• BIST 1.433,690
 • Altın 533,71
 • Dolar 9,4000
 • Euro 10,9300
 • Erzurum 4 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

VALİ BEY’İN ÖNCELİKLERİ

Vahdet Nafiz Aksu

İslâm mülkünün anahtarı ve Türklük âleminin nüvesi Erzurum'a Vali olmak çok yüce bir paye, sıradan bir terfiyi aşan muhteşem bir mazhariyet. 

Tutarlı, isabetli açıklamalarıyla dikkatleri üzerinde toplayan genç, dinamik Valimizin, bu bilinçle emin adımlarla geleceğe yürüyen Erzurum'a layık bir yönetici olacağına inanıyorum. Allah muvaffak etsin. 
*
Üzerinden kaç yıl geçti pek hatırlamıyorum, o dönemin çiçeği burnunda  valisine hitaben bir 
"hoş gelginiz" yazısı kaleme almış ve şöyle demiştim: 

Mevcut teşvik uygulamalarından ve “onuncu plan” ekseninde yeniden ihdas edilecek teşvik paketlerinden Erzurum’un azami şekilde istifadesi, şehrin “üreten ekonomiye” geçiş sürecini hızlandıracaktır.
*
Allah'ı var, sadece bu yazının muhatabı dönemin Valisi değil, tüm yerel yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz güzel hizmetler yaptılar geçen yıllar içinde. 
*
Onuncu kalkınma planı hükmünü icra etti, 11.Plan döneminde şehri şahlandıracak büyük projelere yoğunlaşma zamanı şimdi. 

Bu noktada, Erzurum’un ekonomik genetiğine uygun sektörlerin öncelikle mercek altına alınması gerektiğini bir kez daha vurgulayıp, daha önce ısrarla üzerinde durduğumuz birkaç meseleyi bir kere de Sayın Valimizin dikkatine sunalım.
*
Bu topraklar, asırlardır üzerinde yaşayan nüfusu ‘tarım ve hayvancılıkla’ doyurmuş. Yöre halkı, özellikle geçimini sağladığı hayvancılıkta tecrübe kazanmış. Cumhuriyet döneminde de bölge ‘hayvancılık merkezi’ olarak tanımlanmış, hayvancılık yörenin ekonomik genetiği haline gelmiş. 

ENER olarak “ERZURUM, BÖLGENİN HOLLANDA'SI OLMALI” şeklinde iddialı bir öneri paketi yayınlamış, ileri teknolojiden yararlanan hayvancılık ve ona paralel gıda sanayinin gelişmesine vurgu yapmıştık defalarca.

Bu büyük hedefin gerçekleşebilmesi için hemen atılması gereken somut adım olarak "ERZURUM HAYVANCILIK VE GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ" nin  kurulmasını önermiştik. 
(http://enerstratejimerkezi.com/Haber_Resim/hayvanc%C4%B1l%C4%B1kprojesivnason.pdf)
*
Erzurum'un acil meselelerini üyesi bulunduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda etkili bir şekilde dile getiren kıymetli Milletvekilimiz İbrahim Aydemir, bu konuyu da üst düzeyde ele almıştı. 

İlk açıklamaları ile hayvancılık ve gıda sanayiine ilgisini izhar eden Vali Bey'in bu konuya ilgisi işin kuvveden fiile çıkmasına önayak olacaktır. 
*
Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç, makine, tıbbi cihazda dışa bağımlılığın azaltılması için Sağlık Organize Sanayi Bölgeleri kurulması kararlaştırılmıştı. 

Erzurum için büyük bir fırsat olarak görmüştük bu kararı. Şehrimiz; altyapısı, ulaşım imkânları, Üniversiteleri, bilimsel altyapısı, teknokenti ile böyle bir bölgenin kurulması için son derece elverişli.”

Sayın Vali'nin dağarcığında bulunmayı hak eden bir öneri bizce bu da. 
*
Bizim köşemizde çok yazıp çizdiğimiz, ENER’İN de kamuoyu ve ilgililerle paylaştığı diğer projeleri de hatırlatmak gerek Valimize…
*
Gelelim köşemizde on yıldır yazmaktan bıkmadığımız, Kapsamlı bir ENER projesi olarak kamuoyuna sunduğumuz n“Erzurum Hafif Raylı Sistem” projesine.  (http://enerstratejimerkezi.com/Haber_Resim/rayli.pdf)

Önceleri çok dikkate alınmayan bu projeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen ve milletvekilliği döneminde Mustafa Ilıcalı Bey ile diğer vekillerimiz ciddiyetle takip ettiler. Sanırım ihale aşamasına getirdiler. 

Yeni Valimizin takibinde olması gereken bir proje.  
*
Teknik Üniversitemize “diploması küresel değer taşıyan” Doku Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Nano Teknoolji Merkezi gibi bölümlerin açılması da şehir için gördüğümüz, Vali Bey'in takip etmesini umduğumuz  hedefler arasında yer alıyor.
*
Vali Bey’in şehre katkı oranı, biliyoruz ki halkın, sivil toplum örgütlerinin, medyanın ona sağlayacağı katkıyla orantılı olacaktır. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25