• BIST 9312.12
 • Altın 2021.931
 • Dolar 31.013
 • Euro 33.6577
 • Erzurum -3 °C
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 4 °C

TEŞEKKÜRLER DR. ASIM OCAKLI

Selman Soğukpınar

Bundan bir ay önce biri bana ameliyat masasına yatacaksın ve ameliyat esnasında da ayık bir şekilde doktordan tefsir dersi dinleyeceksin dese idi hadi be oradan derdim.

İnsanız beşeriz.

Başımıza ne zaman, ne gelecek bilemiyoruz.

Çünkü gaybı ve geleceği bilen ancak ve ancak hüküm sahibi Yüce Mevlamızdır.

Sadece bir sivilce ile başlayan aman  nede olsa geçer diyerek on gün boyunca kendimi avuttuğum o küçücük sivilce bizi aldı, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahı Dr. Asım Ocaklı hocanın dualı ağzına abdestli ellerine teslim etti.

Ben ki küçüklüğümde yediğim o kadar Penisilin iğnesinden sonra artık iğne bile görmeye tahammülü kalmamış toplum diliyle ''iğneden bile korkan'' birisini ameliyata ikna eden en başta kıymetli dostum can ciğer arkadaşım Hasan Kardil'in Dr. Asım Ocaklı Hoca ile tanıştırması ile başlayan bir serüvenin sonunda Rabbimin inayeti ile bir musibetten kurtarmanın mutluluğunu yaşamaktayım.

Dr. Asım Ocaklı hocamızın o tatlı ve dualı dili ve o güzel tebessümü aslında beni ilk görüşte hemen kendine ısındırmıştı.

Ameliyat salonuna girerken ne yalan söyleyeyim korkudan ne hissettiğimi anlatmama gerek yok.

Yaşayanlar yada benim gibi iğne vurulmayı bırak, onu görmeye bile tahammül edemeyenler bilirler.

Allah şahittir, hatim-i tamamlamasakda nerede ise hatim edecek kadar bildiğim ne kadar Sure-i Celile, Ayeti Kerim ve dua var ise okumaktan tövbe istiğfar edip, Tevhid ve Kelime-i şehadet getirmekten başka hiç bir şey yapmazken birde 42 yıllık ömür hayatım önümden film şeridi gibi geçiyordu.

Benim duyduğum hasta ameliyata hazırlanır en son doktor gelir.

Oysaki gördüğüm durum garibime gidiyordu.

Dr. Asım Ocaklı hocamız bekleme salonundan sedyeye kendi elleri ile yerleştirdiği beni ameliyat masasına götürürken bir taraftan da ekibe gerekli talimatları vererek daha doğrusu ekibi topluyordu.

Açık söylüyorum.

Görmediğim ve hiç duymadığım bir durumla karşı karşıya olmam bir taraftan beni şaşırtıyor, diğer bir taraftan Rabbime dua ederek böyle Doktorların sayısını artır  Yarabbi diye dua ediyordum.

O arada ben Hz. Yunus Aleyhisselamın balığın karnında bulunduğu sürece okuduğu Enbiya suresi 87. Ayetini ''La İlahe İlla Ente Subhaneke İnnı Küntü Mine'z-Zalimin''

Senden başka hak ma-bud yoktur. Seni tenzih ederim. Şüphesiz ki ben zalimlerden oldum.

Okuyarak Rabbime dua ediyordum.

Sesli okumuşum ki bizim Asım hoca hemen sordu kim nerede okudu?

Bu ayeti diye bende;'' Hz. Yunus diyecek yerde, Hz. Yusuf balığın karnında okudu'' diye cevap verince, Asım hocam olaya girdi ve Hz. Yunus Peygamberin okuduğunu korkudan Hz. Yunus ile Hz. Yusuf'u karıştırdığımı söyledi.

Derken bir taraftan Yunus Peygamberin duasını diğer taraftan Hz. Yusuf'un okuduğu dua ya başladık.: "Ya şâhiden gayre gâibin ve ya karîben gayre baîdin ve ya gâliben gayre mağlûbin. Ic'al lî min emrî ferecen ve mahrecâ.''

''Ey gâib olmayan Şâhid! Ey uzak olmayan Karîb! Ey mağlûp olmayan Galip! Beni bu musibetten kurtar! Bunun için bana bir çıkış yolu nasip et!"


Biliyorsunuz Hz. Yusuf Aleyhiselamın bu duasından sonra Allahü teâlâdan Cebrail aleyhisselâma;

 

Ya Cebrail Kuluma yetiş emri gelmiş,

  

Cebrail aleyhisselâm da derhal Hz. Yusf'un imdadına yetişerek onu boğulmaktan kurtardı ve onu, suyun içindeki bir kayanın üstüne oturttu.

