• BIST 9312.12
 • Altın 2016.611
 • Dolar 31.0087
 • Euro 33.5313
 • Erzurum 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 8 °C

Bugün karar bekleniyor

Bugün karar bekleniyor

3 Temmuz 2011 sabahı çok sayıda kulüp yöneticisi ve futbolcunun gözaltına alınmasıyla başlayan şike davası sürecinde karar günü geldi çattı... -->Şike soruşturmasında artık karar vakti... Çağlayan Adliyesi'nde bugün görülen 22. duruşmanın ardından verilecek cezaların açıklanması bekleniyor. Şike davalarını ilk günden bu yana izleyen Radikal Gazetesi yazarı Kenan Başaran, bugün neler olabileceğini değerlendirdi. Başaran, bugün çıkacak karar ile birlikte Aziz Yıldırım'ın hüküm giyeceğini fakat tahliye edileceğini savundu.
Hükümle birlikte tahliye / Kenan Başaran Radikal
Davanın başından sonuna kadar tüm duruşmaları izleyen Kenan Başaran çıkacabilecek kararı yorumladı: “Beraat sürpriz olur, Aziz Yıldırım, hüküm giyer ancak bununla birlikte tahliye edilir.”
ŞİKE Davasında sona gelindi. 3 Temmuz’da başlayan süreç mahkemenin bugün vereceği kararla sonuçlanacak. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Cuma (bugün) eğer yetişmezse pazartesi günü kararımızı açıklayacağız” demişti. Davaya bugün Çağlayan Adliyesi’nde nokta konması bekleniyor. Peki nasıl bir karar çıkacak?
Radikal Gazetesi'nden Kenan Başaran Aziz Yıldırım'ın hüküm giyeceğini fakat tahliye edileceğini savundu.
Tüm süreci ve özel yetkili mahkemelerde örgüt suçlamasıyla görülen davaları göz önüne alıp 4 sanığın 1 yıldır tutuklu olduğu bir davayı düşündüğümüzde ceza çıkma ihtimali çok yüksek. Çıkması kuvvetle muhtemel karar ise ‘hükümle birlikte tahliye.’ Yani Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar suçlu bulunacak ama yattıkları süre ve Yargıtay aşaması dikkate alınıp tahliye edilecek. Bu beraat anlamı taşımıyor. Yıldırım’a şike ve teşvikten ceza çıkması beklenirken, örgütten ceza alması zayıf bir olasılık olarak görülüyor.
Fenerbahçe Başkanı şike ve teşvikten en alt sınırdan ceza alır ve bu da Yargıtay’ca onanırsa, daha sonra yaklaşık bir yıl daha yatacak. Bu ceza örgütten de olursa yatacağı süre 3 yılı bulabilir. Beraat ise “Nasılsa ceza vereceksiniz” diyen Aziz Yıldırım için bile sürpriz olur.
İşte Kenan Başaran'ın bugüne dair beklentilerini kaleme aldığı o yazısı;
14 Şubat Sevgililer Günü’nde başlayan şike davası, Türkiyeşartlarında rekor bir zaman diliminde karar aşamasına geldi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci’nin de tabiriyle büyük bir aksilik olmazsa bugün karar çıkacak. Böylece 3 Temmuz 2011’de başlayan süreç, yıldönümüne 3 gün kala nihayetlenecek. Elbette Yargıtay safhası hariç… Lafı fazla dolandırmaya hacet yok. Herkes bugün nasıl bir karar çıkacağını merak ediyor. Davanın temellerini gayri hukuki bulanlar, beraat çıkması gerektiğini savunurken, bir yılda olan bitene bakıp ‘realist’ yaklaşanlar ise bugün birtakım cezaların çıkacağını tahmin ediyor. Radikal olarak bugün çıkması muhtemel kararları esasen 3 Haziran tarihli analizde dile getirdik. Değişen çok fazla bir şey yok. Bugün çıkması kuvvetle muhtemel karar ‘hükümle birlikte tahliye’. Buna göre başta Aziz Yıldırım olmak üzere, bazı sanıklar (özellikle de uzun süre tutuklu kalanlar) hakkında bir ceza verilecek ancak Yargıtay sürecinin uzun süreceği ihtimali ve yatılan süre de dikkate alınarak tahliye karar verilecek. Yani “Suçlusun ama serbestsin” denilecek. Yargıtay, cezaları onarsa sanıkların yatmaları gereken bir ceza varsa bu da infaz edilecek. Yargıtay’ın cezaları onamasıyla birlikte hüküm kesinleşeceği için Yıldırım’ın başkanlığı düşecek.
