• BIST 10767.34
 • Altın 2501.729
 • Dolar 32.2223
 • Euro 35.0087
 • Erzurum 10 °C
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C

Bu sese kulak verin!

Bu sese kulak verin!

temp

ENER’ DEN ‘BEYİN GÜCÜ SEKTÖRLERİNE YATIRIM’ ÇAĞRISI

Erzurum Düşünce ve Strateji Merkezi (ENER), Erzurum vakıf ve dernekleri aracılığı ile hemşehri işadamlarına gönderdiği mektupta ‘Beyin gücü sektörlerine yatırım’ çağrısında bulundu.

Erzurum’un ‘ yüksek bilim ve teknoloji merkezi’ haline gelebilmesi için vakıf ve dernekleri kalıcı bir sinerji oluşturmada buluşmaya davet eden ENER, bu kurumlar aracılığıyla hemşehri sermayesinin Erzurum’da ileri teknoloji yatırımı yapmasını amaçlıyor…

AKSU AÇIKLAMA YAPTI

Erzurum Strateji ve Düşünce Merkezi (ENER) adına bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Nafiz Aksu, Erzurum için hizmet üreten Vakıf ve Derneklere birer mektup göndererek, onları ilin bilim çağına uygun ve paralel bir şekilde kalkınması yolunda tarihi bir göreve davet ettiklerini belirtti. Aksu, vakıf ve derneklerden illerinde bulunan Erzurumlu işadamlarını bu konuda yönlendirmeye çağırdı.

HEMŞEHRİ SERMAYESİ VURGUSU

Aksu ENER adına deklare edilen mektubunda, bulunduğu şehirde Erzurum’a hizmet için gecesini gündüzüne katan, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ‘Erzurum dernek ve vakıflarının ‘hemşehri sermayesinin’ Erzurum’a yatırım yapmasında etkili olabilecek ağırlığa sahip yegâne kuruluşlar olduğunu kaydetti.

ERZURUM İÇİN TARİHİ GÖREV

Aksu, “Bugüne kadar bu alanda üstün gayretlerine tanık olduğumuz vakıf ve derneklerimize bir önemli görev daha düşüyor. O da şehrin ‘Beyin gücü sektörlerine’ yatırım konusunda üstlenecekleri öncü görevdir. Erzurum’u 21.yüzyıla taşıyacak olan bu sektörle ilgili atılacak ilk tohum, iki seçkin üniversitemizin bazı alanlarda güçlendirilmesine yönelik faaliyetler olacaktır. Özellikle yeni kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi’ne, ileri araştırma merkezleri ve laboratuarlar kurulmasına öncülük şeklindeki çabalar şehrin bilimsel gelişimi açısından hayati önem taşımaktadır. “ dedi.

DADAŞ SİNERJİSİ

ENER tandanslı mektupta, Diğer bazı şehirlerde işadamlarının bu konuda örnek adımlar atarak, şehirlerine olan vefalarını altın hizmetlerle taçlandırmayı başardıklarını hatırlatan Aksu, “ Erzurum vakıf ve derneklerinin, benzer hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında çok etkin rol oynayabileceğine inanıyoruz. Vakıf ve Derneklerimizden beklentimiz, Türkiye çapında örnek bir dayanışmayla bir Dadaş Sinerjisi yaratmak ve mahallimizdeki iş adamlarımızı ekteki mektupta ifadeye çalışılan hedefler doğrultusunda örgütlemeniz, yönlendirmenizdir. Bu amaçla ekteki mektubu örnek olması bakımından kaleme alıp zat-ı âlilerinize gönderiyoruz. İsterseniz bu mektubu bir üst yazıyla ilinizdeki büyük Erzurumlu işadamlarımıza iletebilir, ya da bu mealde adınızla başka bir mektup yazabilir, yapacağınız ziyaretlerle konuyu yüz yüze takip edebilirsiniz. Ya da aklınıza gelecek daha etkili yöntemlerle bu konuyu sürekli canlı tutabilirisiniz. “ kaydını düştü.

BEYİN GÜCÜ SEKTÖRLERİNE YATIRIM ÇAĞRISI

Ener Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan mektubun giriş bölümünde, “ Şehrimizin ilk ve tek düşünce ve strateji kuruluşu olan Düşünce ve Strateji Merkezi, şehrin bilimsel ve teknolojik geleceği açısından çok önemli gördüğü bir öneriyi, dikkatinize sunmakta fayda görmektedir. Bu öneriyi ‘Beyin Gücü Sektörlerine Yatırım Çağrısı’ olarak özetleyebiliriz. Coğrafi ve iklim koşulları ne olursa olsun, yeryüzünün herhangi bir yerine konuşlandırılabilecek sektörlerin başında ‘Beyin gücü sektörleri’ gelmektedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, Erzurum’un da içinde bulunduğu büyükşehirlerde 'Bilim ve Teknoloji Merkezi' kurmayı kararlaştırması önemli ve ileri bir adımdır. Önerimiz bu önemli projenin de teorik altyapısını oluşturacak niteliktedir

Günümüzde geçerli olan ‘Bilgi Ekonomisi’nin temelini teşkil eden ‘beyin gücü sektörlerinde’ Erzurum’un iddialı bir merkez haline getirilmesi mümkündür. “denildi.

