• BIST 9568.19
 • Altın 2473.348
 • Dolar 32.4469
 • Euro 34.5041
 • Erzurum 11 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 14 °C

Erzurum AVM'de bin kişi çalışıyor

Erzurum AVM'de bin kişi çalışıyor

Erzurum AVM Müdürü Kemal Ünal, 2009 yılından beri hizmet veren Erzurum AVM'nin kent ekonomisine önemli bir katkı sağladığını söyledi.
Erzurum AVM'de yaklaşık bin kişinin istihdam edildiğini belirten Ünal, "Erzurum AVM'nin oluşturduğu istihdam ve turizme verdiği katkı kent ekonomisine ciddi bir getiri sağlamaktadır" dedi.
2011 yılında 7 milyon ziyaretçiyi ağırladıklarını ifade eden AVM Müdürü Kemal Ünal, Alışveriş Merkezlerinin hem Anadolu şehirlerinde hem de büyükşehirlerde sosyal hayatın içerisinde olmasına rağmen büyükşehirde sosyal hayatın bir parçası, Anadolu şehirlerinde ise sosyal hayatın kendisi konumunda olduğunu, bu nedenle Anadolu şehirlerinde bulunan Alışveriş merkezleri şehrin sosyal hayatına yön verdiklerini bilerek bunun sorumluluğunda hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.
Erzurum AVM Müdürü Kemal Ünal, Erzurum AVM'nin açılışından başlayan süreçte yaşanan gelişmeleri, 2012 yılı hedeflerini, sosyal sorumluluk projeleri ve aktivitelerini anlattı.
REDEVCO, NEDEN ERZURUM'DA AVM AÇMA GEREKSİNİMİ DUYDU?
"Çok yoğun ve uzun süren fizibilite çalışmaları sonucunda Erzurum'un bulunduğu bölge içerisindeki potansiyeli, ulusal ve uluslararası şirketlerin bölge ofisi ve müdürlüklerinin Erzurum'da olması yani bir anlamda ticaretin merkezi konumunda olması, komşu illerden ve ülkelerden aldığı ziyaretçi sayıları, sınır ticareti ile ilgili yapılması beklenen düzenlemeler, yapılması planlanan yatırımlar, artan turizm potansiyeli gibi parametreleri dikkate aldığınızda ve zaten tarihte de İpekyolu üzerinde bulunmasının getirdiği önemle Erzurum'da AVM yatırımı şirketin kararında etkili olmuştur.
Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise bu kararın yanlış olmadığını, aksine özel sektörün Erzurum'a yatırım yapması için gerekli kriterlerin bulunduğunu gösteren ve ilk olmanın getirdiği avantaj ve dezavantajları yaşayan bir yatırım haline gelmiştir.
YEREL YÖNETİMLERLE HER HANGİ BİR İŞLETME SIKINTISI YAŞIYOR MUSUNUZ?
Öncelikle operasyonel açıdan zor bir bölge. Doğa şartları gereği lojistik, tedarik, temizlik, teknik konularda zaman zaman sıkıntılarla karşılaşıldı. Bugüne kadar, Erzurum'da yaşanan doğa şartlarında bir operasyon deneyimimiz olmadığı için kendimizi bu şartlara adapte etmemiz ve geliştimemiz gerekiyordu. Bunu da çok kısa zamanda atlatarak hem iş ortaklarımız olan kiracılarımızın hem de AVM'ye gelen ziyaretçilerimizin rahat, güvenli ve keyifli bir ortamda eğlenmelerini ve alışveriş yapmalarını sağlamaya çalıştık.
Diğer taraftan, bugüne kadar batıya veya yakın bölgelerdeki AVM'lere ziyaretçi olarak giden ve Erzurum'da perakende ile ilgili yatırımları bulunan ama ilk defa AVM'de kiralama yapacak olan iş ortaklarımızla doğal olarak uygulamalarda birtakım zorluklar yaşandı fakat yukarıda da değindiğim gibi, biz nasıl Erzurum'a kısa sürede alıştıysak Erzurumlu yatırımcılarımızda AVM'ye kısa sürede alıştılar.
