• BIST 10795.01
 • Altın 2501.729
 • Dolar 32.2223
 • Euro 35.0087
 • Erzurum 10 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C

Flaş... Bakanlık Soruşturmayı Tamamladı...

Flaş... Bakanlık Soruşturmayı Tamamladı...

Antrenman sırasında kayak takımının ayağından çıkması nedeniyle düşen ve kafasını tahta bariyerlere çarpması sonucu hayatını kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu ile ilgili yürütülen idari soruşturma tamamlandı. Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan soruşturma neticesinde, Kayak Federasyonu yetkilileri ile kulüp antrenörlerinin ceza kuruluna sevk edilmelerine karar verildi.

Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde yapılması planlanan Alp Disiplini Birinci Etap Yarışması öncesi, milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun, 12 Ocak tarihinde Bayanlar Süper-G Pisti'nde antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucunda hayatını kaybetmesi nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla başlatılan ve her aşaması titizlikle yürütülen soruşturmanın detaylarına yer verildi.

Soruşturma raporunda dört ayrı başlık altında, ''Antrenman için standart pist genişliği olmamasının yanı sıra pistte aynı anda farklı iki disipline ait düzenek kurulması nedeniyle pistin bölünerek daraltılmış olması, pistin kenar sınırlarının işaretlenmemiş olması, yarışma dışı çalışma olduğu gerekçesiyle, Pist Homoligasyon (Eşdeğerlilik) Sertifikasyonu'ndaki tehlikeli kenar bölge güvenlik tedbirleri alınmadığından, kaza mahallinde ve pist boyunca rüzgar erozyonu sonucu karların uçuşup pist dışına çıkmasını önlemek amacıyla kurulan ahşap kar perdelerinin önünde oluşan ve sporcu tarafından bir anda algılanması güç olan çukur bölgenin kar perdeleriyle birlikte tehlike ve risk oluşturması, mevcut koşullarda antrenmana uygun olmamasına rağmen ve pist dışında yeterince ısınmadan, pist üzerinde ısınma amaçlı serbest ve disiplinsiz kayma talimatı verilmiş olması ve antrenman yaptırılması nedeniyle'' denilerek, disiplin açısından alınan ve iki başlıkta toparlanan kararlara yer verildi.

Teftiş Kurulu'nun raporundaki disiplin açısından yapılan değerlendirmeler ise şöyle:

''1- 3289 Sayılı Kanun'un Ek 9'uncu maddesi ile Kayak Federasyonu Ana Statüsü'nde sayılan federasyon görevleri, FIS genel güvenlik kuralları, Erzurum Valiliği'nin kayak merkezleriyle ilgili genelgesi ve pistlerin işletilmesiyle ilgili müstakar hale gelen uygulama gereğince, resmi yarışma öncesi antrenman için sporcu ve kulüplere uygun yer gösterilmemesi yanında, 12.01.2012 tarihinde güvenlik ve sağlık tedbirleri yönünden antrenmanlara uygun olmayan Erzurum Konaklı Bayanlar Süper-G pistinde, sporcu ve kulüplerin antrenman ve sonuçta kaza yapmalarına zemin hazırlamaları nedeniyle, bu konuda karar alma ve etkin müdahale etme konumunda bulunan federasyon yetkililerinin,

2- FIS genel güvenlik kuralarına aykırı olarak, sporcularının soğuk hava şartlarında ısınıp ısınmadıklarından emin olmadan, ısınma amaçlı ve bu sırada sporcularını devamlı gözetemeyecek bir biçimde, uzunluk bakımından kısa ve genişlik yönünden de iyice daraltılmış pistin bir tarafına Süper-G Parkuru, bir tarafına da Büyük Slalom Parkuru kurulu olduğu halde sporcularına serbest kayma talimatı vermek ve başıboş bırakmak suretiyle sporcu Aslı Nemutlu'nun kaza geçirip hayatını kaybetmesine zemin hazırlamalarından dolayı kulüp antrenörlerinin bu hata ve ihmalleri nedeniyle ilgili ceza kurullarına sevkleri öngörülmüştür.''