Ne kadar ceza gelebilir?
Peki cezalar nereden gelecek? Büyük ihtimalle şike ve teşvikten. Aziz Yıldırım ve onunla bağlantılı yargılananlara ‘örgüt’ten ceza gelmesi ise beklenmiyor. Yıldırım’a örgütten ceza verilirse zaten hükümle tahliye şansı da kalmayacak ve tutukluluk hali devam edecek. Beraat kararına olanak tanıyanlar çok az zira “Bir yıl tutuklu yargılanan bir sanığa beraat zor” görüşü ağırlığını koruyor. Yıldırım’a şike ve teşvikten en alt sınırdan ceza verilirse Yargıtay’ın onayından sonra bir yıl daha yatacak. Şayet örgütten de ceza alırsa yatacağı ekstra süre 3 yılı bulabilir.
Bu noktada mahkeme heyetini kızdıran Yıldırım’ın “Nasılsa ceza vereceksiniz” sözlerinin kararın Fenerbahçe Başkanı’nın düşündüğü gibi çıkması halinde yeniden gündeme geleceği de aşikâr. Diğer yandan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci’nin de bu tür savunmalara pek prim vermediği belirtiliyor.
Yıldırım ile Ekşioğlu ayrıştı
Hazır söz savunmalara gelmişken… Aziz Yıldırım , başından itibaren davada verilecek kararın belli olduğunu zira bunun bir şike davası olmadığını söyleyip durdu. Nedenlerine dair o ‘esas konuşmayı’ yapmaktansa hep vazgeçti. Salı günü de “Devlet suça teşvik ediyor” diyen Yıldırım, önceki gün ise devleti değil, onun içindeki ‘derin devlet’i kastettiğini belirterek, bir ‘düzeltme ihtiyacı’ duydu. Daha önce davanın arkasında oluşturulan ‘cemaat algısı’ 90’lardan aşina olduğumuz ‘derin devlet’e evrilmiş oldu finalde. Elbette soru bu ‘derin devlet’in tonunun ne olduğu. 3 Temmuz’dan bu yana yaşananların ‘siyasi’ olduğunu en çok; hatta bir tek Aziz Yıldırım dillendirdi. Olgun Peker de zaten olayın organize şubenin kendisine olan husumetinden kaynaklandığını savundu. Yıldırım’ın yaklaşımı zaman zaman kendisini mahkeme heyetiyle de karşı karşıya getirdi. Buna mukabil İlhan Ekşioğlu başta olmak üzere diğer sanıklar, mahkeme heyetini süreçten ayrıştırmaya sürekli özen gösterdiler. Yani onlar “Hakkımızda karar vermişsiniz zaten” demediler. Sonuçta ceza yargısında çıkması yıllar sürebilir denilen karar, 4.5 aya sığdırılan 22 duruşma sonunda bugün açıklanacak. ‘ Futbol asla sadece futbol olmadığını’ yargıda da gösterdi! Hızlı yargılamalar konusunda darısı diğer davaların başına diyelim..
BEŞİKTAŞ BAŞKANI FİKRET ORMAN DA İZLEYİCİLER ARASINDA
"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması görülmeye başlandı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı getirildi.
TUTUKSUZ SANIK KATILDI
Tutuksuz sanıklardan Sadri Şener, Nevzat Şakar, Mecnun Odyakmaz, Tayfur Havutçu, Şekip Mosturoğlu, Bülent Uygun, Ümit Karan, Serdar Adalı, Korcan Çelikay, İbranim Akın, İlkay Çelikay ve Serdar Kulbilge’nin de aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
FİKRET ORMAN SALONDA
Duruşmaya izlemek için spor camiasından isimlerde hazır bulundu. Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinden Abdullah Kiğılı da duruşmayı izliyor.
YOKLAMA YAPILDI
Sanıkların ve avukatların salona alınmasının ardından ilk olarak yoklama yapıldı ve duruşmaya gelen sanıklar tespit edildi. Salona tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatlar ve tutuklu sanıkların yakınları alındı.
