• BIST 5.114,97
 • Altın 1317.604
 • Dolar 21.0667
 • Euro 22.5785
 • Erzurum 5 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 14 °C

DİK DURDUK EĞİLMEDİK, MEYDANLARDA DİRİLDİK, GELECEĞE YÜRÜYÜROZ!

Vahdet Nafiz Aksu

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından büyük milletimizin yazdığı milli şahlanış destanında medyamız hayati rol oynadı. Özellikle Erzurum medyasının bu süreçte verdiği tarihi sınav her türlü takdirin üzerinde.
Dünyaya dadaşın gür sesini duyuran Kardelen Televizyonu da daha o kanlı geceden itibaren tavrını erkekçe demokrasinden, vatandan, milletten yana koydu.
İstanbul stüdyolarından yaptıkları başarılı canlı yayınlarla dadaşların hislerine tercüman olan Mehmet Emin AVANAŞ ve Şakir Bozan dostlarımız, lütfedip fakiri de programlarına konuk ettiler.
Canlı telefon bağlantısı ile programa bağlanıp, söyleştik.
Onlar sordu, biz cevap verdik.
Görelim, ne sordular biz ne dedik. Buyurun:

 • Vahdet Nafiz Bey, iyi akşamlar.
 • İyi aksamlardiliyorumefendim.İyi yayınlar.
 • 15 Temmuz gecesi ve bugün ve şu saatlere geldiğimizde sizdeneler birikti, neler paylaşmak istersiniz

15 Temmuz gecesini Erzurum'da yaşadık. VeTürkiye, tarihinin en karanlık darbe sahnelerinden birisini o gün yaşadı. BiliyorsunuzTürkiye’nin demokrasi tarihinde darbeler eksik değil.

Maalesef öyle kötü bir geleneğimiz var.
Fakat bu seferki darbe girişimi, bu talihiz kalkışma girişimi, darbelerin anası babası saydığımız 27 Mayısdâhil, ondan sonraki bütün darbelerden, planlaması ve icrası şekliyle daha kanlı, daha alçakça ve daha vahim sonuçlara gebe bir kalkışma olmuştur,maalesef…

 • Evet.
 • İlk defa,Türk ordusu demeyeceğiz buna,ordunun içindeki bir cunta, namlusunu içinden kopup geldiği milletine çevirmiştir,bu son derece talihsiz bir kalkışmadır, şükürler olsun ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın zamanında halk ile ittifak sağlayarak, onu demokrasisini savunmaya davet etmesiyle vehalkın büyük bir çoğunlukla bu davete icabet etmesiyle bu kanlı kalkışma daha büyük felatekler olmadan önlenebilmiştir,
 • Evet.

TÜRKİYENİN MEYDANLARI DEMOKRASİ KOKUYOR; TÜRKİ’NİN CADDELERİNDE HER GECE AYRI BİR GÜZELLİKTE MİLLİ İRADE ÇİÇEKLERİ AÇIYOR.

 • Bu sonuçta kahraman ordumuzun emir komuta zincirindeki büyükunsurların bu ihanet şebekesiyle işbirliği yapmamasının da büyük payı olmuştur ve gerçek komutanlar,gerçek paşalar bu kanlı kalkışmada devletinve milletin yanında yer almıştır.

Amabu sonucu sağlayan en büyük unsur, Türkiye’ninmeydanlarıolmuştur15 Temmuzdan bu yana Türkiye’nin meydanlarında demokrasi destanları yazılıyor. TÜRKİYENİN MEYDANLARI DEMOKRASİ KOKUYOR

Türki’nincaddelerinde her gece ayrı bir güzellikte milli irade çiçekleri açıyor.

Milletin bütün unsurları el ele gönül gönüle demokrasi şölenleri yapıyorlar.

Erzurum’dan, Kars’tan, İstanbul’danGaziantep’ten velhasıl her taraftan milletingür sesi darbecilerin suratına bir tokat gibi iniyor.

 • Evet.
 • Milletin bu bilinç veşuuru karşında hiçbir antidemokratik oluşumun maya tutması mümkün değildir. Bu çerçevede Erzurum’un ayrı bir yeri oldu. Çünkü ben o gece ve sonrakigeceler oradaydım. Tarihte Erzurum tabyalarından yükselen dadaşın yiğit sesi, o gün ve o günden sonra, dün evvelsi gün, şimdi, bugün Erzurum meydanlarından, Cumhuriyet caddesinden Yakutiye meydanından yükseldi... Aynı haysiyetli ses bu sefer Erzurum meydanlarından demokrasi düşmanlarına karşı yükseldi ve Erzurum ayrı bir destan yazdı.Bu süreçte değerli hemşerilerimim yürekten kutluyorum.
 • Efendim sizce maşayı tutanlar biraz önce bahsettiğiniz tokadı almışlar mıdır?
 • Bu tokat, şiddetli birOsmanlı tokadı gibi darbecilerin o hain suratlarında patlamıştır.Bundan sonra inşallah iflah olmaları mümkün değildir. Çünkü halkın sillesini yiyen dış düşmanolsun,iç düşman olsun iflah olması mümkün değil. Yeterki; halk bu bilincini müşterek bir şekilde ortaya koysun. Ki, bu meydanlarda tarihte hiç olmadığı kadar bir ortak duygu seline dönüşmüştür, milletin tepkisi… Az önce söyledik, Türkiye'de talihsiz darbeler yine oldu, rahmetli Menderes, meydanları gümbür gümbürdolduran, “yeter söz milletindir”iradesiyle halkın gönlünde taht kuran bir büyük liderdi.Fakat o günkü iletişim şartları ve başka koşullar nedeniyle bir talihsiz darbeyle indirildiğinde, maalesefhalkıyla buluşamadı ve halkın büyük sevgisine rağmen bir karşı darbe oluşturulamadı.Diğer antidemokratik darbelerde de bir halk hareketi oluşmadı. Hatırlarsanız, Rusya ve diğer ülkelerde darbelere karşı halk iradesi ortaya konulduğunda, mesela Yeltsin tankın üzerine çıkıp darbecilere meydan okuduğunda, halk sokağa dökülüp asilere meydanları dar ettiğinde, biz millet olarak biraz da tatlı bir kıskançlık duymuştuk.

