16 yıl hapis cezası aldı.

-28 sanık 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

-2 sanık (Bulut Ömer Demiroğlu) 15 yıl, (Hakan Büyük) 6 yıl ceza aldı.

-69 sanık hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

-Duruşmada olan 6 tutuksuz sanık tutuklandı.

-3 kişinin dosyası ayrıldı.

-Bir sanık dava sürecinde hayatını kaybetti.

-İki sanık hakkındaki dava dosyası düştü.

-36 sanık beraat etti.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25