• BIST 5.114,97
 • Altın 1319.49
 • Dolar 21.0755
 • Euro 22.5376
 • Erzurum 5 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 14 °C

AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI SEÇİMİ YAKLAŞIRKEN

Vahdet Nafiz Aksu

Garibanların ağalar, beyler, devletlûlar karşısındaki çaresizlikleri şiirlere, romanlara konu olmuştur.

Fakirin şahsi gözlemleri de vardır mevzuyla alakalı, arkası, hamisi, serveti olmayan o tertemiz emmiler, dayıların bir makam mevki sahibinin huzuruna çıkışı farklıdır; ağa, bey takımınınki farklı…

Birinin ayakları geri geri gider, elini koyacak yer bulamaz, başı envaitürlü temenna arayışındadır, sesi titrek ve güçsüzdür.

Diğerinin eli varmadan tokmağa, yeli aralar kapıları.

*

Görün bakın sözü nereye getireceğim!

Yüzde yetmiş-yetmiş beş oy almış illerin il başkanları, küpü altın dolu ağa gibidir: Böyle olunca da siyaset, devlet, bürokrasi karşısında başı dik, sırtı pektir. Gücünün karşısında durabilecek ne memur vardır, ne amir, ne müdür.

Gelgelelim adamcağız yüzde ellinin altında oy almış bir ilin başkanıysa karizması çizilmiş, fiyakası yerle bir olmuştur. Böyleleri de devlet kapısında, ağa kapısındaki garibandan farksızdır. Başı eğik, beli bükük, sesi cılızdır.

*

Teşbihte hata olmaz, zihnimde bu örnekleri düşündüğümde gözümde hep şehrimin iktidar il başkanları canlanır.

Arzu ederim ki yöneldikleri kapılarda önlerine görünmez kırmızı halılar serilsin,  hürmetle karşılansınlar, itibar görsünler, talepleri kabul edilmeye müstahak dualar gibi hiç geri çevrilmesin.

Sandık sandık oy taşıdıkları siyaset kapılarından, sandık sandık yatırım hazineleri taşısınlar şehirlerine.

Sözleri dinlensin, dilekleri kabul görsün, hatırları sayılsın.

E böyle olmuyor mu yani?

Olmaz mı, oluyor tabi ki…

Lakin gönül daha çoğunu istiyor.

Şükür, son dönemde bu hususta gerçekten önemli mesafe aldık.

Dürüst, çalışkan, becerikli AK Parti İl Başkanımız Mehmet Emin Bey, atandığı günden beri gerçekten iyi performans gösterdi, seçilmişler sınıfına girince inşallah daha da başarılı olacak.

*

Neden bu kadar üstünde duruyorum konunun, biraz vakit ayırırsanız açıklayayım.

*

Temel ekonomik göstergeler itibarıyla sorunları olan şehirlerin istenilen seviyede kalkınması, sadece yerel dinamikleri harekete geçirmekle olabilecek bir iş değil. Büyük ölçüde hükumet meselesi.

Daha açık bir ifadeyle, yerel kalkınma yolculuğunda hedefe bir an önce varabilmek için siyasetin iş bitirici iradesine, şifalı soluğuna, vizyoner önderliğine ihtiyaç var.  

*

Bunu söyleyince hemen aklınıza milletvekilleri geliyor değil mi,  haksız da sayılmazsınız.

Amma velakin onlar merdivenin daha üst basamaklarını teşkil ediyorlar.

İlk basamak il teşkilatlarıdır.

İlin kalkınma vizyonun mayalandığı tekne burasıdır.  

Önceliklerin isabetle tespit edildiği yer burasıdır.

Temel ihtiyaçların tartışıldığı, müşavere edildiği, şekillendirildiği mahfil burasıdır.

*

Bu kadar da değil.

Sivil toplum örgütlerinin, medya gücünün, kanaat önderlerinin ve diğer kent dinamiklerinin usta orkestra şefi olmak durumundadır iktidar partisinin il başkanı.

Yaratıcı, girişimci, yatırımcı sınıfı yüreklendiren, yönlendiren iktidar il teşkilatlarının bulunduğu şehirlere bir bakın, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

*

AK Partinin İl Kongresi yapılacak Cuma günü.

Sanıyorum tek adayla gidiliyor seçime.

Bir müddettir başkanlığı başarılı bir şekilde yürüten M. Emin ÖZ atanmış başkanlıktan, seçilmiş başkanlığa terfi edecek.

Kendisi hakkında daha önce bir şeyler yazmış, başaralı olacağına ilişkin görüşümü dile getirmiştim. Zaman haklı çıkardı beni. Bütünleştirici, birleştirici, tüm kesimleri kuşatıcı bir yönetim sergiledi geçen zaman içinde değerli başkan.

Parti tabanından iyi izlenimler alıyorum, Ankara’da parti üst yönetimi ve siyasi çevrelerde de göz dolduruyor kişilik ve duruşuyla adıyla müsemma Emin Bey.  

Kısa sürede elde edilen bu muhkem pozisyonda Sayın Başkanın şahsi yetenek ve dirayetinin elbette önemi var. Diğer belirleyici husus ise ekip çalışmasına önem vermesi ve ekibinin de gerçekten isabetli isimlerden seçilmiş olması.

*

Geçenlerde yerel bir haber sitesinde okudum, İl Başkan Yardımcısı Necdet Yaylalı, bir ilçe teşkilatındaki toplantıya katılıp, deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaşmış.

Fikri kökleri partinin, daha doğru ifadeyle davanın derinlerinden beslenen akil siyasetçilerle, aksiyoner gençlerin teşkilatlarda dengeli bir şekilde görev almasını çok önemsiyorum. Bu nedenle bu tablo çok hoşuma gitmişti.

Demem o ki, Mehmet Emin Bey’in kongrede delegeye sunacağı yönetim listesinde, ak saçlı, ak sakallı duayen siyasetçiler de, ülkenin dinamik nüfusuna temsil edecek sayı ve ehliyette gençler de yer almalı, kadınlarımız asla ihmal edilmemeli.

Başarının sırrı ekip çalışmasında, ortak akılda, ortak gönülde, unutmayalım bunu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da iştirak edecekleri AK Parti Erzurum İl Kongresi'nin memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25