• BIST 4.962,97
  • Altın 1076.822
  • Dolar 18.6238
  • Euro 19.6105
  • Erzurum -1 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ ZİYA SELÇUK BEYİN VE VELİLERİMİZİN DİKKATİNE.!

Ahmet Gökhan Yazıcı

Milli Eğitim Bakanımız, Sayın Ziya Selçuğun, eğitimde reform niteliği taşıyabilecek 2023 hedefli vizyon ve misyon niteliğindeki yeni eğitim sistem modeli çalışmalarından dolayı öncelikle kutluyorum.

Yeni eğitim sistemini, eğitim meselemizin içinde yaşayan bir eğitimci akademisyen olarak ; Türk Eğitim Sisteminin karşı karşıya olduğu bütün sorunlar irdelenerek hazırlanmış sistemin, eksik kalan ve yeni sistemi tamamlıyacağına inandığımız husuları bakanımızın ve daha bilgili kültürlü ve hayırlı evladım endişesi taşıyan velilerimizin önemle dikkatlerine sunmak istiyorum:

1-) En temel sorunumuz, yetiştirmeye çalıştığımız öğrencilerimizi fiziksel, zihinsel,sosyal,psikolojik vs özellikleri ile tanımayışımız olup, yetenek ve özellikleri hakkında ki farkındalığımızın olmayışı ve öğrencileri geleceğe doğru yönlendiremeyişimizdir.

Bu sebeple Üniversiteler ve Milli Eğitim bakanlığı iş birliği ile her üniversite uhdesinde “Öğrenci Yetenek Belirleme ve Yönlendirme Araştırma Merkezlerinin kurulması “elzemdir.

8. Sınıfa kadar eğitime tabi olan en ücra köylerimizde bile okuyan bütün öğrencilerimiz peryodik olarak her eğitim öğretim yarı dönemi sonunda bu merkezlerde ki testlere tabi tutulmalı ve 9 sınıfta yeteneklerinin el verdiği alan eğitimine yönlendirilmeli ve alan eğitimini kapsayan meslek seçimlerine rehberlik edilmelidir.

2-) Öğretmelik mesleği, ileri medeniyetlerde, sosyal ve ekonomik statüsü en yüksek ve itibarlı meslek olup, özlük hakları cezbedici nitelikte en üst standartlardadır.Bu yüzden , bilgi ve liyakat,yetenek seviyesi yüksek öğrencilerin ilk tercih ettikleri meslektir.

Ülkemizde Öğretmenlik mesleğinin sosyal,ekonomik ve özlük haklarının başarı,liyakat,ehliyet ve performans ölçekleri doğrultusunda en kısa sürede en üst düzeye çıkarılması yeni sistemin başarısı için zaruridir.

3-) Ülkemizde ki Eğitim Fakülteleri süratle rehabilite edilmeli öğrenim süresi 5 yıla çıkarılıp 3 yıllık Fakülte öğrenim süresinden sonra öğretmen olacak üniversite öğrencilerimiz 2 yıl okullara kendi alan eğitimleri kapsamında ve okullardaki yöneticilerin ve brans öğretmenlerinin sorumlulukları altında tam zamanlı öğretmenlik mesleğini yaparak ve yaşayarak öğrenme yöntemleri çerçevesinde eğitimlerini tamamlanmalıdır.

4-) Öğretmenlik mesleği öncelikli meslek statüsüne kavuşturabilmek için, Lise eğitimi sonunda diploma not ortalaması ve yapılan üniversiteye giriş sınavlarında %10 başarılı diliminde bulunan öğrencilere istedikleri Üniversitede eğitim fakültelerine yerleşme avantajı sağlanmalı, bilgi ve başarı düzeyi yüksek öğrenciler öğretmenlik mesleğine kazandırılmalıdır.

5-) Üniversite öğrenimi için; Eğitim fakültelerini tercih eden öğrencilerin 5 yıllık eğitimleri sonunda diplama ortalamaları ve yapılacak öğretmenlik alan sınavı sonucunda %10 luk başarı ortalamasını yakalayan öğretmen adaylarına istedikleri il ve okullarda öğretmen olma avantajı sağlanmalıdır.

6-) Öğretmenlik alan sınavında bilgi,liyakat,ehliyet ve başarı dikkate alınmalı, mülakat sınavları kaldırılmalı, güvenlik endişesini gidermek için tam teşekküllü güvenlik soruşturması sonucunda öğretmenlik hakkı verilmelidir.

7-) Okullarda kurulması düşünülen beceri ve tasarım atölyeleri, yetenek tespit ve yönlendirme içeriğine haiz olmalı 9. Sınıftan itibaren alan öğretimine yönlendirilen öğrencilere, üniversite eğitimlerini de kapsayacak dönemlerde Yetenek seçimi ve yönlendirme kapsamında hem lise hemde üniversite müfradatına zorunlu ders olarak koyulmalıdır.

