• BIST 4.874,34
 • Altın 1046.623
 • Dolar 18.6011
 • Euro 19.2837
 • Erzurum -5 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

Teşhis ve İntak san'atının kullanıldığı bir alıntıdan; hayati öğütler...

Fevzi Budak

"Dişi kıran, pirince en çok benzeyen beyaz taştır" Ağaç; "Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı yine bizdendir" ve "Uçurtma rüzgâra karşı durduğu için yükselir"  "Ulu çınarlar fırtınalı diyârlarda yetişir" 


Bir ağacın gölgesinde adam felsefe kitabı okuyordu. Sorular üstüne sorular adamın kafasını karıştırmıştı. Başını kaldırıp ağaca baktı.
 

-Keşke ağaç olsaydım, hiç düşünmeden yaşasaydım dedi.
 

Birden ağaç dile geldi:
 

—Ben düşünmüyorum belki ama, düşünen insanlara o kadar çok ders verebilirim ki, dedi.
 

Adam heyecanla:
 

—Seni dinlemek isterim, dedi.
 

Ağaç konuşmaya başladı:
 

—At o felsefe kitabını elinden, şimdi bana bak ve beni dinle; sana on tane hayat dersi vereceğim, dedi.
 

Adam heyecanlanarak:
 

—Tamam dedi.
 

Ağaç:
 

—Dinle o zaman, dedi ve hayat dersini sıralamaya başladı:
 

1- Ağaç yaş iken eğilir ya da doğrulur. Her şeyin bir zamanı vardır. Hayat öğrenme sürecidir ama zamanlaması çok önemlidir. Siz de bilirsiniz ki “yaşlı köpeğe yeni oyunlar öğretilmez.” “Yaşlı kurda yol öğretilmez.”
 

2- Düşen ağaca balta vuran çok olur. Onun için hayatta düşmemeye dikkat etmek gerek; güçlüyken gölgene sığınanlar düşerken baltayı alıp sana koşarlar.
 

3- Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı bizdendir. Her zaman dış düşmandan korkmayın. İç düşman daha tehlikelidir. Sizin gibi görünüp size hainlik edecek insanlara dikkat edin. Dişi kıran, pirince en çok benzeyen beyaz taştır.
 

4- “Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir” (Cemil Meriç) İnsanı geliştiren mükemmelleştiren zorluklardır. Büyük adamlar büyük engellerle karşılaşıp onu aştıkları için büyük adam olurlar. Büyük devletler büyük badireleri atlatarak büyük devlet olurlar. Uçurtma rüzgâra karşı durduğu için yükselir. Engelleri fırsat bilmelisiniz.
 

5- Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar. Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Bir ağaç gücünü gövdesinden değil kökünden alır. Sizin de tarihiniz olmazsa nasıl geleceğiniz olacak? Tarihinizi yok sayar ya da unutursanız nasıl geleceği inşa edebilirsiniz?
 

6- Ağaç yapraklarıyla gürler. Bir insan da ailesiyle, sosyal çevresiyle güzel olur; onlarla tamamlanır. Onlarla varlığını hissettirir. Onun için sosyal ilişkileriniz önemlidir.


7- Hiçbir ağaç acaba bahar gelecek mi, çiçek açacak mıyım diye düşünmez. Kök, gövde ve dallar görevini sessizce ve sabırlıca yaparlar. Siz de baharın gelmesini bekliyorsanız görevinizi şamata yapmadan sessizce, hakkıyla ve sabırla yapmalısınız.


8- Meyveli ağacı taşlarlar. Bilgili, becerikli, başarılı insanlara haset eden çok olur. Bir işe yaramayan, niteliksiz, silik insanlar kimsenin umurunda olmazlar. Onun için başarılı insanlar atılacak taşlara mukavemet edemezlerse başarılarını sürdüremezler.


9- Her ağaç kendi toprağında büyür. Ağaç ancak uygun toprağı bulması halinde gelişmesini sürdürür. İnsan yetenekleri de öyledir; ağaç tohumu gibidir. Uygun zemin bulursa gelişir, yoksa çürür gider.


10- Beşikten mezara kadar ağaca muhtaçsınız. Çocukken beşikte, ölünce tabutta bizimle berabersiniz. Bize hep odun gözüyle bakmayın. Biraz da ibret gözüyle bakın. Sözü şöyle bitireyim, insanların kulağına küpe olsun. “Her şey bir ağacı sevmekle başlar.” Bundan sonra bir ağacın yanından geçerken durun ve şarkımızı dinleyin.


Adam ağaca tekrar baktı, “Aslında odun olan bu ağaç değil benmişim meğerse” diye geçirdi içinden...


Bitkilelerle Sohbet isimli kitabından..." RENA"
 

Alıntıdır.


Bir hatırlatma:  Başlıkta geçen Teşhis ve İntak bir edebi san'at..Teşhiş, kişileştirme-canlandırma, İntak ise konuşturma..Teşhis ve intak nsanların dışında kalan canlıların ve hayvanların insana ait özelliklerle canlandırma, konuşturma ve düşündürme amaçlı bir anlàtım türüdür. Hemen hepimizin okuduğu Lafontaine'nin "Fabl" türü hikâyeleri ile bizim divan edebiyatımızda yer alan Şeyhi'nin "Harnâme" isimli eseri bu türdendir. Öğüt ve ders verici amaç güdülür.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25