• BIST 9571.12
 • Altın 2475.915
 • Dolar 32.4441
 • Euro 34.4765
 • Erzurum 11 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 14 °C

Şehrin yöneticilerinden 12 Mart kutlaması...

Şehrin yöneticilerinden 12 Mart kutlaması...

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk Erzurum’un kurtuluşunu 94. Yıldönümün dolauısıyla bir mesaj yayınladı.

Tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum için 12 Mart 1918 tarihi dönüm noktalarından birisidir. Ülkemizin ve bölgemizin düşman işgalinden kurtuluşu olan bu günler aynı zamanda acının, kederin uzun süre yaşandığı, gözyaşının dinmediği zamanlardır. Ama yine bu dönemler, Anadolu insanının onurunu, gururunu, vatan sevgisini, kahramanlıklarını göstermesi açısından da önemlidir ve tarihe not düşülecek niteliktedir.

Bu sene Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yılını idrak etmekteyiz. Bu kutlamalar hemen hemen ülkemizin her ilinde gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan bu kutlamaları yaparken tarihin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. O gün bizlere bu acıları yaşatan küresel güçler geçen 94 yıllık süre zarfında da boş durmamış, insanlarımızın huzurunu bozmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle bizi birbirimize düşürmek için uğraşmış, güçsüz düşürmek, dünya sahnesinden silebilmek için çaba sarf etmişlerdir. Bu önemli günlerimizi ah vah ederek değil, dersler çıkararak yad etmeli, kutlamalıyız. Bizler o kötü günleri hayal dahi etmek istemeyiz. O halde güçlü olmak zorundayız. Birbirimize kenetlenmek, ülkemizi güçlü, insanımızı mutlu, yarına güvenle bakabilen bireyler haline getirmeliyiz. Yarınlar için çalışmalıyız, üretmeliyiz. Geçmişimizden dersler alarak gençlerimizi eğitmeli, yenidünya ya çok iyi hazırlamalıyız. Zira bilindiği gibi artık savaşlar bilgi, güç ve ekonomi üzerinden yapılmaktadır.

Kendi gücümüzün, potansiyelimizin, dünyada hiç bir millete nasip olmayan vatan millet sevgimizin farkında olmalıyız. Dünyanın gözbebeğinin Türkiye, Türkiye’nin gözbebeğinin ise Erzurum olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İlimiz, yukarıda da belirttiğim üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi derinliği olan bir vatan parçasıdır. Erzurum hiç şüphe yok ki Kurtuluş Savaşımızın, Cumhuriyet’e giden yolun en önemli kilometre taşlarında birisidir. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresi’ni burada gerçekleştirmiş, Kurtuluş’a ve Türkiye Cumhuriyetine giden yol, 12 Mart 1918’de kurtarılan Erzurum’dan geçmiştir.

Tarihten önemli dersler çıkaran Erzurum’umuz bugün de globalleşen dünyada hak ettiği yeri olma noktasında önemli adımlar atmıştır. Cumhuriyetin kurulmasından bu tarafa, ülkemiz ve Erzurum da önemli atılımlar gerçekleştirilmiş, İlimiz, çağdaş, dünyaya ayak uydurabilen, teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen bir kent hüviyeti kazanmıştır.

Artık bir dünya kenti olan Erzurum yarınlara güvenle bakmaktadır. İnsanımız artık yakın tarihi ikiye ayırmakta ve UNIVERSIADE’den önce ve UNIVERSIADE’den sonra diye adlandırmaktadır. Bu olumlu iklimi insanımızın pozitif enerjisi ile harmanlayıp, şehrimizin gelişiminde harç yapabildiğimiz takdirde, işte o yukarıda belirttiğimiz güçlü Türkiye’yi ve gelişmiş Erzurum’u vücuda getiririz. Ancak o zaman kurtuluş yıllarındaki o kötü günlerin mazide kaldığını söyleyebiliriz. Dünyanın gözünün ülkemizde ve son yıllarda da ilimizde olduğunun bilinciyle hareket etmekteyiz. Bu günlerde ilimizi heryönüyle “Marka Şehir Erzurum” yapabilmek için hemen her kesim kafa yormakta, beyin fırtınası gerçekleştirmekte, ilimizin öncelikleri ve fırsat alanları masaya yatırılmaktadır. Umut ediyorum ki çok kısa sürede bu çalışmaların çıktılarını göreceğiz ve Anadolu’nun zirvesindeki Erzurum’u marka bir şehir haline getireceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm Erzurumluların bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor, bir daha bu günlere düşmemek için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmelerini diliyor, Allah’tan milletimize bu acı dolu günleri bir daha yaşatmamasını temenni ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Küçükler mesajında, 12 Mart'ın sadece Erzurum için değil, Türkiye için de önemli bir tarih olduğunu belirtti.

"12 Mart; acının, zulmün ve ihanetin sona erdiği; bayrak ve istiklal mücadelesinin zaferle taçlandırıldığı günün adıdır" diyen Başkan Küçükler, "12 Mart 1918, Türk'ün kaderi üzerine yeni bir milli istikamet açmak için verilen Hürriyet ve istiklal mücadelesidir. 12 Mart, bugünkü demokratik Türkiye'mizin temel taşıdır. Bunun için 12 Mart, sadece Erzurum için değil, Türkiye için de çok önemli bir günün yıldönümüdür" diye konuştu.

Başkan Küçükler, mesajında şu görüşlere yer verdi: "Erzurum'un vatanı uğrunda çektiği acılar, çileler sayılmakla bitmez. Anadolu'ya, Ortadoğu'ya, Kafkasya'ya hakim olmak için Erzurum'a sahip olmanın gerektiğini çok iyi bilen milletler, saldırılarını bu topraklar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Bunun içindir ki, bu topraklar için can verenlerin hesabı yoktur. Bu mübarek beldeye çok iyi bakınız. Biz; bu topraklara canımızla kanımızla imza atmışız. Hiç kimseye bir karış toprak borcumuz yoktur. Erzurum, her önemli vatan olayında, Türk Milleti'nin yönünün çevrildiği bir mekan olmuştur. Buna karşılık Erzurum, bugün hak ettiği noktada değildir. Geçmişte yapılan silik politika manevraları, bugün kentimiz ekonomisini büyük bir çıkmazın içerisine sokmuştur. Bunun için; tarihi mirasa ve ülkenin yüksek menfaatlerine halel getirmeden, her meselenin üzerine kararlılıkla gitmek, her soruna iyi niyetle çözüm bulmak zorundayız. Halkımızdan alacağımız güçle, bunu başaracağız. Özetle; vatan uğrunda kan döken, çile çeken ve karanlık günlerin, aydınlığa dönüşmesinde daima öncü olan Erzurumluyu, hak ettiği noktaya getirmenin mücadelesi içinde olacağız. Bu topraklar uğruna kan dökenlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum"


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25