8-) Mevcut görev yapan okul öncesi ve ilköğretim öğretmenleri yetenek seçimi ve yönlendirme, performans ve başarı ölçme ve belirleme kurslarına mecburi katılımları sağlanmalıdır.

9-) Orta öğretim ve üniversitede ders geçme sınavları vize ve final olarak ösym merkezince açık öğretim sınav sistemi yöntemine benzer merkezi sınavlar ile yapılmalı, okullarda ki ve üniversitelerde ki öğretim elemanları oluşturulacak soru havuzuna soru hazırlamakla ve ders vermekle yükümlü olmalıdır.

Merkezi sınavla objektif belirlenecek öğrenci başarısı hem öğretim elemanlarının başarısını hemde okullarının, fakültelerinin başarısını belirlemeli ve başarısı yüksek öğretim elemanlarına, okullara ve fakültelere tercih hakkı önceliği, özlük ve ekonomik avantajlar sağlanmalıdır.

10-) Üniversitelerde ki yüksek lisan ve doktora dersleri sınavları ÖSYM tarafından merkezi sınav sistemi ile yapılmalı üniversitede ki öğretim elemanları soru havuzuna soru hazırlamak ve ders vermekle mükellef olup, derslerinde başarılı olan öğrenciler tez aşamasına geçebilmelidir.

Öğrenci başarısı öğretim elemanının ve fakültesinin,bölümünün başarı ve performansını belirlemelidir. Başarı ve performansa göre öğretim elemanlarına , fakülte ve bölümlere özlük ve ekonomik avantajlar sağlanmalıdır.

11-) Yüksek lisansını tamamlayan öğretmenlere özlük ve ekonomik avantajlar sağlanmalı, doktoraya başlayan ve tamalayan öğretmenlere okul ve milli eğitim yöneticiliği hakkı liyakat,ehliyet esasınca verilmeli, siyasal ve sendikal tavassut ve torpile bir an once son verilmelidir.

12-) Kapatılan Dershane ve kurslarda görev yapan öğretmen ve yöneticilere, devlete ait okullarının her ilde belirli sayıda özelleştirmesi sağlanarak öğrenci teşviği ile devredilmeli yıllık başarı performanslarına gore teşvik ve özellştirme devam ettirilerek eğitimin özelleştirilmesi desteklenmeli devletin sırtındaki eğitim yükü hafifletilmelidir.

13-) Liseler 9. Sınıftan itibaren alan eğitimi vermek üzere ,Sayısal, Sözel , Eşit Ağırlık, Mesleki alan, Spor, Sağlık, Güzel sanatlar alan liselerine dönüştürülmeli, 8. Sınıf sonrası öğrenci diploma ortalaması ve merkezi sınav değerlendirmesine gore ilgili alan liselerine yönlendirilmelidir.

14-) Öğretmen yetiştiren öğretim kurumları sadece Eğitim Fakülteleri olmalı, farklı bölüm mezunlarına pedegojik formasyon verilerek öğretmenlik hakkı tanınmamalı, Eğitim Fakültesi lisans,yüksek lisans, doktora mezunları haricindeki bireyler öğretmen, okul ve milli eğitim idarecisi olmamalıdır.

15-) İlk ve orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler haftada en fazla 25 saat ders verme mecburiyeti getirilerek, ekonomik şartları ders yükü fazlalığına gore iyileştirilmelidir.

16-) Okul öncesi ve ilk öğretim kurumlarında Türkçeyi iyi kulanabilmesine, basit formda matamatik formüllerine ve milli ve manevi değerlere sahip olmasını sağlayacak derslerin dışında zorunlu farklı alan dersleri olmamalı,

Yoğunlukla öğrencilerin sosyal,fiziksel,zihinsel , kültürel etkinlik ve faaliyetlere dahil edilerek yetenekleri, özellikleri teşhis edilip orta öğretime doğru yönlendirilmeleri sağlanmalıdır.

17-) İlk ve orta öğretim öğrenci velileri, öğrencilerinin eğitimi ile ilişkilendirilmeleri ve okul aile işbirliğini geliştirme amaçlı hafta sonları kendi öğrencilerinin sınıf ve sıralarında çeşitli eğitim kurslarına ve etkinliklerine dahil edilmelidir.

2023 Tam bağımsız lider ülke Türkiye idealine kısa vadede olmasade orta ve uzun vadede temel teşkil edebilecek Türk Milli Eğitim Sistemine katkı sağlayacağına inandığımız önemli ve öncelikli gördüğümüz tavsiye ve temennilerimiz bunlar olup dikkate alnmasını sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuktan ve onu bu reformları bağlamında desteklemesi gereken sıyasal iktidardan istirham ediyorum.

Milli Eğitim Sistemimize katkı sağlayacağına inandığımız önerilerimize dair katkı ve eleştirilerinizi almak dileği ile…

Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25