• BIST 8907.65
 • Altın 2149.738
 • Dolar 31.5669
 • Euro 34.2921
 • Erzurum 2 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C

Flaş... Şike davasında 6 tahliye...

Flaş... Şike davasında 6 tahliye...

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, sanık ve avukatların taleplerinin alınmasının ardından görüşünü açıklayan savcı Ermertcan, tanıkların tam olarak dinlenmemiş olması ve istenen ceza miktarları göz önüne alınarak, tüm tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Savcının talebini değerlendiren mehkeme heyeti, Abdullah Eker, Emre Koçak, Semih Kımıl, A.Başer, H.Karaahmet için tahliye kararı verdi.

‘Herkesi biliyorum ama susuyorum!’

Şike davasının dünkü duruşmasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Yıldırım, “Sahanın içinde bir şey varsa sahanın dışında da vardır. Herkes namuslu oldu. Herkesi biliyorum ama konuşmuyorum, susuyoruz” dedi. Buna Ekinci’nin cevabı, “Açıklayın, tarihe geçin” oldu...

“Futbolda şike” iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 16’sı tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 12. duruşması dün görüldü. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise bir önceki celse tahliye edilen Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan ile Alaattin Yıldırım’ın aralarında bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu. Gazeteci Uğur Dündar da duruşmayı izlemek için salondaki yerini aldı. Duruşmada Aziz Yıldırım ek savunmasını yaptı.

‘Kızlarımız için teşekkür’

Aziz Yıldırım ek savunmasına mahkeme heyetine hitaben, ‘Bu hafta içerisinde Avrupa şampiyonlar şampiyonu kızlarımızın buraya gelmesine izin verdiğiniz için teşekkür ederim” diyerek başladı. Bunun üzerine Başkan Mehmet Ekinci, “Hediye ettikleri topu adliyenin içerisinde muhafaza edeceğiz. Adliye personelimizin zaman zaman kazandığı kupalar var. Onlarla birlikte muhafaza edilecek, bilginiz olsun” dedi.

‘5-10 bine bu işler yapılmaz’

Gençlerbirliği maçında şike yapılmadığını belirten Yıldırım, “Şike olsa alacağından insan vazgeçer mi? 5 bin, 10 binle işler yapılmaz. En az kazanan futbolcu 1 milyon lira alıyor. Karalanmak için maalesef bu hale geldik” dedi. Yıldırım, hiçbir transferi maçtan önce yapmadıklarını, futbolcular Emenike ve Sezer’in sezon sonunda transfer edildiğini belirterek, ”Mehmet Topuz transferi için kulübüyle konuştuk. Topuz beni aradı ’Neden beni arıyorsun ayıp’ dedim. Hiçbir şekilde kulübüyle anlaşmadan bir konuşma yapmadık. Maç öncesinden futbolcu transferi yapanlar yargılanmıyor, biz transfer şikesi diye yargılanıyoruz” dedi.

‘Tarlanın anlamı kurban duası’

İddianamede yer alan ‘tarla’ ifadesini açıklayan Yıldırım, bunun şifreli olmadığını, her hafta Eyüp Sultan’a gidip kurban kestiklerini ve maç için dua ettiklerini söyledi. Yıldırım, ettikleri dua için ‘tarla’ ifadesini dilek anlamında kullandıklarını iddia etti: “Bizi buraya getirenler şike diye getirdiler, ortada şike yok. Bizim size bir sitemimiz yok. Sitemimiz bizi buraya getiren organizeyedir, savcılığadır. İddianamenin sırf bir başlığı olsun diye içinde bulunduğumuz durum açıktır. Her tapemi cevaplandırırım. Bu operasyon Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’a yöneliktir.”

‘Böyle şike davası olmaz!’