ENER’DEN YOL HARİTASI

‘Beyin Gücü Sektörlerine Yatırım Çağrısı’ başlığı altında sıralanan yol haritasında Erzurum Teknik Üniversitesinin öğretime başlayacak oluşu bir fırsat olarak nitelendirilerek, “Bu genç üniversitemizin sadece öğretim değil; araştırma yapmak, bilgi üretmek, üretilen bilgiyi Teknokent ve diğer mekanizmalar aracılığı ile ‘yaratıcı, girişimci sınıfın’ hizmetine sunmak şeklinde yapılandırılması gerekmektedir.

Atatürk Üniversitemiz de iş âleminin benzer desteklerine ihtiyaç duymaktadır. Ülkenin neresinde yaşıyorsa yaşasın, nerede iş yapıyorsa yapsın, bütün Erzurumlu işadamlarının belli esas ve prensipler dâhilinde Erzurum Teknik Üniversitesi’ni maddi olarak ve tesisleşme şeklinde desteklemesi önem taşımaktadır. Şehirlerinin ileri teknoloji yarışında geri kalmaması için yoğun çaba harcayan Kayseri ve Gaziantepli işadamları, kısa sürede göz kamaştırıcı sonuçlar alarak bu alanda bir model oluşturmuşlardır.” vurgusu yapıldı.

KAYSERİ VE GAZİANTEP ÖRNEĞİ

Kayseri ve Gaziantep illerinden örneklerin verildiği Beyin Gücü Sektörlerine Yatırım Çarısı deklerasyonunda şunlar kaydedildi, “ Kayserili iki işadamının bağışlarıyla Erciyes Üniversitesi”ne 100 milyon dolarlık Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi kurulmuştur. Bir başka işadamının bağışıyla da Nanoteknoloji Merkezi hizmete sokulmuştur. Diğer şehirlerimizde de bu tür örneklere rastlamak mümkündür. Biz inanıyoruz ki; Erzurumlu işadamları da iyi bir organizasyonla Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulacak yüksek bilim merkezleri ve laboratuarlara ciddi katkılar mali güce sahiptirler. “

GENOM VE KÖK HÜCRE ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE NANOTEKNOLOJİ MERKEZİ

Erzurumlu işadamları ve yatırımcılarının ‘Gaziantep ve Kayseri Modeli’ni de incelemeye davet edildiği ENER’İN mektubunda yatırım ve bağış yapılması çağrısında bulunulan alanlar şöyle sıralandı:

“ETÜ ve Atatürk Üniversitesi bünyesinde öncelikle Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi ile Nanoteknoloji Merkezi olmak üzere, üniversitelerimizin tespit edeceği diğer merkezlerin, büyük işadamlarımızın mali desteği ile kurulması için çalışmalara hemen başlanmalıdır. Bunun için bir organizasyon kurulu oluşturulmalıdır. Bu kurulun üyeleri, Sayın Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Rektörler tarafından tespit edilmelidir.

Doku Mühendisliği Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji Araştırma Merkezi, Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi gibi ileri teknoloji ve bilimsel üretim gerektiren merkezlerin kuruluş çerçevesini, maliyetini ve kuruluş yol haritasını üniversitelerce hazırlanmalıdır. “

ENER’İN YÖNTEM ÖNERİSİ

ENER tarafından kurgulanan ve tavsiye edilen yol haritasında, şöyle denildi, “Açılacak merkezler üniversitelerce önerildikten sonra, yardımda bulunacak işadamları Organizasyon Kurulunca tespit edilecektir. Bu aşama tamamlandıktan sonra iş adamlarıyla temas edecek heyetler belirlenecektir. Heyetler, işadamlarıyla yüz yüze temas edeceklerdir.

Bu süreçte gerekli görülürse şehrin hatırı sayılır kişilerinden ve siyasi heyetten istifade edilecektir. Şehirde yapılacak eserlere, cadde ve bulvarlara, büyük tesislere ve Açılacak Laboratuar Ve Teknoloji Merkezlerine bağışta bulunan işadamlarının adları verilecektir. Bu vaat, görüşmeler esnasında işadamlarına önceden bildirilecektir.

Nakdi bağış yerine, önerilen projeyi gösterilen yerde inşa etmek isteyen işadamlarına bu imkân tanınacak, kendilerine işin her aşamasında siyasi, idari ve bürokratik destek ve yardım sağlanacaktır. Ayrıca; her iki üniversitemizin belirleyeceği başarılı 100’er öğrenciye yurt dışında yüksek lisans bursu vermeyi taahhüt edecek iş adamları tespit edilecektir. Lise mezunu Erzurumlu öğrencilerden ABD’nin seçkin üniversitelerinde okumaya elverişli başarılı 100 öğrencinin, buralarda tahsili için gerekli miktar yine işadamlarından temin edilecek, böyle bir fon oluşturulacaktır. Bu projenin toplumsal talep haline gelebilmesi ve kitlelerce benimsenmesi için hemşehri dernek ve vakıfları, STK ve medya ile sıkı işbirliği yapılacaktır. “

AKSU’NUN DEĞERLENDİRMESİ

Deklarasyonun son bölümünde Yönetim Kurulu adına bir değerlendirme yapan Aksu, “ENER, bu çerçevedeki çabaları, şehrin geleceğine ‘Bilgi ve Beyin Otoyolları Döşemek’ şeklinde değerlendirmektedir. İşadamlarımızın cömertçe yaptıkları çeşitli yardımların belli hedeflere yoğun ve planlı şekilde aktarılması önem taşımaktadır.

