• BIST 1.154
 • Altın 498,930
 • Dolar 8,1336
 • Euro 9,6208
 • Erzurum 19 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 22 °C

MEB duyurdu ve başladı! 500 bin..

MEB duyurdu ve başladı! 500 bin..
Yüz binlerce kişi bekliyordu Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu ve başladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada 500 bin ücretsiz tabletin dağıtımının başladığını söyledi. MEB'e Ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılacak, kimlere ücretsiz tablet verilecek? MEB, EBA ve Zoom gibi platformlar üzerinden yapılacak uzaktan eğitim süresince öğrencilerin faydalanmasına katkı sunacak.

MEB'in dışında belediyeler, kurumlar, kuruluşlar ve Acun Ilıcalı, ücretsiz tablet dağıtımı için çeşitli kampanyalar başlatmıştı.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle ilgili "Gidişatı bakıp salgının seyrini dikkate alıp her ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, okul binalarına girmeyerek dışarıda bekleyen velilere teşekkür etti.

Türkiye'de milyonlarca öğrenci bekliyordu ve yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırı'da Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulu'nda eğitim  öğretim sürecinin ikinci aşamasının başlaması nedeniyle düzenlenen törene  katıldı. Sembolik olarak bütün öğretmenlere okul bahçelerine geleceğe nefes  olsun diye fidan bağışı çağrısı yaptıklarını söyleyen Selçuk, "Görüyorum ki bu  okulumuzda da Türkiye'nin her yerinde de bu çağırımıza güzel bir uyum söz  konusu." diye konuştu.  Eğitim öğretimin ikinci aşamasına 21 Eylül’den sonra gelindiğini  hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:  "Bu aşamada da bildiğiniz gibi ilkokul 1 ve okul öncesi zaten açıktı.  2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarımızla, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın tüm  kademelerindeki okulları ve tüm kademelerdeki köy okulları, ilkokul ve ortaokul  olmak üzere bugün açılmış bulunuyor. Bu açılış nedeniyle de bugün Çankırı'nın bir  köy okulundayız. Hep birlikte okulumuzdaki çocuklarımız ve öğretmenlerimizle  beraber bugünü yorumlayıp, 'Bugün için neler yapabiliriz?' sorusunun cevabını  arıyoruz."

"Bütün köy okullarımızın açılıyor olmasının sevinci içindeyiz"
 Köy okullarıyla ilgili geçen yıldın itibaren yoğun bir çalışma  olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
"Köy okullarımızın geliştirilmesiyle ilgili. Son derece yoğun  çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar çerçevesinde başka bir güzel çalışma daha söz  konusu. Biliyorsunuz köy okullarında öğrenci sayısına bakılmaksızın bütün köy  okullarının açık kalması için bir mevzuat tedbiri aldık. Bu bağlamda da bütün köy  okullarımızın ilkokul ve ortaokullarının açılıyor olmasının sevinci içindeyiz.  Valiliklerimiz bünyesinde il hıfzıssıhha kurulları, il ve ilçe milli eğitim  kurulları okullarımızın açılışı, kapanması ihtiyaçları konusunda bir gayret  içindeler. Bu konularda alınacak tedbirlerle de yapılması gereken husus açık."Öğrenciler için her ihtiyacın dikkate alındığının altını çizen Selçuk,  "Bu ihtiyaçlardan bir tanesi de tablet ihtiyacı. Çocuklarımızın elbette ana  mecrası EBA televizyonu. EBA televizyonu çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu  müfredatın tamamını kapsıyor. Çocuklarımız televizyondan ihtiyaçlarını rahatlıkla  giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa izleyemezlerse elbette tekrarını  izleyebilirler." ifadesinde bulundu.
 
EB ÜCRETSİZ TABLET BAŞVURUSU HAKKINDA BİLGİLER 
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Çankırı Tüney Şehit Mehmet Demir İlkokulu'nu ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Tablet dağıtımı için de konuşan Bakan Selçuk, şu ifadelere yer verdi;"Bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz elbette bunlardan biri de tablet ihtiyacı. Çocuklarımızın ana mecrası elbette EBA TV. İhtiyaç duyulan tüm müfredatı karşılıyor. Eğer kaçırırlarsa elbette tekrarını izleyebilirler. Ve bu tabletlerin dağıtımıyla ilgili kriterler doğrultusunda tabletlerin dağıtımı bu haftadan itibaren başlıyor ve peyderpey devam edecek.
 
