• BIST 4.874,34
 • Altın 1047.07
 • Dolar 18.6066
 • Euro 19.2609
 • Erzurum -5 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C

KATAR, ORTADOĞU’NUN SARI ÖKÜZÜ OLMADI

Müslüm Aktürk

Eski zamanların birinde bir otlakta öküz sürüsü yaşarmış. Yaşarmış yaşamalarına ama civardaki aslanlar bir türlü rahat bırakmazlarmış onları. Hemen her gün saldırırlarmış bu sürüye. Öküz dediğin öyle yabana atılır bir hayvan değil ki, bir araya toplandılar mı kolayca defetmesini bilirlermiş o koca aslanları.

Gün geçtikçe aslanları almış bir kaygı. “Herhalde bize bu otlağı terk etmek düşüyor” demiş aslanlardan birisi. “Evet” diye tasdik etmiş diğerleri. “Nereye gideriz” diye düşünürlerken “Bir dakika” diye bir ses duymuşlar gerilerden. Herkes dönüp bakmış sesin geldiği tarafa. Sürünün en çelimsiz, ama kurnaz mı kurnaz bir ferdi olan topal aslanmış söze atılan. “Hayır” demiş, “Hiçbir yere gitmiyoruz. Siz bana bırakın, ben hallederim bu işi.” İnanmamış kimse ona ama “Haydi bir şans verelim ne çıkar” diye düşünmüşler.

Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzlerin yanına. Öküzlerin lideri olan boz öküz sormuş ne istediğini. Topal aslan “Saygıdeğer öküz efendiler” diye başlamış lafa:
“Bugün buraya sizden özür dilemek için geldik. Evet size defalarca saldırdık, ama niye biliyor musunuz? Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden… Onun rengi gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Onu gördük mü ne kadar barışsever olduğumuzu unutup size saldırıyoruz. Bunların hepsi sarı öküzün suçu. Verin onu bize, siz kurtulun biz de barış içinde yaşayalım!”

Boz öküz, diğer önde gelenlerle görüşmek üzere geri çekilmiş. Hepsi de sıcak bakmışlar bu teklife. Bir tek yaşlı benekli öküz “Olmaz” demiş ama kimseye dinletememiş sözünü. Zavallı sarı öküz teslim edilmiş aslanlara. Diğerleri üzülmüşler üzülmesine ama elden ne gelir ki! Bütün sürünün selameti için bir öküz. Gerekliymiş bu.

Gerçekten de günlerce sürüye saldıran olmamış. Huzur içinde geçer olmuş günleri. Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki? Hele öküz etinin tadını aldıktan sonra. ”Acıktık !” demişler

Topal aslan boz öküzün yanına giderek “Selam !” diye girmiş söze:
“Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz. Yalnız buraya bunu söylemek için gelmedim. Büyük bir problemimiz var!..”

“Nedir?” demiş boz öküz merakla. “Şu sizin uzun kuyruklu öküz” demiş topal aslan ve devam etmiş: “Öyle uzun bir kuyruğu var ki nereden baksak görünüyor. O kuyruğu salladıkça bizim de aklımız başımızdan gidiyor. Gözümüz dönüyor, sürüye saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Gelin verin onu bize bu mevzuyu burada kapatalım. Eskisi gibi barış ve huzur içinde iki taraf da hayatını sürdürsün.”

Boz öküz yine istişare yapmış sürünün ulularıyla. Yine sadece benekli öküz olmuş karşı çıkan. Hepsi de “Verelim gitsin” demişler… İstişare daha da kısa sürmüş bu defa. Dışlamışlar uzun kuyruğu sürüden.

Saatler sürmüş zavallının çırpınışları ama sonunda o da yenik düşmüş aslanlara.
Tekrar tekrar yinelenmiş bu olanlar. Her geçen gün daha da semirmiş aslanlar, alabildiğince güçlenmişler.

Öküzlerse her geçen gün daha da zayıflamışlar, seyreldikçe seyrelmişler.
Aslanlar küstahlaştıkça küstahlaşıyorlarmış. Artık bir sebep bile söyleme gereği duymuyorlarmış. “Verin bize şu öküzü sonra karışmayız” derlermiş sadece.
Zavallı öküzlerin “Hayır” diyebilecek güçleri kalmamış. Hepsi birer birer can veriyorlarmış aslanların pençesinde. Boz öküz de aralarında olmak üzere birkaçı kalmış en sona.


“Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu harbi aslanlara karşı, oysa ne kadar da güçlüydük?” diye sormuş biri boz öküze. “Biz” demiş boz öküz, gözleri nemli ve sesi pişmanlıkla titreyerek, “Sarı Öküz’ü verdiğimiz gün kaybettik bu kavgayı!.”

12 MİLYAR DOLAR TANSİYONU DÜŞÜRDÜ

İşte Ortadoğu’da oynanmak istenen oyun büyük ihtimalle aynen böyle olacaktı. Ortadoğu’nun sarı öküzü yapılmak istenen Katar, sinsi planı gördü ve can havliyle direndi. Tabii ki bu direnme tek başına bir anlam ifade etmezdi. Katar, otlakta tek başına bırakılmadı Türkiye ve İran’ın da desteğiyle ve tabii ki ABD ile yaptığı 12 milyar dolarlık savaş uçağı ticaretiyle şimdilik bölünmekten, parçalanmaktan kurtuldu. 

Büyük aslan ABD 12 milyar dolarla yetinir mi peki? Bir süre idare eder belki ama yarın birkaç milyar dolarlık da gemi satmak isteyebilir. Sonra top, tüfek derken sömürebildiği katar Katar’ı emmeye devam edebilir. Zaten Ortadoğu’ya sokulan fitnenin amacı da bu değil mi? ABD için ülke yönetiminde Ahmet olmuş Mehmet olmuş fark etmiyor, yeter ki ülkesini sömürtecek birileri iktidarda bulunsun yeterli…

Farkındaysanız Suudi Arabistan’ın başını çektiği ülkelerin “işgale ha başladılar, başlayacaklar” denilecek kadar yükselen tansiyon ABD ile yapılan 12 milyar dolarlık savaş uçağı anlaşmasından (!) sonra düşüverdi.  Normal bir insanın tansiyonu limon suyu ile düşerken demek ki ABD’nin tansiyonu ise dolarlarla normalleşiyormuş…

Mesele Katar’la sınırlı değil, Ortadoğu’nun tümünü kapsıyor… Mesele; Irak’taki gibi, Libya’daki gibi, Mısır’da ve Suriye’deki gibi “Bahar” kumpası altında Ortadoğu’daki ülkeleri daha da küçülterek küresel güçlere karşı tehdit olmaktan çıkarmak ve “sarı öküz” hikayesini gerçekleştirmek… 

Rabbim, İslam Alemi üzerine planlanan bu tuzakları oynamak isteyenlerin başına çalsın, onlara fırsat vermesin ayrıca İslam Alemi’ne birlik, dirlik, feraset sahibi olmayı nasip etsin…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25