 

Sonra Yusuf Aleyhisselâma Allah'u Teâlânın selâmını tebliğ etti ve "Sen kardeşlerine bir gün bu yaptıklarını haber vereceksin!" dedi.

 

Ayrıca dua etmesini, Allah'u Teâlâya yalvarmasını, Allah'u Teâlânın yapılan duâları kabul edeceğini söyledi.

 

 Cebrail Aleyhisselam Hz. Yusuf'a şöyle dua etmesini bildirdi:

 

"Allahümme ya kâşife külli kürbetin ve ya mûcibe külli da'vetin ve ya câbire külli kesîrin ve ya müyessire külli asîrin ve ya sâhibe külli garîbin ve ya mûnise külli vahîdin ve ya lâ ilâhe illâ ente es'elüke en'tec'ale lî ferecen, mahrecen ve en takzife hubbeke fî kalbî hatta lâ yekûne lî hemmün ve lâ zikru gayrike ve en tehfezanî ve terhamenî ya Erhamerrâhimîn''

 

Mealen;''Ey her belâyı kaldıran, her duayı kabul eden, kırık kalbleri saran, iyileştiren, her güçlüğü kolaylaştıran, her garibin sahibi ve yalnızların teselli edicisi, ey kendisinden başka ilah olmayan! Beni içinde bulunduğum sıkıntıdan kurtarmanı, onun için bana bir çıkış yolu nasip etmeni, muhabbetini kalbime koymanı, böylece benim için senden başka bir düşünce ve zikir olmamasını, her türlü musibetten muhafaza buyurmanı, bana merhametinle muamele etmeni isterim. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah'ım!"


Yusuf Aleyhisselâm kuyuda Cebrail Aleyhisselâmın öğrettiği bu duayı edip, Allah'u Teâlâyı zikretmeye başladı. Allah'u Teâlânın isimlerini (Esmâ-i hüsnâyı) söyledi. Melekler Yusuf Aleyhisselâmın zikrini duyup, çevresine toplandılar. Yusuf Aleyhisselâmla yakınlık peyda ettiler. Bu sebeple Yusuf Aleyhisselâm kuyuda yalnızlık çekmedi.

 

Yusuf Aleyhisselamın  duasını kabul eden Rabbim Asım Hocamıza güç, kuvvet ve kudret vererek böyle bir güzel tefsir dersi ile ameliyatımızı tamamlamasına yardımcı olmuş, bizimde korkuyu ve ameliyatı unutmamıza vesile olmuştu.

 

Rabbim Genel Cerrah Dr. Asım Hocam gibi ağzı dualı, gönlü imanlı ve eli kolu abdestli doktorlarımızın sayısını artırsın, var olanlara da sağlık sıhhat versin inşallah.

 

Kıymetli okuyucularım Bakara Suresi 126. Ayette Rabbimiz ''Her hayırda bir şer, Her şerde bir hayır vardır.''

 

Ameliyat belki benim için ilk başta şer olarak görünse de vallahi hep hayırlara vesile oldu.

 

Ameliyat ile;

 

Rabbim Genel Cerrah Dr. Asım Hocam gibi değerli bir insanla tanışmama vesile eyledi.

 

Rabbim oturmanın ve yürümenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu bana iyice bir öğretti.

 

Rabbim çok özür dilerim vücutta birikeni dışarı atmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu bana hatırlattı.

 

Rabbime binlerce şükürler olsun.

 

Bizi bir imtihandan geçirdi.

 

İnşallah imtihanımızı başarılı tamamlamışız dır.

 

Şahsımı bu zaman diliminde yalnız bırakmayan Başta DSİ 13. Bölge Müdürüm Sayın Turkay Özgür'e, Bölge Müdür Yardımcılarımıza, Şube Müdürlerime, mesai arkadaşlarıma ve uzaktan, yakından yanımıza kadar gelen veya arama zahmetinde bulunan bütün dostlarıma şükranlarımı sunuyorum.

 

Rabbim Cümle geçmişlerinize Rahmet eylesin.

 

Rabbim sizleri, ailelerinizi ve sevdiklerinizi her türlü bela ve musibetten muhafaza eylesin inşallah..

 

Genel Cerrah Dr. Asım Hocama da Rabbimden güç, kuvvet ve kudret vermesini diliyor, hidayetini, imanını ve ihlasını artırmasını niyaz ediyorum

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25