Yıldırım’ın, “Böyle şike davası olmaz. Net delilleri ortaya koymaları lazımdı. 10 ay yattık. Neler olacağını da bilmiyoruz” sözleri üzerine Başkan Ekinci, “Bu dava basının ilgisi dışında bizim için normal sıradan bir dava, siz de diğer sanıklar da sıradansınız” dedi. Yıldırım’ın buna cevabı ise şöyle oldu: “Bu dava sizin için normal olabilir ama aslında bu dava Türk sporuna yön verecek bir davadır. Bu iddianame Fenerbahçe’yi suçlamak için yazılan bir iddianamedir. Gerçek bir iddianame böyle olmaz. Bizi içeride tutarak Fenerbahçe’yi ele geçirmek için yazılan bir iddianame bu. Sahanın içinde bir şey yoksa sahanın dışında da yoktur. Sahanın içinde varsa sahanın dışında da vardır. İkisi de birbirinden ayrılmaz. Herkes namuslu oldu. Herkesi biliyorum ama konuşmuyorum, susuyoruz.”

‘Fenerbahçe’yle başkanı ayırmayın’

Başkan Ekinci’nin “Açıklayın, tarihe geçin” sözleri üzerine Yıldırım, “Açıklarsak neler olacağını biliyorum. Ondan sonra diyecekler niye yaptı?” diye konuştu. Aziz Yıldırım, davanın sanıklarından Olgun Peker’le kendisini bağlamaya çalıştıklarını, ancak aralarında bir tane bile telefon tapesinin bulunmadığını söyledi. Davada kendilerinin haricinde herkesin tahliye olduğunu anlatan Yıldırım, “Şikeyi de anladığım kadarıyla tek başımıza yaptık. İddianameye konu tüm maçları ayrıntılarıyla açıkladım. Bu maçlarda şike ve teşvik eylemlerine ilişkin bir kanaata ulaşılmadıysa, büyük F.Bahçe ile başkanın ayrılığına son verilsin” dedi.

Aziz Yıldırım’ın 5 bin liralık tazminat davası reddedildi

Futbolda şike davasının tutuklu sanığı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın, ‘usulüne uygun gözaltına alınmadığı ve bu nedenle de manevi zarara uğradığı’ gerekçesiyle Hazine aleyhine açtığı 5 bin liralık manevi tazminat davası reddedildi. Yıldırım ’ın avukatı ‘’3 Temmuz 2011 tarihinde gözaltına alınan müvekkilim Aziz Yıldırım aleyhine televizyonda ve basında propagandalar yapılarak müvekkilim yıpratıldı. Bunun için tazminat talebimizin kabulüne karar verilsin ” dedi. Görüşünü belirten mahkeme savcısı, gözaltı ve yakalama kararlarının yasalara uygun gerçekleştiğini belirterek tazminat talebin reddine karar verilmesini belirtti. Mahkeme, Aziz Yıldırım’ın usulüne uygun gözaltına alındığı gerekçesiyle Hazine aleyhine açtığı, 5 bin liralık manevi tazminat davasının reddine karar verdi.

Taraftar yalnız bıraktı

Dünkü duruşmaya binlerce taraftarın gelmesi bekleniyordu. Ancak yağmurlu havanın da etkisiyle sarı lacivertliler adliyeye gelmeyi pek tercih etmedi. Çağlayan’da az sayıda taraftar Fenerbahçe bayrakları ve pankartlarla Aziz Yıldırım’a destek verdi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünü Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve aralarında Nihat Özdemir’in de yer aldığı yöneticiler de izledi.

‘Trabzon’a asla gitmem’

İddianamede yer alan bazı tapelerde Eskişehirspor’a Trabzonspor’un bir teşvik yaptığını açıkça gördüklerini savunan Yıldırım, “Trabzonspor’dan Eskişehirspor’a bir milyon artı araba teklif edilmiş. Kim yapmış ben biliyorum ama söylemeyeceğim. Benim görevim değil ama savcılık iyi araştırma yapmamış. Amaç bizleri karalamak. Bu Eskişehir’e giden şahıs kim, onu da biliyorum” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci’nin “Kasıtlı yapıldığını düşünüyorsunuz. Kim olduğunu siz söyleyin” demesi üzerine Yıldırım, “Ben söylemeyeceğim. Suç duyurusunda bulunduk zaten” cevabını verdi.

