• BIST 11139.46
 • Altın 2583.395
 • Dolar 33.085
 • Euro 36.0272
 • Erzurum 11 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 20 °C

Kardeşlerine dava açtı

Kardeşlerine dava açtı

Zeynep Erbakan mirastan yeterince pay alamadığı, mal kaçırıldığı ve mal varlıklarındaki artış iddiasıyla kardeşlerini dava etti

SAADET Partisi,  eski bakanlardan Oğuzhan Asıltürk’ün iddialarıyla  sarsılmaya devam ederken,  eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın çocukları arasında da miras kavgası çıktı.
Erbakan’ın büyük kızı Zeynep  Erbakan, “mirastan payını yeterince alamadığını ve kardeşlerinin mal  kaçırdığını” ileri sürerek, kardeşi Fatih Erbakan ve Rabia Elif Erbakan  Altınöz ile eniştesi Mehmet Altınöz hakkında dava açtı. Zeynep Erbakan, eniştesi  Mehmet Altınöz’ün bankalarda 10 milyon lira parasının, Boğaz’da da babasının şirketinden kalma yalısının bulunduğunu ileri sürdü. Zeynep Erbakan, ayrıca  babasının “emin kişileri” olduğunu belirttiği aralarında Beşir  Darçın’ın da bulunduğu 7 kişi hakkında da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’na suç  duyurusunda bulundu. Savcılık soruşturma başlattı.
İŞTE  SUÇLAMALAR
Erbakan’ın çocuklarının miras kavgasını yargıya  taşıdığı söz konusu suç duyurusunda şikâyetçi Züheyra Zeynep Erbakan adına  avukatlarının verdiği dilekçede suçlamalar şöyle sıralandı:
Erbakan’ın  vefatının ardından geçen süre zarfında şüpheliler, Züheyra Zeynep Erbakan’a  intikal ettirilenler haricinde mirasla edindikleri veya Erbakan’dan kendilerine  geçirilen herhangi bir mal varlığı bulunmadığını iddia etmelerine rağmen ciddi  birtakım gayrimenkullerin tapuda adlarına kayıt edildiği ve bankalardaki nakdi  varlıklarının arttığı duyumları alınmıştır.
Erbakan’ın vefatından önceki  bir yıl içinde ve sonrasındaki dönemde şüphelilerden olan Rabia Elif Erbakan  Altınöz, Muhammet Ali Fatih Erbakan ve Mehmet Altınöz’ün banka hesaplarında çok  ciddi artışlar olduğu ve mal varlıklarının süratle artmasının hiçbir makul  açıklamasını yapamamış oldukları aile meclisinde ifade  edilmiştir.
Erbakan mal varlığını güvendiği şahıslar üzerinde  muhafaza etmiştir. Ancak gerektiğinde emin kişi olarak Erbakan adına onun mal  varlığını kontrol eden şüphelilerin Erbakan’ın vefatından sonra bu mal varlığı değerlerini üzerlerine geçirdiklerine ve tasarrufta bulunduklarına dair müvekkil  somut bilgiler bilmektedir.
Şüphelilerden Mehmet Altınöz’ün yine şüphelilerden Rabia Elif Erbakan Altınöz ile evliliği sonrasında yıllar içindeki  vergi beyannamelerinin ve mal varlığının artışı dikkati çekmiştir. Mehmet  Altınöz’ün 2010 yılı sonu ve 2011 yılı içinde bankalarda 10 milyon liranın  üzerinde nakdi varlığı kotrol etmeye başladığı ve bazı gayrimenkulleri tapuda  adına kaydetttirdiği yönünde bilgiler gelmekte ve bu bilgilerin müvekkilimizin  haklarının korunması bakımından araştırılması gerekmektedir.
Bu  duruma bariz bir kanıt da şüphelilerden Mehmet Altınöz’ün üzerine intikal eden  bir gayrimenkul de İstanbul ilindeki değeri hayli yüksek Boğaz yalısıdır. Bu  gayrimenkulün şüphelilerden Mehmet Altınöz’e devri sırasında müvekkilimiz  tarafından ifade edildiği üzere hiçbir bedel ödenmemiş ve hiçbir şekilde eski  tapu maliki hesaplarına ödeme intikal ettirilmemiştir. Bu gayrimenkul dolaylı bir şekilde Erbakan’ın hissedar olduğu Öztay Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve  Pazarlama A.Ş. adına kayıtlı iken hiçbir bedel ödenmeksizin Mehmet Altınöz’e  intikal ettirilmiş olduğunu bizzat Beşir Darçın bilmektedi.
