• BIST 4.827,04
 • Altın 1070.497
 • Dolar 18.6379
 • Euro 19.5762
 • Erzurum -4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 2 °C

SULAR ŞEHRİNİN SU İSYANI

İsmail Arslan

Kainat üç temel element üzerine yaratılmıştır. Su ,hava, toprak. Bunlardan birinin eksikliği canlılık Hayat yaşam ifadelerini geçersiz ve manasız kalmasına sebep olur ki buda kaynatın ölümü demektir .Bu 3 element yaratıcının canlılara verdiği hediyedir ve Bedeli sadece şükür ifadesi ile değerlendirmiş. Bu yukarıda sayılan ifadelerin sınırsız olduğu manasına gelmez yani suyunda ,havanında, Toprağın da bir sınırı vardır. Doğru ve amacına uygun kullanılmaması halinde doğacak sonuçlardan beşeriyet sadece bir kısmını teşkil eden insan faktörü mesuldur.
Kur'an-ı Kerim'de ifade edildiği gibi Allah dileseydi bütün suları tuzlu yaratırdı ayetinde bu hususa işaret ederek her 3 elementin kullanımında insana ölçülü davranmasını öğütlemiştir. Bu kadar önemli ve canlılığın temel göstergesi olan su üzülerek belirtelim ki ne amacına uygun kullanılmakta ne de insanlarımızın rahat bir şekilde kullanımına tahsis edilmektedir .Bilgisizliği ve cehaleti bir tarafa koyduğumuzda (Bu husus eğitimle halledilecek bir konu)  geriye kalan en önemli faktör fiyat Bedeli olarak karşımıza çıkmaktadır. ki 4 kişilik bir ailenin yıllık olarak kullanması gereken ortalama su miktarının çok altında olduğu özellikle şehrimizde bilinen bir gerçektir.
Oysa dünya coğrafyasında Erzurum ,Bingöl bölgesi sular havzası olarak gösterilmektedir. İşte bu nedenle Anadolu'da en fazla Sebil olan Çeşme ilimizde yer almaktadır ve halihazırda 171 adet Çeşme insanlarımıza bila bedel hizmet vermektedir .Böylesine suları fazla olan ilimiz de ne acıdır ki en fazla su ücreti ödeyen de yine ilimiz insanlarıdır. Üzerinde hassasiyetle düşünülmesi ve nedenlerini çözümüne yönelik çalışmaların bir an önce gündeme alınıp insanlarımızın Haklı yakınmalarına  cevap verilmelidir. Su siyasi fikir ve düşünceleri malzeme yapılmayacak kadar önemlidir.
Hiç kimsenin iki dudağı arasına mahkum edilmemelidir. Su hayatın idamesi için elzemdir asla ve kata muhtelif yatırım ve hizmetlerin yerine getirilmesi için kaynak olarak kullanılmamalıdır ve kullanımına müsaade edilmemelidir .Elbette Hanellerimize gelen suyun bir maliyeti vardır, ancak bu maliyet bugün için geçerli olan fiyat endeksinin çok çok üstünde olduğu gibi aynı zamanda insanlarımızın ceplerine uzatılan sorumsuzluk elinden başka bir şey olmadığı gibi mesuliyet sahibi dürüst insanlarımıza karşı yapılan bir haksızlıktır.
Bu nedenle ilimizde su konusu tekrar masaya yatırılıp fiyat politikaları hizmet esasları bakım ve temizlik hususları yeniden değerlendirilmelidir .Amaç Erzurum'a ve Erzurum'da yaşayanlara daha kaliteli ucuz ve hatta ücretsiz Su tahsisatının yapılması olmalıdır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25