• BIST 9187.94
 • Altın 2038.104
 • Dolar 31.2252
 • Euro 33.9303
 • Erzurum 5 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 16 °C

Şiddet erzurum'da konuşulacak...

Şiddet erzurum'da konuşulacak...

Emniyet Genel Müdürlüğü, artan şiddet olayları karşısında harekete geçti. Şiddetin sosyal dinamiklerinden gözaltı ve cezaevlerinde uygulanan şiddete kadar birçok konu sempozyumla masaya yatırılacak.Genel Müdürlük bünyesinde, Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 28-29 Haziran 2012 tarihlerinde Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi'nde 'Şiddetin Sosyal Dinamiklerinin Anlaşılması ve Önleyici Stratejilerin Geliştirilmesi Sempozyumu' düzenlenecek. Şiddete karşı farkındalığın oluşturulmasının amaçlandığı sempozyuma, 12 ülkeden 600'ü aşkın yerli ve yabancı akademisyen ve uzmanın katılımı bekleniyor.

Sempozyumun temel hedefi ise şiddetin sosyal dinamiklerinin ele alınması ve karşı politika vestratejilerin geliştirilmesine yardımcı olmak. Sonuç bildirgesinde yer alacak çözüm önerilerinin Türkiye için gerçekçi, kapsamlı ve kalıcı olabilmesi bakımından, sempozyumun, bilimsel görüşlerin yanında ilgili paydaşların temsilcilerinin görüş ve önerilerine de açık olması esas alındı.

Temaları ve katılımcı çeşitliliği itibariyle kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi öngörülen sempozyumun öncelikli amacı, toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlayarak geniş bir akademisyen ve paydaş kesiminin aynı platformda buluşmasına zemin hazırlamak. Bu amaca yönelik olarak sempozyumda akademisyenler, yetkililer, polis, adliye, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör gibi konuya taraf olan kesimlerin temsilcilerinin bir araya getirilmesi planlanıyor.

Böylece, her bir konu üzerinde uzun ve detaylı tartışmalar yapmak yerine, toplum üzerinde ihtiyaç duyulan farkındalık düzeyine ulaşılmasının sağlanması ve tüm problemli alanları kavrayabilecek etkin politika alternatifleri ile çözüm önerilerinin üretilmesi hedefleniyor. Yapılan sunuların editörlü kitap halinde yayımlanması planlanıyor.

ŞİDDET İÇİN TANITIM KLİBİ HAZIRLANDI

Sempozyumun temaları şunlar: "Şiddetin sosyal dinamikleri (kültür, aile, çevre, sosyo-ekonomik şartlar), bıçağa dayalı şiddet, gençlik ve şiddet, kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve kötü muamele, eğitim ve öğretim kurumlarında şiddet, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, gözaltı ve cezaevlerinde uygulanan şiddet, şiddetle mücadelede medyanın rolü, siyasal şiddet, sporda şiddet, şiddet ve ruh sağlığı, şiddet ve mağdurlar, şiddet içeren suçlara müdahale yöntemlerinin geliştirilmesi, önleyici politika ve stratejilerin geliştirilmesi, yasal reform, sosyal politikalar, kurumların rolü ve kurumlar arası işbirliği, idari yaptırımların rolü ve Erzurum örneği, şiddet suçlarına müdahale yöntemlerinin geliştirilmesi, şiddet suçlarında polisiye önlemler, gençlik, aile ve toplum için eğitim programlarının geliştirilmesi."

Sempozyum için şiddeti anlatan bir de tanıtım klibi hazırlandı. 3 dakika 36 saniyelik klipte, basında yer alan şiddet içerikli haber kupürleri ile toplumsal olaylar ve futbol karşılaşmalarındaki şiddet görüntülerine yer veriliyor. Şiddetin ilişkilerde, sinema ve televizyon filmlerinde, spor müsabakalarında, çocukların oynadığı bilgisayar ve video oyunlarında bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Toplumun her kesimini giderek kuşatan şiddet olaylarının herkesi endişelendirdiğinin vurgulandığı klipte, "Şiddet, kimi zaman spor müsabakalarında, kimi zaman kadın-erkek ilişkilerinde, hastanelerde trafikte veya aile içinde. Şiddetin bu denli yaygın hale gelmesi, şu soruları sormamızı kaçınılmaz kılıyor: 'Ne oluyor bize, Nereye gidiyoruz, Toplum olarak ne hale geldik?' Gözlerde öfke arttıkça, sevgiyi unutmaya başladık. Hoşgörü ve sabır gibi güzel hasletleri kaybetmek üzereyiz. Ama tüm bunlara rağmen hala ümitvarız. Çünkü sizlere iyi haberlerimiz var. Kendi yaşamımız, çocuklarımız, geleceğimiz ve yaşam şeklimiz üzerindeki etkilerini ve bunlarla başa çıkma yollarını bulmak için henüz geç değil. Çünkü bu çözüm için elele veren, tüm mesaisini bu iş için harcayan, kafa yoran çok geniş bir kitle var." deniyor.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Video konferansta güvenlik zirvesi23 Şubat 2024 Cuma 10:35
 • Sokak satıcılarına operasyon; 8 şahıs tutuklandı21 Şubat 2024 Çarşamba 11:02
 • Erzurum polisinden nefes kesen operasyon19 Şubat 2024 Pazartesi 23:47
 • Erzurum'da makaron operasyonu16 Şubat 2024 Cuma 11:08
 • Polisten broşürlü uyarı14 Şubat 2024 Çarşamba 15:10
 • Aranan şahıslar jandarmadan kaçamadı13 Şubat 2024 Salı 18:23
 • Jandarma hırsızlık olaylarına karşı uyardı13 Şubat 2024 Salı 18:17
 • Erzurum jandarma bölgesinde bir ayda 15 trafik kazası13 Şubat 2024 Salı 11:36
 • Polis genç kızı zor sakinleştirdi13 Şubat 2024 Salı 11:33
 • Erzurum’da uyuşturucu operasyonu08 Şubat 2024 Perşembe 16:55
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25