‘Çağlayan’da yazıldı’

İddianamenin Çağlayan’daki adliyede yazıldığını, sonra da organize şubeye gönderildiğini öne süren Yıldırım, “Organize şubeden bizi dinlemek için duruşmaya da giriyorlar. Duruşmadan dışarıya çıkan insanları da takip ediyorlar” iddiasında bulundu. Başkan Ekinci’nin “Burada basın var, tutanaklar var. Organizenin buraya gelmesine gerek yok” demesi üzerine Aziz Yıldırım, şu anda bile baskı altında olduklarını ve dinlendiklerini ileri sürdü.

‘Trabzon’a asla gitmem’

Yıldırım’ın savunmasına devam ettiği sırada sanık Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’in avukatı Fatih Selami Mahmutoğlu söz alarak, “Geçen duruşmada sorgu tekniği açısından hukuka aykırılık olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor ile ilgili yapılan açıklamalara dikkat edecek olursak Trabzonspor ile ilgili iddianamede 2 vaka var. Bunlar 2 maç üzerinden teşvik primidir” dedi. Yargılanan bütün sanıkların savunma haklarına saygı gösterdiklerini söyleyen Mahmutoğlu, Heyet Başkanı Ekinci’ye hitaben, “Burada Aziz Yıldırım’ın Trabzonspor ile ilgili isnatları varsa suç ihbarı şeklinde yapabilir. Sorgulamada siz sorarsınız, Aziz Yıldırım cevap verir. Trabzonspor ile ya da başka bir kulüple ilgili şüphe varsa kayıt alınır. İnşallah bu akşam Aziz Yıldırım ve arkadaşları tahliye olur da Trabzon’a maç izlemeye gider” diye konuştu. Bunun üzerine Aziz Yıldırım, ”Bir daha hayatımda asla Trabzon’a gitmem. Kimse gidip gitmeyeceğime de karışmasın artık” dedi.

‘Başbakan’ı tehdit ettiler’

Aziz Yıldırım, savunmasını şöyle sürdürdü: “Biz siyasetin içinde olmadık. Başbakan’ı tehdit ettiler. Bununla ilgili tapeler burada. Savcı, adalete güvenmemiz için iddianame hazırlasaydı bir şey diyemezdim. Trabzonspor üzerine iddianameyi kurması gerekiyordu. Trabzonspor, ‘Kupayı istiyoruz’ dedi. Bursa’dan bir bakan çıktı dedi ki ‘Ligde şaibe var’. Bursaspor şampiyon oldu, sustu. Biz siyasetin içinde yokuz. Tapelerde Sadri Şener ile Mahmut Özgener konuşuyor. ‘Başbakan’ın toplantısına gitmeyelim’ diyorlar. Bir tane Fenerbahçe’nin siyasete yönelik sözü var mı? Yok, ama Aziz Yıldırım yargılanıyor. Böyle bir şey var mı ya?”

Ekşioğlu’nun kızı ağlattı

Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu ek savunmasında duygusal bir konuşma yaptı. Tutuklandığı günden bu yana ailesi için endişelendiği belirten Ekşioğlu, “Her akşam saat 17.00’da evde olan bir baba olarak ve ailem tek başına tüm zorluklarla baş başa kaldığı için endişeliyim. Oğlum her mahkeme akşamı soruyor, kızım da büyük bir insan gibi kardeşlerine anlatmaya çalışıyor. Üzüntüsünü belli etmemeye çalışıyor ama daha fazla dayanamayacaklarını görüyorum. Yattığım sürenin 3 katını yatmış gibi hissediyorum. Her mahkeme akşamı kızımın umutsuzlukla buradan çıkmasına dayanamıyorum” dedi. Ekşioğlu’nun savunmasını tamamlamasının ardından kızı Tuana Ekşioğlu’nun, “Baba seni çok seviyorum” diye bağırması duruşma salonunda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Başta baba Ekşioğlu olma üzere bazı sanıklar ve sanık yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Trabzon’dan jet cevap

Aziz Yıldırım’ın dün mahkemede Trabzonspor’a yönelik yaptığı savunmanın sorulması üzerine Şener, “Yargıya intikal etmiş konularda konuşmak doğru değil. Hukukçu değilim ama hukukçulardan öğrendiğim kadarıyla iddianame dışında açıklamalar yapması, lüzumsuz konuşmadan başka bir şey değil. Bu konuda kararı mahkeme verecek” cevabını verdi Unutkan vatandaş devleti zengin etti..


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25