Redevco, yaptığı her uygulamanın ve projenin yasalara, kurallara uygun olmasını ister. Yerel yönetimlerimiz de yasalara ve kurallara uygun hareket etmeleri gerektiği için herhangibir sıkıntı ile karşılaşmıyoruz. Yani her iki taraf da aynı kriterler ve etik değerler içerisinde hareket etmek istediği için uyum içerisindeyiz.
Bunun en son örneğini, yakın zamanda ziyaret ettiğimiz bir kurumda gördük. Kendilerine projelerini nasıl hazırlamaları gerektiği ile ilgili başvuru yapanlara Erzurum AVM'yi ziyaret etmelerini ve örnek olarak almaları gerektiğini ifade ettiler. Demek ki doğru yoldayız.
ERZURUM AVM'NİN ZİYARETÇİ POTANSİYELİ NEDİR?
Ziyaretçi potansiyelimiz, şehrin nüfusu, ekonomik yapısı,
AVM'nin metrekare büyüklüğü gibi parametrelere göre değerlendirildiğinde ilk üçe girecek durumda. 2011 yılında 7 milyon ziyaretçi ağırladık. Bu 2010 yılında da yaklaşık olarak aynıydı.
Kiracımız olan ulusal markaların Erzurum AVM şubeleri şirket içerisindeki sıralamalarında üst sıralarda yer alıyor.
43 AVM'nin bilgilerini paylaştığı bir çalışmaya göre Aralık 2011 ayında her metrekare için ziyaretçi sayısı ortalaması 11.6 iken Erzurum AVM'nin ziyaretçi sayısı
18.1 kişi olarak gerçekleşmiştir. Rakamlar böyle olunca sektörün Erzurum'a olan bakışı da farklı oluyor ve konuşuluyoruz. Ulusal ve uluslararası markalar Erzurum AVM'de yeralabilmek için sırada bekliyorlar.
ERZURUM AVM'NİN KENT EKONOMİSİNE KATKISI NE OLDU?
Kent ekonomisine katkımızı inşaatından başlayarak halen devam eden bir süreç olarak görüyorum. İnşaat sırasında hafriyatından başlayıp malzeme alımına ve işçiliğine kadar olan süreçlerde öncelikli olarak Erzurum firmalarıyla işbirlikleri oluşturuldu. Kiralama yapılırken öncelik Erzurum'lu yatırımcılara verildi.
Erzurum AVM açıldıktan sonrasına baktığımızda ise yaklaşık olarak 1.000 kişinin direkt istihdam edildiği, mağazaların ihtiyaçlarının karşılanmasında ortaya çıkan işgücü potansiyelinin yarattığı istihdam, örneğin kargo hizmetleri, taşımacılık, dekorasyon, teknik hizmetler gibi hizmetleri de dikkate aldığımızda çok daha yukarılara çıkmaktadır.
Erzurum AVM'nin açılmasından sonra komşu il ve ülkelerden gelen turistik ziyaretçilerimizin sadece Erzurum AVM'de harcama yapmadıklarını da hatırlatmak isterim. Erzurum'a yapılan ziyaretler sırasında, ulaşım, konaklama, yeme-içme-eğlence sektörlerine ciddi katkıda bulunmaktadır.
Kent ekonomisine verdiğimiz katkı sadece satış olarak değil, şehirde alışveriş yapan tüketicilere sağladığımız uygun fiyata istediği ürünü satınalma fırsatı yaratarak bir anlamda tüketicilerin harcama yapmak istedikleri bütçeleriyle daha fazla ürün almalarını veya ihtiyaçları olan ürünleri daha ucuza almalarını dolayısıyla tasarruf yapmalarını sağlayarak da katkımız olduğunu düşünüyorum.
Hem Erzurum AVM'nin yarattığı istihdamdan faydalanan çalışanların elde ettiği gelirler, hem de turizme verdiği katkı kent ekonomisine ciddi bir getiri sağlamaktadır.
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNİZ VAR MI?