Bu açıdan bakıldığında, hemşehri sermayenin şu ana kadar ki 'yardım ve yatırım' yaklaşımı iyi niyetli olsa da eksik ve hatalıdır, yeni bir anlayışa kesinlikle ihtiyaç vardır. Artık, sadece diğer sektörlere yatırım ve bağış değil, yoğun olarak ‘beyne yatırım’ zamanıdır. “ dedi.

ÇAĞDAŞ DÜŞÜNÜRLERDEN TAVSİYELER

Deklarasyonda çağdaş düşünür Thomas A. Stewart ve Michio Kaku’nun tespitlerine atıfta bulunan Aksu, şunları kaydetti, “Thomas A. Stewart’ın dediği gibi; "İçinde yaşadığımız yeniçağda, zenginlik bilginin ürünüdür. Bilgi, ekonominin başlıca hammaddesi ve en önemli ürünü haline gelmiş bulunuyor. Günümüzde zenginlik yaratmak için gerek duyulan sermaye varlıkları arazi, bedensel emek, imalat aletleri ve fabrikalar değildir. Bunların yerini bilgi almış durumdadır". Michio Kaku’nun, şu cümleleri de akıldan çıkarmamak gerekiyor: "Bir ülkede ortada yatırım yapacak buluş yokken, yatırım bankacılığı yapanlar artarsa kaçınılmaz çöküş başlar. Geleceğin zorluğu gençlere, başkasının parasını yönetmek üzerine kurulu kariyerleri değil, gerçekten refah yaratan meslekleri cazip kılmaktır. Bunun çözümü, kafası çalışan öğrencilerin bilim dallarına yönlendirilmesi olabilir.”

İş dünyasının sermaye ve girişim gücünü şehrin beyin gücüyle birleştirmenin zamanıdır. Memleket ekonomisini ayakta tutan temiz ve helal kazancınızdan, Erzurumlu beyinlere ayıracağınız en mütevazı pay bile, geleceğe emin adımlarla yürüyen bu kutlu şehir için en anlamlı ‘yol azığı’ olacaktır. “

EK: DERNEK VE VAKIFLARA İŞADAMLARIMIZA ULAŞTIRILMAK ÜZERE GÖNDERİLEN MEKTUP.

 

Bulunduğu şehirde Erzurum’a hizmet için gecesini gündüzüne katan, bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ‘Erzurum dernek ve vakıfları’; ‘hemşehri sermayesinin’ Erzurum’a yatırım yapmasında etkili olabilecek görev bilinci taşıyan, pozisyon ve ağırlığa sahip yegâne kuruluşlardır.

 

Bugüne kadar bu alanda üstün gayretlerine tanık olduğumuz vakıf ve derneklerimize bir önemli görev daha düşüyor. O da şehrin ‘Beyin gücü sektörlerine’ yatırım konusunda üstlenecekleri öncü görevdir.

 

Erzurum’u 21.yüzyıla taşıyacak olan bu sektörle ilgili atılacak ilk tohum, iki seçkin üniversitemizin bazı alanlarda güçlendirilmesine yönelik faaliyetler olacaktır. Özellikle yeni kurulan Erzurum Teknik Üniversitesi’ne, ileri araştırma merkezleri ve laboratuarlar kurulmasına öncülük şeklindeki çabalar şehrin bilimsel gelişimi açısından hayati önem taşımaktadır.

 

Diğer illerimizin işadamları bu konuda örnek adımlar atarak, şehirlerine olan vefalarını altın hizmetlerle taçlandırmayı başarmışlardır.

 

Erzurum vakıf ve derneklerinin, benzer hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında çok etkin rol oynayabileceğine inanıyoruz.

 

Sizlerden ricamız, Türkiye çapında örnek bir dayanışmayla bir DADAŞ SİNERJİSİ yaratmak ve mahallimizdeki iş adamlarımızı ekteki mektupta ifadeye çalışılan hedefler doğrultusunda örgütlemeniz, yönlendirmenizdir.

 

Söz konusu mektubu, bir üst yazıyla ilinizdeki büyük Erzurumlu işadamlarımıza iletmenizi, yapacağınız ziyaretlerle konuyu takibinizi ve aklınıza gelecek daha etkili yöntemlerle bu konuyu sürekli canlı tutmanızı istirham ediyoruz.

 

Derin sevgi ve saygılarımızla…

 

 

                       

 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25