O zaman diyorduk ki; “Allahmilelimize böyle darbeler göstermesin, teşebbüs eden de olursa aynen biz de böyle şahlanıp darbecileri tepeleyelim, bizde tankların üzerine çıkalım, sesimizi haykıralım.

Allaha şükürler olsun ki bu sefer Türk milleti kendi milli iradesine karşıçevrilennamlululara göğsünü siper etti, tankın üzerin çıktı, tankın paletinin altına yattı, ama tankların demokrasi mabetlerini yıkmasına izin vermedi.

Bu çok takdir edilecek, alkışlanacak birmiliirade şahlanışıdır.  Milletimiz var olsun, milletimizbu iradede daim olsun inşallah.
 

 • (Şakir Bey) Çok teşekkür ederim efendim, birazdan CumhurbaşkanımızErzurum’aözgü bir konuşma yapacak, oraya bağlanacağız, çok kısa bir soru sorayım size. Bu darbe sözcüğü geçmişte yaşadığımız,  60lı,  70li, 80li yıllarda yaşadığımız, darbe sözcüğü halka çok kaba, çok incitici, çok acıtıcı yanlarıylaanlatıldığıiçin geçmişte belki de bastırılamayan, belki istenmeyen ama gücün yetmediği, bugüne dair insanları kafasında fiziki olarak bitmişti. Çünkü herkes okuduklarında, izlediklerinde, çok masum binlerce gencin, sağda, solda, ortada hiç fark etmiyor, bu darbe dönelerinde hayatlarını kaybettiğini öğrendiği bir halk, bu tekrara, bu acı senaryoyu yaşamaya bir daha göz yummayacaktı. Ben mesela 80’i hatırlıyorum, bana hala darbe sözcüğü çok itici çok itici çok sert gelir. Yani darbekelimesi duyduğum anda bende farklı şeyler uyanıyor ve bence toplumun çoğunluğunda bu vardı ve bu harekete geçirdi kitleleri diye düşünüyorum. Çünkü yaşanan olaylarda hepimizin bir tarafı bir yok olmuştu geçmişte. Yani Menderesin yok oluşu, benlerce gencimizin hayatını kaybedişi böyle, işkence odalarında çürütülen gençlerimizin durumu anlatıldıkça hepimizin tüyleri diken diken oluyor. Bugün bu geçmişte yaşanılanlar da bu refleksi göstermemize neden olabilir mi?
 • Elbette çok doğru ve özet bir şekilde ifade ettiniz. Milli öfke, tarihi süreçten süzüle süzüle, olgunlaşarak bugünlere geldi. Ama ben bu noktada ifade temek isterim ki, ne kadar itici olursa olsun, adına ne dersek diyelim, bugün sahneye koyulan bu alçakça oyun, darbe, kalkışma adına ne derseniz deyin bugüne kadar olanların üstüne tüy dikmiştir.
  Milli ve gazi meclisimize Yunan'ın yapmadığını yapmıştır, kendi meclisini bombalamıştır.
  Kendi çocuğunu tankın altında ezmiştir.
  Kendivatandaşına kurşun sıkmıştır.
  Kendipolisini başka bir ülkenin güvenlik gücüymüş gibi taramıştır.
  Bugünkü vahşi ve her türlü insanlık ölçüsünden uzak yöntem ve tavra tevessül eden bu yapının, FETÖ'nün,  ortaya koyduğu kalleşçe tutum, emin olun tarihteki bütün zalimlerin zulümlerini toplasanız hepsinden daha şedit ve alçakçadır.Kazıklı voyvodayı bile aşmıştır. Onu da söyleyeyim.
 • Çok teşekkür ederim.
 • Bugünkü kalkışma, alçaklık sınırları yerden göğe kadar yükselen bir büyüklük ve derinliktedir. Ama milletin tepkisi ve öfkesi de o büyüklükte olmuştur, onları kahretmeye inşallah yetecektir.
  Ve meydanlardaki bu dualar, bu millî şahlanış ayaklanmaları inşallah böyle şeyleri düşünenleri kıyamete dek zebun edecektir, ben o inançtayım, milletimizin o dik duruşunun artarak devam etmesini diliyorum, millet olmanın gereği budur; birlik ve beraberlik içinde, size bir iğne dokunduğunda büyük bir yumrukla karşı koymaktır, millet olma bilinci…

Türk Milleti, buseviyeye Allaha şükürler olsun tekrar ulaşmıştır.
Bütün milli unsurlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, partileriyle, liderleriyle ve medyasıyla büyük bir sınav vermiştir.  21. Asra yürüyen Türkiye'ye ruh verecek bir milli kıvama geldiğini bu millet göstermiştir, KUTLU OLSUN!

 • Teşekkür ederim, efendim yayınımıza katıldığınız, değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için.
 • Ben teşekkür ederim, sizinle bir milli soluk uyandırmak bizim için de büyük zevkti. Türkiye'nin meydanlarında demokrasi şöleni yapan bütün hemşerilerimizi, vatandaşlarımızı sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

 WWW.IZLEVIDEO.NET-vnakardelentvcanlıyayın.mp4

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25