• BIST 4.874,34
 • Altın 1045.68
 • Dolar 18.6177
 • Euro 19.2504
 • Erzurum -5 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

İKİ BÜYÜK ÜNİVERSİTEYE İKİ ERZURUMLU ADAY

Vahdet Nafiz Aksu

Çok zengin bir insan kaynakları havuzuna sahip bulunan Erzurum; özellikle son yıllarda bürokraside ağırlığını hissettirmeye başladı. 
Liyakat ve güven gerektiren birçok kilit görevde yıldızı parlayan ‘laptoplu dadaşlar ordusu” üstün başarılara imza atarak göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. 
Türkiye çapında önemli iş adamlarımız ve girişimcilerimiz var.
Bilim, kültür ve sanat alanında da yeşermeye başlayan filizlerin gür ormanlara dönüşeceği günler hiç uzak değil, sabırla bekliyoruz. 
Çok parlak beyinlerimizin dikkat çeken başarılara imza attığı diğer bir alandan, akademik dünyadan da söz etmeliyiz. 
Haklı olarak övünüyoruz; Atatürk Üniversitemiz üniversiteler doğuran bilimsel annedir. Buradan yetişip yüzlerce Üniversiteye dağılmış hocalarımız, birer Erzurum sevdalısı olarak şehrimizle gönül bağlarını sürdürüyorlar.
Bunun yanı sıra, memnuniyetle müşahede ediyoruz ki, devlet ve vakıf üniversitelerimizin önemli kürsülerinde söz sahibi olan Erzurumlu akademisyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 
Bununla yetinebilir miyiz? Elbette ki hayır!
Bölüm başkanı ve dekan seviyesindeki hocalarımızla elde ettiğimiz muvaffakiyeti Rektörlük koltuklarıyla taçlandırmanın zamanı geldi de geçiyor bile. 
Talih, böyle bir fırsatı önümüze sermiş bulunuyor. 
Evet, iki kıymetli akademisyen hemşehrimiz, iki büyük üniversitemizin kaptan koltuğu için kolları sıvadı. 
“Önce Mülkiye, sonra Türkiye” özdeyişine mazhar olmuş Siyasal Bilgiler Fakültesinin kıymetli Profesörü Onur Özsoy, ülkemizin en eski ve en önemli bilim yuvalarından biri olan Ankara Üniversitesi Rektörlüğü için adaylığını koydu.  
Bilimsel çalışmaları ve hizmetleriyle akademik kadro ve öğrenciler arasında sevilip sayılan, bizim de yakinen tanıyıp takdir ettiğimiz Özsoy, birikimini üniversitesinin başarısı için değerlendirmek için hizmet yoluna koyuldu. 
Bir başka değerli Erzurum evladı, Prof. Dr. Sacit Turanlı, da Gazi Üniversitesini yönetmeye talip oldu.
Sayın Turanlı, bu üniversitemizin Tıp Fakültesinin temel taşlarından. Hocamız, 2001 yılında Profesörlük unvanını alarak Gazi Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nı kurmuş.  2003 yılında Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda göreve başlayan Dr. Turanlı öğretim üyeliğinin yanı sıra Anabilim Dalı Başkanlığı, Başhekimlik görevlerini yürütmüş. Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapan Turanlı, üniversite camiasının sevip itibar ettiği bir isim. Yardımsever, fedakâr ve hemşehri canlısı bir hekim olan hocamız hakkında dostlarımdan çok müspet değerlendirmeler işittim.
Rektörlük kısmet olursa, Turanlı’nın Gazi Üniversitesini çok iyi noktala taşıyacağından hiç kuşku duymuyorum. Allah yolunu açık etsin. 
Tekrar belirtelim.
 Her iki üniversitemiz de yükseköğretimin yüz akı dev kuruluşlar. Asla hemşehricilik gayretiyle söylemiyorum, adaylığını açıklayan dostlarımız, bu koltuklar için biçilmiş kaftan.
Gelgelelim, liyakat ve cesaret şart, ama kâfi değil. Çok gayret lazım. Sistemli, ısrarlı lobi faaliyeti gerekli…
Öyleyse haydi kolları sıvayalım, hepimiz kendi çapımızda elimizden geleni yapalım.
Öncelikle adaylarımızın seçimlerde yüksek oy almaları için akademisyen dostlarımız nezdinde girişimlerde bulunalım. 
Vakıf ve derneklerimizin organize çabaları neticeye tesir edebilir. Etkili ve yetkili makamlarda bulunan dostlarımızın şahsi ve kurumsal çabalarının da büyük önemi var.
Dostlarımızı önce sandıktan yüz akıyla çıkaralım, sonrasına yine hep birlikte bakalım. İşte o aşamada siyasilere büyük iş düşecek!

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25