İdari tedbirlere de yer verilen raporun sonunda ise, ''Konuyla ilgili olarak Erzurum Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma yürütmekte olup, konunun adli yönü devam etmektedir. Bundan sonra da Bakanlığımızın konuya olan hassasiyeti sürecek, verilen talimatlara ilişkin uygulama titizlikle takip edilecek ve sorumlu görülenler hakkında gerekli yaptırımlar bundan sonra da hiçbir taviz verilmeden uygulanacaktır'' denildi.

BAKAN KILIÇ, NEMUTLU AİLESİNE VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

Aslı Nemutlu'nun genç yaşta hayatını kaybetmesine neden olan kazanın ardından, 2 Mart'ta Nemutlu ailesine taziye ziyaretinde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''kendi kızlarının hukukunu korurcasına'' özenli bir çalışma yürütecekleri konusunda verdiği sözünü, hem Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan idari soruşturma hem de idari yönden alınan radikal kararlarla yerine getirdi.

Kılıç, anne Ayşe Mine Nemutlu'nun kendisine kızının odasını gezdirirken ''hata yapan varsa yanına kar kalmamasını'' talep etmesi üzerine, ''Aslı'nın acısı bizi de yakıyor. Sizin kızınızın değil, kendi kızımızın hukukunu koruma özeniyle hareket ediyoruz. Adalet herkes için eşit uygulanacaktır, kaygınız olmasın. Elbette kusur veya ihmal varsa buna paralel yaptırımları da hukuk ortaya çıkaracaktır. Kimsenin hatası yanına kar kalmaz'' demişti.

RADİKAL KARARLAR ALINDI

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla yapılan çalışmanın ardından Aslı Nemutlu'nun yaşadığı gibi talihsiz kazalar başta olmak üzere, var olan çeşitli sorunları önlemek amacıyla da bazı radikal kararlar alındı.

Açıklanan kararların bazıları şöyle:

''-Türkiye'de ilk defa belli bir kayak merkezindeki pistlerin, sporcu ve kulüplere, sporcu yetiştirmek ve antrenman yapmak için özel olarak tahsis edilmesi uygulaması başlatılmaktadır. Bu durumun sporcu yetiştirmede önemli bir ivme kazandıracağı düşünülmektedir.

-Türkiye'de ilk defa antrenmanlarda sporcular, yarışma sırasındaki sağlık ve güvenlik önlemlerine eşdeğer standartlara ve yarışma dışında korkusuzca becerilerini test edebilme imkanına kavuşmaktadırlar.

-Diğer spor branşlarında olduğu gibi kayak sporunda da ilk olarak pistler için çalışma programları oluşturma ve rezervasyon sistemi getirilmektedir. Bu durum sporcu ve kulüplerin hem pist kapma yarışına son verecek hem de adil bir dağılım yapılmasına imkan verecektir.

-Yapay karlandırma yapılmak suretiyle tüm pist alanlarının kullanılması öngörülmekte, ayrıca yeni inşa edilmiş lojistik tesislerden verimli bir şekilde yararlanılması talep edilmektedir.

-Ülkemizde yine ilk defa tüm kayak merkezlerinin, özel spor tesisleri mevzuatı kapsamında değerlendirilerek, uluslararası standartlara uygun bir biçimde, Spor Genel Müdürlüğümüz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerimiz ve Kayak Federasyonu Başkanlığı tarafından oluşturulacak komisyon marifetiyle, hem işin mevzuat altyapısının hazırlanması hem de bu tesislerde sürekli denetimin kaim kılınması sağlanmakta, kayak güvenliği konusundaki dokümanların tüm halkımızın erişimine ve hizmetine sunulması ve dolayısıyla eğitilmesi ön plana çıkarılmaktadır.''

Kaynak: NTV Spor


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25