2011 Universiade Kış Oyunları esnasında halk ile federasyon arasında bir bağ olduk. Van'da yaşanan üzücü afetin ardından onların yanında olduğumuzu bilmelerini istedik. ve biz açıldığımız günden beri hem halkın ihtiyaçlarına cevap verebilmek hem de onlara farklı imkanları sunabilmek için çalıştık. Bunları yaparken de diğer kurumlardan destek aldık. Mesela, Türk Oftalmoloji Derneği'nin " Glokom'a Göz Yummayın" söylemiyle yola çıktığı sağlık tırının durak nokatalrından birisini Erzurum AVM yaptık ve halka ücretsiz göz kontrolü imkanı sunuldu. Yine " Reflüye Set Tırı " vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet verdi. Bunun dışında Kızılay Kan Merkezi ile belirli aralıklarla çalışıyoruz. AVM içinde oluşturmuş olduğumuz alanlarda testler yapılıp belki de acil kana ihtiyacı olan vatandaşlarımıza anında kan ulaştırma konusunda aracı olabiliyoruz. Erzurum Sağlık Müdürlüğü ile olan yakın temaslarımız sayesinde organ bağışı hakkında bilgilendirme standları, diyabet ölçümleri yapma standları, sigarayı
bırakma konusunda halka destek olabileceğimiz tarama ve konusu insan sağlığı olan bilgilendirme noktalarına ev sahipliği yapıyoruz. Ziyaretçi sayımız göz önünde bulundurulduğunda en fazla insana ulaşma çabasında olan ve halkı kendi alanlarında bilinçlendiremeye çalışan devlet kurumlarına kapılarımızı açıyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu, Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Türk Hemşireler Derneği, Erzurum Vergi Dairesi Müdürlüğü bunlardan sadece bazıları.
Netice de bunlar da birer sosyal sorumluluk ve amaç halka hizmet ise biz her zaman buradayız.
2012 yılında ise daha çok sosyal aktivitelerle halkımıza dokunmaya çalışacağız tabi bunlar yine destek alarak gerçekleştireceğimiz aktiviteler olacak. Mesela daha önce hiç sinema ile tanışmamış köy çocuklarını Cinebonusün desteğiyle getirmeyi planlıyoruz. ya da Devlet Tiyatroları'nın desteği ile tiyaotro kunusunda çalışmalarımız olacak. Kimsesiz Çocuklar yurdu ile yapılacak görüşmelerin ardından orada ki çocukları Erzurum Çocuk Kulübü alanında ağırlayıp Ezi ile tanıştıracağız. Değişen ve gelişen şartlar doğrultusunda sosyal sorumluluk alanında nasıl bir aksiyon almamız gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.
2012 YILINDA NE GİBİ ETKİNLİKLERİNİZ OLACAK?
Öncelikle 2012 pazarlama çalışmalarının temel taşını oluşturduk ve reklam kampanyamızı tamamladık. 2011 yılında " Alışveriş, Lezzet, Eğlence, Moda ve Sinema Erzurum Avm'de " dedik. 2012'de ise " Erzurum AVM'de Mutluyum, Erzurum AVM'de Mutluyuz " söylemiyle yola çıkarak yeni imajımıjla müşterilerimizin karşısına çıktık. Bu hafta hem bilboardlarda hem de AVM'de ki bütün görsel noktalarımızda imajlarımızı görebilirsiniz.,net sade ve anlaşılır bir söylem ile hedef kitlemizle aramızda duygusal bir bağ yakalamaya çalıştık.
2012 yılı aktivite ve organizasyonlarımızı planlarken yine özel günleri baz alarak hedef kitlemizin istek ve beklentilerine uygun çalışmalar yaptık. Ocak ayında yapmış olduğumuz 2012 Kiracı toplantısında bütün planlarımızı kiracılarımızla ve iş ortaklarımızla paylaştık onların da görüşlerini alarak ilerlemeye karar verdik. Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü vb özel günlerde zaten mutlaka bir kampanya ve aktivite yapıyoruz bunlar 2012'de de devam edecek. Yine halkımız ve bizim için çok önemli bir ay olan Ramazan'da özel aktiviteler gerçekleştireceğiz. Bunların dışında
2 otoparkımızda açılan Go - kart alanımızda kurumlara özel turnuvalar planladık. Örnek vermek gerekirse Polis Haftası münasebetiyle 7 - 14 Nisan arasında emniyet mensuplarına turnuva düzenlenecek ve yıl içinde bunlar farklı kurumlarla devam ettirilecek. Basın mensupları, öğretmenler ve öğretim görevlileri, öğrenciler hatta kiracılarımız arasında turnuvalar yapacağız.