GÜVENLİK ÖNLEMİ
Duruşma nedeniyle adliye çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Spor polisi, çevik kuvvet ve sivil polisler adliyeyi sıkı bir güvenlik çemberine aldı. Polis köpekleri de adliye çevresine yerleştirildi. Adliye içinde de duruşmanın yapılacağı salonun katında barikatı oluşturuldu. Öte yandan salonun dolu olması nedeniyle duruşmaya sınırlı sayıda muhabirler alındı. Muhabirlere ve izleyicilere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ait akreditasyon kartı verildi.
Büyük gün geldi çattı
3 Temmuz 2011 sabahı çok sayıda kulüp yöneticisi ve futbolcunun gözaltına alınmasıyla başlayan şike davası sürecinde karar günü geldi çattı. Tam 362 gündür Türkiye'nin 1 numaralı gündem maddesi olan davaya bakan Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkındaki kararlarını çok büyük olasılıkla bugün verecek.
PAZARTESİ DE OLABİLİR
Önceki gün Çağlayan'daki İstanbul Adliye Sarayı'nda görülen 21. duruşma sonrası mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, 'Aksilik olmazsa cuma günü karar vermeyi düşünüyoruz. Yetişemezsek de doğru karar vermek adına haftaya pazartesiye gün verebiliriz' diyerek, duruşmayı bugüne ertelemişti.
Savcılığın hazırladığı iddianamenin 9 Aralık 2011'de mahkeme heyeti kabulü ile başlayan davada halen F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yönetici İlhan Ekşioğlu, Giresunspor eski başkanı Olgun Peker ve menajer Yusuf Turanlı tutuklu, 89 sanık ise tutuksuz olarak yargılanıyor.
AĞIR SUÇLAMALAR VAR
SAVCILIK, sanıklar içerisinde en fazla cezayı; 13 yıl 10 ay 15 gün ile, çıkar amaçlı örgüt kurmak, yönetmek, 6 maçta şike yapmak ve 3 maçta teşvik primi vermekle suçladığı Aziz Yıldırım hakkında istedi. Diğer sanıklardan İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu için 10 yıl 10 ay, Bülent Uygun hakkında ise 10.5 yıl hapis cezası isteniyor.
YARGITAY SÜRECİ DE VAR
BİR yıldır süren futbolda şike davası sanıkları içerisinde yer alan kulüp başkanları ve yöneticileri, 6259 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası kapsamında 1 gün bile hapis cezası almaları durumunda, bir daha hiçbir şekilde kulüplerde yönetici olarak görev alamayacak. Ancak bu kararın Yargıtay tarafından da onanması gerekiyor, ki bu süreç de ortalama 6 ay sürüyor.
ŞİKE DAVASI SÜRECİ
- 3 Temmuz 2011'de, bazı Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig kulüplerinde arama yapıldı. Çok sayıda yönetici, menajer ve futbolcu gözaltına alındı.
- 3 Aralık 2011, Savcı Mehmet Berk, hazırladığı iddianameyi Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.
- 9 Aralık 2011, şike iddianamesi mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.
SAVCI SANIKLAR İÇİN NE İSTEDİ?
Aziz Yıldırım 13 yıl 10 ay 6 maçta şike, 3 maçta teşvik, çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek.
İlhan Ekşioğlu 10 yıl 10 ay 5 maçta şike yapmak, 3 maçta teşvik primi vermek Şekip Mosturoğlu 10 yıl 10 ay örgüt üyesi olmak, şike ve teşvik Bülent Uygun 10.5 yıl Örgüte üye olmak, 2 maçta şike, 1 maçta teşvik Mecnun Odyakmaz 7.5 yıl örgüte üye olmak, şike yapmak Sadri Şener 2 yıl 3 ay Teşvik phrimi vermeye teşebbüs Serdal Adalı 4.5 yıl Beşiktaş-İBB maçında şike Tayfur Havutçu 4.5 yıl Beşiktaş-İBB maçında şike İbrahim Akın 4.5 yıl 2 maçta şike, 1 maçta teşvik Gökçek Vederson 7.5 yıl Teşvik primi almak Sercan Yıldırım 1.5 yıl Teşvik primi almak Mehmet Yıldız 3 yıl Şike yapmak Korcan Çelikay 3 yıl Şike yapmak


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25