• BIST 11064.85
 • Altın 2551.802
 • Dolar 33.0014
 • Euro 35.9122
 • Erzurum 27 °C
 • İstanbul 29 °C
 • Ankara 30 °C

'Aziz Bey haddinizi bilin!'

'Aziz Bey haddinizi bilin!'

Bugün, şike ve teşvik iddialarına yönelik tarihi davanın 20. duruşması görülüyor. Aziz Yıldırım'ın kendisine İlhan Ekşioğlu ile ilgili soru soran Trabzonspor Avukatı'na "Benimle ilgili soruları sor" demesi üzerine Mahkeme Başkanı araya girerek "Aziz Bey karışmayın, haddinizi bilin" dedi.
"Futbolda şike" iddiaları üzerine görülen davada tutuklu sanık Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın çapraz sorgusu yapılıyor.
YILDIRIM’DAN AVUKATA: SİZE HESAP VERECEK DEĞİLİM
Trabzonspor avukatı Nusret Yılmaz’ın, "Ekşioğlu niçin 250 bin dolar aldı kulüpten? Bu konu ile ilgili çelişkili cevaplar var" sorusu üzerine, Yıldırım, "Benimle ilgili soruları sor. Ben bu paraların hesabını verdim. Size bu paranın hesabını verecek değilim" dedi.
MAHKEME BAŞKANINDAN YILDIRIM’A TEPKİ
Avukat Yılmaz, "Bana değil mahkemeye veriyorsunuz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı araya girdi. Mahkeme Başkanı, Aziz Yıldırım’a, "Aziz bey karışmayın. Soruyu sorar, gerekirse biz müdahale ederiz. Haddini bil. Sorulara cevap vermek istemiyorsan verme" diye tepki gösterdi. Yıldırım, "Ben haddimi biliyorum başkan" dedi.
AZİZ YILDIRIM: TRABZON’U BEN BÜYÜTTÜM
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20. duruşması görülmeye başlandı.
MAHKEME BAŞKANI: KISA CEVAP VERİNİZ
Davada görüntülü kayıt yapılamayacağını belirten mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, "Sözlerinizi katipler yazacak. Bu nedenle kısa ve öz cevaplar veriniz" dedi.
"TELEFONUM DİNLENMESİN DİYE BAŞKASINA KAYITLI HATTAN KONUŞTUM"
Duruşmada çapraz sorgusu yapılan Yıldırım’a "Dinlemelere göre 12 hat var sizin kullandığınız. 10 tanede başkasının telefonlarından görüşmeleriniz var. Rabia Akın ve Gülbahar Çakın adına hatları neden kullanıyorsunuz?" diye soruldu. Yıldırım bu soruya, "İki tane telefonum var. Diğer telefonların çoğu şirkete ve kulübe ait telefonlar. Biri şirketten muhasebe müdürü Reyhan adınadır. Alın dedik aldılar. Diğeri de devletin bana verdiği korumanın aldığı telefondur. Almış getirmiş. Türkiye’de herkesin telefonu dinleniyor. Biz de o amaçla telefonum dinlenmesin diye aldık. Devlet her şeyi dinliyor. Devlet suça teşkil ediyor. Biz devlete güvenin insandık. Bu süreçten sonra güvenmiyoruz" diye yanıt verdi.
TRABZON AVUKATI YILDIRIM’I KIZDIRDI
Trabzonspor Kulübü’nün avukatı Nusret Yılmaz’ın, "Manisaspor Başkanına verilen paralarda açık var?" sorusu üzerine, Yıldırım tepki gösterdi. Yıldırım , "Bunların hepsi dosyada var" dedi. Mahkeme Başkanı’nın ‘Birbirinize saygılı sorun’ demesi üzerine, Yıldırım, "Cevap vermiyorum o zaman" diye konuştu. Yıldırım, "Ben de soru sorabilecek miyim bu avukata, Sadri Bey’e sorabilir miyim?" dedi.
Avukat Yılmaz’ın, "Gönderdiğiniz paranın maçtan 12 saat geçmeden niye istediniz?" sorusuna Yıldırım, "Sen dosyayı iyi okumamışsınız. Ben Tamer’e parayı iade edeceklerdi 3 ay sonra. Ne kadar oldu dedim. O da 2 ay oldu dedi. Ben de ara parayı istedim. Bunların hepsinin kaydı var. Ben senin başkanına 92 milyonluk ihaleyi verdim. Trabzon’a ne yaptım bunu bilsinler. 3 tane büyük kulüp vardı Türkiye’de. Trabzon’u ben büyüttüm. Manisa maçında şike var. Trabzon şike yaptı. Hangi oyuncular Trabzonluydu o maçta" diye tepki gösterdi.
AZİZ YILDIRIM’A SORULAR
Mahkeme heyeti, rahatsızlığı nedeniyle geçtiğimiz celseye katılmayan Aziz Yıldırım’ın çapraz sorgusunu yapıyor.
MAHKEME BAŞKANI: AZİZ BEY BEN BAŞKANIM SİZ SANIKSINIZ