Şüphelilerden  Mehmet Altınöz’ün alınan gayrimenkulü kendi mal varlığı veya ticari kazancı ile  alamayacağı ve bu kapsamda anılan tasarrufun şaibeli olduğu açıktır. Bu tür bir  varlığı varsa bunun vergi beyanlarının da bulunması olağan hayat akışının  gereğidir. Ancak müvekkil iddiasına göre bu tür bir gelire beyan da hiç yoktur. Şüpheliler müvekkil ile yaptıkları görüşmelerde ısrarla mirastan nakden intikal  eden bir şey olmadığını ifade etmişlerdir.
Ancak yine anılan şüphelilerin  vefat sonrasında bankalarda hayli yüksek miktardaki mevduata sahip olmaları da  hayatın olağan akışına aykırıdır. Şüpheliler müvekkilden bilgi saklamakta ve  terekeye dahil olan mal varlığının üzerlerinde kalması bakımından kaydi  işlemlere başvurmaktadırlar. Şüphelilerin bu işlemleri, Erbakan’ın vefatından  önceki özellikle bir yıl içinde ve sonrasında şüpheliler adına banka  kayıtlarının araştırılması ve yine şüpheliler adına hesapların BDDK aracılığıyla  sorgulanması ve gayrimenkul edinimlerinin belirlenmesi neticesinde açıkça tespit  edilecektir.
EMANETÇİLERE DE SUÇLAMA
Yine  Erbakan’ın mal varlığı içinde yer alan MİLDA Kağıt A.Ş. ve Konya Un Sanayi İşletmeleri ve Tic. Ltd. Şti.’nin asıl sahibi dolaylı olarak Erbakan olmakla  birlikte bu şirketler de emanetçi olarak üçüncü kişilerin üzerinde tutulmuştur.  MİLDA Kağıt A.Ş’nin ortağı ve Erbakan adına emanetçi olarak Mehmet Altınöz  hissedar olan Adnan Simit, Ali Vural, Beşir Darçın ve Osman Akgün, Erbakan’ın  mal varlığını emanetçiler olarak üzerlerinde tutmuşlardır. Şüphelilerden Beşir  Darçın, Adnan Simit, Ali Vural ve Osman Akgün bu konuda bilgi sahibi olmasına  rağmen susmaktadır. Bu kapsamda Erbakan’dan kalan mal varlığının tespiti talepli  davamız Ankara 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam etmektedir. Toplam 3 sayfalık  suç duyurusu dilekçesinin son bölümünde ise, Zeynep Erbakan’ın babası Erbakan’ın  mal varlığını çaldıklarını öne sürdüğü kardeşleri ve en yakınındakiler hakkında “güveni kötüye kullanma ve mal kaçırma” suçlarından yasal işlem  yapılması ve cezalandırılmaları istendi.
Türkeş Ailesi de davalık  olmuştu
ALPARSLAN Türkeş’in ikinci eşi Seval Türkeş’ten olan  kızı Ayyüce Türkeş, üvey kız kardeşleri Ayzıt Türkeş ve Umay Günay arasında da  babalarının ve partinin malları dolayısıyla miras kavgası yaşanmıştı. Ayyüce  Türkeş, üvey kız kardeşlerinin babasının İngiltere’deki banka hesabından 1  milyon 120 bin lira aldıklarını öne sürmüştü. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Alparslan Türkeş’in banka hesabında 575 bin  mark, 845 bin 475 dolar ve 367 bin 549 sterlin bulunduğu belirlendi. İddianamede, Türkeş’in ilk eşinden olan kızları Ayzıt Türkeş ve Umay Günay’ın  Türkeş’e ölümünden önce boş kâğıt imzalattıkları ve belgeyi bankaya talimat  olarak verdikleri belirtildi. Türkeş ve Günay hakkında evrakta sahtecilik ve  dolandırıcılık suçundan Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemeye  sunulan belgelerde, Türkeş’in 1 milyonu aşan nakit parasının, ölümünden yaklaşık  1.5 ay sonra kızlarının İngiltere’deki hesabına transfer edildiği öne  sürüldü.
Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi ilk yargılamada Umay Günay ve  Ayzıt Türkeş’in beraatlerine karar vermişti. Temyiz başvurusunu inceleyen  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Ayzıt Türkeş yönünden suçun sabit olduğu, Umay Günay  yönünden ise suç unsuru oluştuğu, ancak paranın nasıl çekildiğinin araştırılması gerektiği gerekçesiyle kararı bozmuştu. Dava yerel mahkemedeyken zamanaşımından  düşmüştü.

 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25