• BIST 4.874,34
 • Altın 1046.384
 • Dolar 18.6151
 • Euro 19.2601
 • Erzurum -5 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

2 Temmuz 2006 tarihi babam Mehmet Budak'in ahirete intikal ettiği gün...

Fevzi Budak

Ölümünün üzerinden on yıl geçti. Kendisinden bir yıl evvel vefat eden küçük kardeşi Ahmet' Amcamla birlikte Erzurum Asri Mezarlık'da yan yana yatmaktadır. Ölüm yıl dönümünde samimi özet bir anlatımla ve benim gözümle babam kim? 1950'lı yıllarda Pasinler'de başlayan maliye memurluğu, Horasan, Narman, İspir ve Aşkale gibi ilçelerin merkez ve bağlı nahiyelerinde, nüfus memurluğu, nahiye müdürlüğü ünvanlarıyla memurluk ve yöneticilik hayatını sürdüren, son olarak da Şanlıurfa ve Erzurum İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü görevleriyle de, mesleğini zirvede tamamlayan babam...

1960 darbesinde bir iftira sonucu ihtilàli tanımamak suçlamasıyla haksız bir biçimde yargılanan ve yargılama süresince günün çok zor şartlarında hep dik duran ve durabilen, ilkokul beşinci sinıf öğrencisi olarak rahmetli dedemle birlikte izlediğimiz son yargılama aşamasında berat eden, ama beratin ardından sürgün edilen babam... Meslek hayatında sergilediği aydın, mücadeleci ve bilge kişiliğiyle şahsiyetimin ve dünya görüşümün oluşmasında, yöneticiligimin ilke ve esaslarının şekillenmesinde, babalıgın ötesinde, inkâr edilemez emek ve gayretleri olan babam...

İIkokuldan itibaren dilekçe yazabilme melekesini onunla kazandım. Gazete ve kitap okuma düzenli radyo dinleme alışkanlığını onunla edindim. Devlete sadakat ve terbiye anlayışını onunla benimsedim. Haksızlik ve keyfiliklere direnme gücünün ilhamını ondan aldim. Adaletli davranma, vicdanlı ve sağduyulu düşünme ilkelerini ondan esinlendim. Mütenasip giyinmede, tertipli ve disiplinli olmada onu kendime her vakit kendime örnek aldım.

Babam'la birlikte Erzurum ilinde farklı İl Müdürlüğü görevlerini bir yıl kadar birlikte sürdürdük. Eski tabiriyle böyle bir tevafuk zannederim milyonda bir olsa da görülmez ve pek çok kimseye de nasip olmaz. Babam Erzurum İl Nüfus Müdüru, ben isem, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü olarak 1989-1990 yıllarında birlikte çalıştık. Zaman zaman baba -oğul valinin makamina, o önde, ben arkasında aynı anda girdik. O dönemin valisi ile birlikte sohbetler ettik. İmzalanması gereken evrakları birlikte imzalattık. Sayın valinin kendisine karşı gösterdiği olağan üstü ilgi ve saygıdan evlâdı olarak gurur duydum. Törenlerde aynı saflarda yer aldık. Baba-oğul olarak tarifi imkânsiz çok hoş ve mústesna bir dönemimiz oldu.

Mükemmel denilen devlet tecrübesi ve insanî vasıflarıyla, kendisi gibi, biz evlâtlarını da, memlekete ve millete hizmette hayırlı, karakter sahibi ve sağlam düşünceli ve ilkeli evlâtlar olarak yetiştirdi. Değerli bir şahsiyet ve cemiyet adamı olma ölçülerini ömrü boyunca hepi taşıdı. Ömrü süresince de giyimi kuşamı ve bilgisiyle daima örnek bir kişilik sergiledi. Vefatının onuncu yılında kendisine, amcama ve bütün geçmiş büyüklerimize, vefat eden tüm babalara tekraren rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25