• BIST 1.535
 • Altın 437,121
 • Dolar 7,3597
 • Euro 8,9230
 • Erzurum -4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 9 °C

ATATÜRK 'ÜN TÜRKİYESİ

İsmail Arslan

ABD.'nin göstermelik çekilme kararının ardından ,Süriyede,Irakta ve tüm Ortadoğuda oyun her zamanki gibi yeniden kuruluyor.Kartlar yeniden kırıliyor.Ruslar,Kuzey Suriye'ye rejimin yerleşmesinden yana.Türkiye için bu terörle mücadele açısından sıkıntılı durumlar yaratabilir.
Sınırımızda tehlikeli gelişmeler yaşanır,bölgede harıtalar yeniden çizilmeye çalışırken Atatürk'ün bu bölgeye Otradoğu ve Orta Asya politikası açısından verdiği önem bugün daha iyi ortaya çıkıyor.Misak-ı Milli ile kurulacak milli devletin hudutlarının nasıl olması gerektiği açıklanmıştır.
Mustafa Kemal ,Mecliste yaptığı bir konuşma da Misak'ı milli şu hat ,bu hat diye hiç bir vakitte hudut çizmemiştir.O hududu çizen şey milletin menfaati ve heyeti celilenin isabet'i hazırdır.Yoksa harıtası mevcut bir hudut yoktur.Bunun için yapılmış olan işlerde ve yapılması teklif olunan işlerde hiç bir vakit de buna taarruz edilmemştir.
Misak'i millinin konuyla ilgili bölümü incelendiğinde görülmektedirki Misak'i milli güneyde Araplık ve Türklük  camialaarının kültür temeline dayalı olarak çizilecek sınırlarla birbirlerinden ayrılmasını ifade eder.
Misak'i milli Atatürk'ün  çok erken zamanlara kadar giden bir tatih şuur ve kültürü ile Kürtlerin bir Türk uyruğu olarak her alanda ortak olan değerlerle Türk camiasına ,Türk milletine, mensubiyetlerine inancı ifade eder.
Musul,Kerkük, Süleymaniye ve Erbil- i ise Anadolu coğrafyasının bir devamı olan ve milli varlığımızın ayrılmaz bir parçası kabul eder.
Atatürk'ün bütün hayatına değişmez yaptığı,son nefesine kadar sarsılmaz bir azimle ve planlı şekilde sürdürdüğü rasyonel çaba Misak'ı milli çerçevesinde Türk kültürünü,Türklük değerlerini paylaşan halkı,modern, Milli devlet yapısına,bütünlüğüne eriştirmek olmuştur.
30 Ağustos zeferinin hemen sonrasında ulu Önder ,Fransız le figora gazatesine verdiği demekte gaye ve hedefini tüm berraklığı ile göstermektedir. Amerikalı yazar Richard Daninin sorduğu soruya karşılık; Mekedonya ve Suriye'yi terkettik,fakat artık arkada kalan ve sırf Türk olan her yeri ve her şeyi isteriz.Bunları kurtarmaya azmettik ve kurtaracağız. Avrupada,İstanbul ve Meriç'e kadar Trakya, Asyada Anadolu,Musul arazisi ve Irak'ın Asyada, Anadolu,Musul arazisi ve Irak'ın nıfsı der.
Açıkca görüldüğü gibi ATATÜRK Irak'ın yarısını hedefliyordu. Buna Suriye içinde yer alan Türklerin çoğunlukta bulunduğu topraklarda dahildi.Amerikalı Genaral Me Arthur'da Hatıralarında büyük devlet adamlarından biri olarak tanıdığını ifade ettiği Atatürk'le yaptığı bir röportajda şunları kaydeder.Sizin Türkiyenin geleceği hakkında tasavurlarınız nedir diye sorduğunda,Allah nasip eder,ömrüm vefa ederse  Musul, Kerkük ve adaları geri alacağım.Selanikte dahil Batı Trakya'yı Türkiye hudutları içine katacağım.Mustafa Kemal'in bu isteği bizim için neden bir milli hedef olmasınki?

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25