Genel aktivitelerimizin yanı sıra sadakat programı çerçevesinde oluşturduğumuz ve
üye sayıları 2000' e yaklaşan Kadınlar Kulübü ve Çocuk Kulübümüz içiin aktiviteler planladık. Ocak ayında Cinebonus'da kendileri için özel gösterimi yapılan filmde buluşan Kadınlar Kulübü üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde tekrar biraraya gelecek. Zaman zaman seminerlerde zaman zaman imza günleri ya da hoby kurslarında buluşacak olan üyelerimiz her zaman olduğu gibi bu sene de bizim ayrıcalıklı müşterilerimiz arasında yer alacak. Çocuk Kulübü ise çok yeni olmasına rağmen oldukça fazla ilgi gördü. 23 Eylül'de yıldönümünü kutlayacağımız kulübümüzün üyeleri olan minik misafirlerimizden tiyatro, koro, dans ekipleri oluşturularak Kültür Merkezi'nde yıl boyunca çalışmış oldukları
alan ile ilgili sunum yaptıracağız. Onları eğlendirecek eğlendirirken eğitecek günlük aktivitelerimiz ise yıl boyunca aralıksız hergün devam edecek.
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN SOSYAL VE KÜLTÜREL HAYATA ETKİLERİNDE ANADOLU KENTLERİ İLE BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ BENZERLİK VE FARKLILIKLAR NELER?
Büyükşehirlerde sosyal ve kültürel hayatın takip edilebileceği çok farklı mecralar bulunmasına rağmen maalesef Anadolu kentleri bu kadar şanslı değil ve bu açık şartlar elverdiği sürece Alışveriş Merkezleri tarafından karşılanıyor. Örneğin turne kapsamında şehire gelen bir tiyatro veya konser etkinliğinin duyurulması ve/veya bilet satış noktası olması o etkinliğe katılımı ciddi ölçüde etkilemektedir.
Alışveriş Merkezleri hem Anadolu şehirlerinde hem de büyükşehirlerde sosyal hayatın içerisinde olmasına rağmen büyükşehirde sosyal hayatın bir parçası, Anadolu şehirlerinde ise sosyal hayatın kendisi konumundadır.
Bu nedenle Anadolu şehirlerinde bulunan Alışveriş merkezleri şehirin sosyal hayatına yön verdiklerini bilerek bunun sorumluluğunda hareket etmeleri gerekmektedir.
Yeni AVM'lerin daha önce yapılanlarda olduğu gibi hem sosyal alan olma sorumluluğu hem de tüketicilerin beklentilerini karşılayabilmek için üretilecek projelerle
tüketiciler çok daha fazla zamanı AVM'lerde geçireceklerdir. Dolayısıyla AVM'nin sosyal alan sorumluluğu artacak ve tüketiciyi daha fazla dinleyebilecektir.
ALIŞVERİŞ SİTELERİNİN HIZLA ARTMASI AVM'LERİ NASIL ETKİLER?
İnternet ortamındaki alışveriş sitelerinin performansı günden güne artacağı bir gerçektir fakat şunu gözden kaçırmamalıyız: Tüketiciler, ürün hakkında birebir bilgi alabilecekleri ortamlardan, ürüne dokunabilecekleri ortamlardan, almak istediği ürünü farklı ürünlerle deneyebileceği ortamlardan alışveriş yapmayı sürdüreceklerdir.