Trabzonspor avukatı Nusret Yılmaz’ın, "Maça hakem tayin ettirdiği" sözlerine Yıldırım yine tepki gösterdi ve "O tapenin tamamını oku burada" dedi. Avukatın sözlerine devam etmesi üzerine Yıldırım, "Tapeyi iyi oku" diye sesini yükseltti. Burada yine mahkeme başkanı Mehmet Ekinci devreye girdi ve "Bir dakika Aziz Bey. Ben burada başkanım ya, sen sanıksın" diye konuştu.
SALONDAN "YETER BE" SESLERİ YÜKSELDİ
Avukat Yılmaz’ın, "Fenerbahçe’nin şampiyonlar ligine alınması konusunda Lütfi Arıboğa’nın payı olduğunu söylediniz" dedi. Yıldırım ise "Ben değil kamuoyu söyledi" diye konuştu. Mahkeme Başkanı da "Bunun ne ilgisi var" dedi. Bu soruya salondaki bazı Fenerbahçeli izleyiciler isyan etti ve "Yeter be" diye bağırdı. Mahkeme Başkanı da salona dönerek, "Ne oluyor orada" diye bağırdı.
"BAK SENİ ATACAĞIM DIŞARIYA"
Avukat Yılmaz’ın "Doğan Ercan, FB tarafından görevlendirildi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, "Gençlerbirliği- Fenerbahçe maçında Trabzonspor’un teşvik primi gönderdiğine yönelik duyum üzerine kendisine konuyu araştırması için görev verdik. Ara sırada transfer çalışmaları için yetki verdik. Burada ne varsa sorumlusu benim. Biz Fenerbahçe’yi şampiyon yaptık. Aziz Yıldırım her şeyi bilmez. Yıldırım herkesin yatak odasını bilmiyor kardeşim" diye konuştu.
Bu sözlere tepki gösteren Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Yıldırım’a "Bak seni atacağım dışarı" dedi. Yıldırım da, "Valla giderim" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı Ekinci, "Böyle devam edemezsiniz. Hakaret edemezsiniz" diye konuştu. Yıldırım ise, "Ben bir senedir hapis yatıyorum boşu boşuna. Ben bir konuşayım dava biter" dedi.
MAHKEME BAŞKANI: ÖZAYDINLI SEN İZLEYİCİSİN KONUŞAMAZSIN
Trabzonspor Avukatı Nusret Yılmaz’ın bir sorusunda Murat Özaydınlı’nın ismini zikretmesi üzerine, salonda izleyici olarak yer alan Özaydınlı söz almak istedi. Mahkeme Başkanı, Özaydınlı’ya "Sen konuşamazsın izleyicisin" dedi. Özaydınlı ise "Adım geçiyor ben konuşurum. O zaman adımı geçirmesin" dedi. Mahkeme başkanının gülümseyerek, "Tanık mı sanık mı ne olmak istiyorsun?" diye konuşması üzerine Özaydınlı, "Hepsini olurum ben" diye konuştu.
EMENİKE’NİN TRANSFERİ
Avukat Yılmaz, "Emenike’nin transferi hangi aşamada gerçekleşti?" diye sordu. Bu soruya Yıldırım, "Ocak-Şubat aylarında kardeşim Yıldırım ve Göksel Gümüşdağ gitti ve Karabük Başkanı Feridun bey ile görüştü. Ben maça gittiğimde de konuştum bu konuda. Zamana bıraktık. Kulüpten izin istedik ve Emenike ile de konuştuk. Daha sonra 9-10 milyon civarında başkan ile pazarlık yaptık. 9’a anlaştık. Savcı beyin işine gelmediği için tapelere koymamıştır. Diğer oyuncuların fiyatını arttırmamak için kamuoyuna ’7 milyon dolar verdik’ dedik" diye cevap verdi.
Duruşmaya ara verildi.
YILDIRIM: BÜTÜN TAPELER YOK
Duruşmada söz alan Aziz Yıldırım, "İddianameyi hazırlayan savcı bazı tapeleri hasır altı etmiş. Burada sadece Fenerbahçe yargılanmıyor. Bütün tapeler hasıraltı olmadan gelecekti" dedi. Bu sözlere mahkeme başkanı, "Bütün tapeler var" diye yanıt vermesi üzerine Yıldırım, "Bütün tapeler yok. Hayır" diye konuştu. Mahkeme Başkanı da "İddianameler uzun diyorsunuz sonra. Klasörde var tapeler. O savcı beyin takdiri" dedi. Yıldırım’ın çapraz sorgusu tamamlandı.
MÜTALAAYA KARŞI SAVUNMALAR BAŞLADI
Daha sonra savcılık makamının mütalaasına karşı savunmalara başlandı. Sami Dinç’in avukata "Mahkemeye sunduğumuz yazılı savunmaları tekrar ediyoruz. Duruşma sırasında yaptığımız sözlü savunmamızı tekrar ediyoruz. Beraatimizi talep ediyoruz" dedi.
DAVADA 20. DURUŞMA
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 20’nci duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.
TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.
GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sadece ajans muhabirleri alındı.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25