• BIST 11139.34
 • Altın 2579.889
 • Dolar 33.0086
 • Euro 35.9773
 • Erzurum 24 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 33 °C

40 bin öğretmen 30 bin yeni polis!

40 bin öğretmen 30 bin yeni polis!

Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni tasarıda 70 bin yeni kadro için atama öngörülüyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bazı  kanunlarda değişiklik  yapılmasına dair “torba teklif”, bazı değişikliklerle  kabul edildi. Yeni  torba teklifinde Milli Eğitim Bakanlığı'na 40 bin öğretmen ve İçişleri  Bakanlığı'na 30 bin polis ataması öngörülüyor.
 
Komisyonda kabul edilen torba teklifiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis  edilen serbest öğretmen kadrolarından  boş bulunan 40 bin öğretmen  kadrosuna, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe  Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi  olmadan 2012 yılı içinde atama yapılabilecek.
 
Teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı'na 30 bin öğretmen, 950 Şube Müdürü   kadrosu; ÖSYM Başkanlığı'na 5 Başkanlık Müşavirliği ve 2 adet Daire  Başkanlığı;  YURT-KUR Genel Müdürlüğü'ne 5 Genel Müdürlük Müşaviri kadrosu  ekleniyor.
 
Verilen önergelerin kabul edilmesiyle; Bilim, Sanayi ve Teknoloji   Bakanlığı'nın merkez teşkilatına 149, taşra teşkilatına 8, yurtdışı teşkilatına  10 olmak üzere toplam 167; Diyanet İşleri Başkanlığı'na 25  başkanlık müşaviri,  Emniyet Genel Müdürlüğü'ne polis memuru alımı için 30  bin, ÖSYM Başkanlığı'na 7,  Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel  Müdürlüğü'ne 5 müşavir, Yüzüncü Yıl  Üniversitesine 300 kadro ihdas  edilecek.
        
TÜBİTAK'IN GÖREVLERİ
        
Teklifle, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK)   görevleri yeniden belirleniyor.
 
Kurum; kuluçka merkezi, teknoloji merkezi, teknoloji transfer ofisleri,   proje geliştirme ve bilgi aktarma merkezleri, bilim merkezi, bilim parkı ve  benzerlerini kurmak ve desteklemek, yurtdışı irtibat büroları kurmak,  destek  programları oluşturmak, işbirliği ağları ve kümelenme  faaliyetlerini desteklemek,  proje pazarı, bilim fuarı, yarışma ve benzeri  etkinlikler düzenlemek ve  desteklemek gibi görevleri yapacak. Ayrıca ödül,  burs ve teşvik ikramiyesi  verecek, Bilim Kurulu tarafından belirlenecek  usul ve esaslar doğrultusunda  teminat alınmaksızın hibe ve kredi olarak  sermaye desteği sağlayabilecek, ön  ödemede bulunacak.
 
TÜBİTAK Başkanı'nın görev süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Bu   düzenleme, yürürlüğe girdiği tarihte görevde olan başkan için de  uygulanacak.
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na “Basın ve   Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Başkanlık Müşavirliği” kadroları eklenirken, bu  kadrolar istisnai memur kadrosuna dönüştürülüyor.
 
Teklifle, uygulamadaki tereddütleri gidermek amacıyla, 2012 yılında   Yükseköğretime giriş ve yerleştirmede adayların merkezi sınavlardan almış olduğu  puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları, YÖK Genel  Kurulu'nun aldığı  karar uyarınca belirlenen usul ve esaslara göre  hesaplanacak.
 
Verilen önergeyle, teklifin, sürücü belgesi alınmasındaki eğitim şartı  maddesinde, 8 yıllık temel eğitimin kaldırılması nedeniyle değişikliğe  gidildi.  Buna göre, sürücü belgesi alacaklarda, 8 yıllık temel eğitimi  bitirme şartı  yerine, en az ilkokul düzeyinde eğitim alma şartı aranacak.


 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25