İnternet ortamında yapılan alışverişlerde ürünü bilgimiz seviyesinde kıyaslayabiliriz. Oysa AVM'lerde servisini verdiği ürünler konusunda eğitilmiş profesyonellerden hizmet alırız ve bu profesyoneller bizleri hem ihtiyacımız olan ürün konusunda gerekli yönlendirmelerini yaparlar hem de satış sonrasında ihtiyacımız olduğu her anda gerekli desteği sağlarlar. Bu nedenle Alışveriş Sitelerinin artmasının AVM'leri etkileyeceğini düşünmüyorum.
KADINLAR KULÜBÜ, ÇOCUK KULÜBÜ
AVM'ler sadakat programları geliştirme ve sürekliliklerini sağlama konusunda adeta birbirleriyle yarış halindeler. Biz yatırımcısı olduğumuz bütün AVM'lerde Kadınlar Kulübü ve Çocuk Kulübü projelerine sahibiz. Bu tür müşteri sürekliliği sağlayacak projeler tamamen hitap ettiğiniz hedef kitlenin durumuna göre belirlenmekte. Mesela Erzurum'da 50.000 üniversite öğrencisi var ve bu sayı açılan yeni fakültelerle daha da artacak. Bu rakam gerçekten gözardı edilemeyecek bir rakam. İlerleyen günler de üniversite öğrencilerine özel çalışmalar planlayabiliriz. Ama bu projeden önce sosyal medyayı kullanarak hem gençlere hem de vaktini internet başında geçiren müşterilerimize
dokunmaya çalışacağız. Daha çok yeni olsa da
Erzurum AVM artık Facebook ve Twitter'da...Sosyal medya üzerinden bizi takip eden müşterilerimiz Erzurum AVM'den birbirinden güzel hediyeler kazanacak. Hem eğlenceli hem de kazandıran bir proje olduğu için geri dönüşünün olumlu olacağına inandığımız bu projenin ilerleyen günler de sizinle de paylaşımını yapacağız.
ERZURUM HALKI AVM'YE ALIŞTI MI?
Erzurum halkı günden güne AVM'ye daha fazla alıştı. Başlangıçta her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı sıkıntılar yaşanmıştı ama gayet doğal sıkıntılardı. Tatlı anılar olarak hatırlamak istiyoruz.
Vatandaşlarımızdan beklediğimiz ise Erzurum AVM'ye gelen ziyaretçilerin buraya rahat, güvenli, keyifli bir ortamda bulunmak istedikleri için geldiklerini düşünmelerini ve empati kurarak diğer ziyaretçileri rahatsız edecek şekilde hareket etmemelerini bekliyoruz. Bunun içerisinde aracınızı otoparkda parketmenizden veya yaya girişlerinde güvenlik noktalarından başlayıp, AVM içerisindeki davranışlarınıza kadar devam eden bir süreç var. AVM'ler kamuya açık özel mülkiyetlerdir. Güvenlik, temizlik, teknik hizmetler için yeterli personelimiz bulunmasına rağmen kendisine ve toplumun diğer üyelerine saygısı olmayan kişilerin ortaya çıkardığı sorunlar zaman zaman işimizi zorlaştırıyor.
Örnek verecek olursak, araçların parkedebilmesi için park çizgilerimiz olmasına rağmen genellikle 2, bazen 3 hatta 4 araçlık yere parkedenler veya asansör, yürüyen bant önlerinde bulunan engelli otoparklarını kullanan araçlar bulunuyor. Bu araçların sahiplerine anonsla ulaşarak sorunu çözmeye çalışıyoruz.
AVM içerisine girmiş olan ziyaretçilerimizin ise genel kullanım kurallarına uymalarını, koridorlar, fast food alanı, lavaboların içerisinde bulunduğu ortak alanları kullandıklarında diğer ziyaretçilerin de kullanımını engelleyecek veya ortamın kalitesini değiştirecek davranışlarda bulunmamalarını bekliyoruz.
ERZURUM AVM'NİN 2012 HEDEFLERİ
2012 yılındaki hedeflerimiz marka karmasında farklılaşmalar, digital pazarlama, sosyal sorumluluk projelerimizin devamını sağlamak...
Erzurum AVM, bu kentin günlük ve sosyal hayatının önemli bir parçasıdır. Bunun verdiği sorumlulukla çalışmalarımıza devam edeceğiz.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25