13 bine yakın EBA destek merkezini hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte her türlü sağlık kuralına uyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Salgının seyrini dikkate alıp çalışmalarımızı sürdüreceğiz."Bakanlık, 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başladı. 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıf öğrencileri için de tıpkı ilkokul 1. sınıf öğrencilerinde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği "hibrit eğitim modeli" planlaması yaptı. 
Bu kapsamda bazı dersler yüz yüze işlenecek, bazı dersler de TRT EBA kanalları, dijital eğitim platformu EBA ve canlı dersler kanalıyla yürütülecek. Bakanlık tarafından uzaktan eğitim sürecinde bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için hayata geçirilen EBA Destek Merkezlerinin sayısı Türkiye genelinde 12 bin 238'e ulaştı, önümüzdeki süreçte sayı daha da arttırılacak. 
 
Tablet bilgisayarların öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için hazırlanan dağıtım stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren öğrencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye başlanacak. Bu doğrultuda, ihtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu, özel eğitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir önceliklendirme yapıldı. Cihazların dağıtım süreci, il milli eğitim müdürlüklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.Ayrıca yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil inisiyatifler tarafından sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere hızla ulaşabilmesi için de aynı stratejiyle hareket edilecek. 
"Salgının seyrini dikkate alıp çalışmalarımızı sürdüreceğiz"
 
 
 Selçuk, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle  ilgili ise şunları söyledi:"Bundan sonraki süreçte her türlü sağlık kuralına uyarak, Sağlık  Bakanlığı Bilim Kurulunun ortaya koymuş olduğu ölçütlere dayalı olarak  çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gidişata bakıp, salgının seyrini dikkate alıp her  ne tedbir gerekiyorsa bu konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugün burada da  çocuklarımızın sosyal mesafeye uygun şekilde dezenfektan, temizlik, mesafe, maske  ve benzeri bütün ihtiyaç ve kurallara riayet ettiklerini görmüş olmaktan da büyük  mutluluk duydum. Onlarla sohbet etme imkanımız oldu. Bu ikinci aşamayı bu köy  okulundan açıyor olmanın ayrı bir mutluluğu var."
Bundan sonraki sürecin nitelikli bir eğitime dönüşmesi için her türlü  tedbiri aldıklarını vurgulayan Selçuk, "Bu tedbirlerimizi alırken de hem dünyayı  izliyoruz hem de Türkiye'nin farklı bölgelerindeki ihtiyaçları dikkate alıyoruz.  Ben buradan hayırlı uğurlu olsun diyorum." diye konuştu.
 
 
ÜCRETSİZ TABLET BİLGİSAYAR DAĞITIMI NE ZAMAN YAPILACAK?
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Valiliklerimiz bünyesinde İl Hıfzıssıhha Kurulları, il-ilçe milli eğitim kurulları, okullarımızın açılışı, kapanması, ihtiyaçları konusunda büyük bir gayret içindeler. Bu konularda alınacak tedbirlerle de yapılması gereken husus açık. Bu anlamda bazı ihtiyaçları da dikkate alıyoruz. Bu ihtiyaçlardan biri de tablet ihtiyacı. Çocuklarımızın elbette ana mecrası EBA televizyonu. EBA televizyonu çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu müfredatın tamamını kapsıyor ve çocuklarımız televizyondan ihtiyaçlarını giderebilirler. Eğer kaçırırlarsa tekrarını izleyebilirler. Tabletlerin dağıtımıyla ilgili kriterleri daha önce açıklamıştık, bu kriterler doğrultusunda iller okullar marifetiyle tabletlerin dağıtımı bu hafta başlıyor ve peyderpey devam edecek" dedi.
 
 
 
ACUN ILICALI BİLGİSAYAR KAMPANYASI TOPLAMI
 
Acun Ilıcalı yaptığı ücretsiz tablet kampanya ile 7.5 milyon lira bağış toplandığını açıkladı. 
 
BAKAN SELÇUK'TAN VELİLERE TEŞEKKÜR 
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bugün başlayan yüz yüze  eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, okul binalarına girmeyerek  dışarıda bekleyen velilere teşekkür etti.  Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sevgili  velilerimiz, okul binalarına girmeyerek dışarıda beklediğiniz için hepinize çok  teşekkür ederiz." ifadesini kullandı.  Aynı hassasiyetin bina dışında beklerken de gösterilmesini rica eden  Bakan Selçuk, "Lütfen, mesafeyi koruyalım çünkü sizin sağlığınız,  öğrencilerimizin, toplumun sağlığı demek." uyarısında bulundu.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından, yüz yüze eğitime  geçiş planlamasının ikinci aşamasının bugün başlamasına ilişkin, "Her şey sırayla  yoluna girecek." mesajını paylaştı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25