• BIST 3.138,06
 • Altın 981.012
 • Dolar 18.5288
 • Euro 18.0535
 • Erzurum 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 26 °C

Doktorlara kötü haber!

Doktorlara kötü haber!

İlaç şirketiyle doktor arasındaki rüşvet çarkına Sağlık Bakanlığı el koydu. Yeni yönetmelikle reçete karşılığında doktorlara plazma TV, motosiklet ve yurtdışında tatil gibi hediye dönemi kapanıyor

Sağlık Bakanlığı, SABAH'ın gündeme getirdiği doktorlara "hediye" karşılığında reçete yazdıran sisteme el attı. Yeni bir yönetmelik çıkaran bakanlık, doktorlara plazma TV, motosiklet ve yurtdışında tatil gibi imkânlar sunulmasının önüne geçmeyi, yer yer işleyen rüşvet çarkını kırmayı hedefliyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan, "Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile doktorlar ile ilaç firmaları ve mümessiller arasındaki ilişkiler yeniden tanımlandı. Yeni yönetmelik "10 emir"den oluşuyor. Bu maddeler ilaç firmasının temsilcisinden nakdi ve ayni avantaj sağlamanın yanı sıra kongre, yol ve konaklama ücretlerine de sınırlamalar içeriyor. Bakanlık yönetmeliğin uygulama aşamasında da sıkı bir takip sistemi oluşturdu. Bu gelişmenin sağlık hizmetlerinde yeni bir dönemi başlatacağı belirtildi.
PARAYLA OLMAZ: Tıbbi ürünlerin doktor ve eczacıya tanıtımı yapılırken herhangi bir nakdî veya ayni avantaj teklif dahi edilemeyecek. Sağlık çalışanları tanıtım sırasında herhangi bir teşviki kabul veya talep edemeyecek.
ŞEFFAF DESTEK: Sağlık çalışanları, ilaç firmalarından aldıkları her türlü desteği bilimsel makalenin sonunda veya sunum yapıyorsa başında beyan etmek zorunda olacak.
BAĞI ŞLAR KAMUYA: İlaç firmaları, belirli şartlarda kamuya ait sağlık kurum veya kuruluşlarına, ilgili idari birimden önceden izin alarak bağışta bulunabilecek. Ancak firmanın ismi öne çıkmayacak.
5 YILDIZLI KONGRELERE SINIRLAMA:
İlaç tanıtımına ilişkin eğitsel kongre, sempozyum ve her türlü toplantı amacı dışında kullanılamayacak. İlaç firmaları, bu faaliyetlere katılan sağlık personeli ve doktorların ulaşım ve konaklama masraflarını doğrudan ya da dolaylı karşılayamayacak. Bir doktor aynı yıl içinde en fazla üç kere bu tür toplantılara katılabilecek.
AKILCI İLAÇ ŞARTI: Bir yıl içinde ilaç firmalarının düzenlediği veya katkıda bulunduğu 6 saati aşan toplantıların en az yüzde 60'ında akılcı ilaç kullanımı konusunda oturum düzenlenecek. İçerik bakanlıkça onaylanacak.
23.5 TL SINIRI: İlaç firmalarının mümessiller aracılığıyla doktorlara gönderdiği ürünle ilgili hatırlatıcı ziyaret malzemelerinin parasal değeri de 23.5 lirayı aşamayacak.
NUMUNEYE KISITLAMA: Bir tıbbi ürün için piyasaya çıkış tarihinden itibaren ilk yıl, yıllık satışın yüzde 5'i oranında bedelsiz ürün dağıtılabilecek.
HASTANEYE GİRİŞ YASAK: Ürün tanıtım elemanları (ilaç mümessilleri) çalışma saatlerinde kamuya ait sağlık kuruluşlarının acil servisleri ve polikliniklerde ürün tanıtımı yapamayacak.
UYMAYANA CEZA VAR: İlaç firmaları tarafından düzenlenecek kongre, sempozyum, seminer ve benzeri toplantılar bakanlığa bildirilecek. Kurallara aykırı davranan ilaç firmaları uyarılacak veya tanıtım hakkı elinden alınacak.
MÜMESSİLE SERTİFİKA: İlaç mümessilleri 2015'ten itibaren bakanlıkça uygun bulunmuş hizmet içi eğitime tabi tutulacak ve bakanlık tarafından verilen yeterlilik belgesi alacak. 2015'ten itibaren bu belgeye sahip olmayan mümessiller, ilaç şirketlerinde çalıştırılamayacak.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25