• BIST 11156.2
 • Altın 2547.659
 • Dolar 33.014
 • Euro 35.9538
 • Erzurum 21 °C
 • İstanbul 31 °C
 • Ankara 30 °C

Erzurum'da Reçete Vurgununa Zaman Aşımı...

Erzurum'da Reçete Vurgununa Zaman Aşımı...

İlaç gibi zaman aşımı!...

Erzurum’da sahte reçete yazan ve gerçek dışı rapor düzenleyen 9 doktora mahkemeden zaman aşımı kararı çıktı

Müfettişler’in raporu: “Prostat hastasına, ‘Alzhemir’ ilaçı yazıldığı ortaya çıkarıldı

Cem BAKIRCI’NIN PALANDÖKEN GAZETESİ’NDEKİ ÖZEL HABERİ

ERZURUM’DA Sağlık Bakanlığı’nın  2002 yılında kapatılan eski Numune Hastanesi, SSK Hastanesi ve Yenşehir Sağlık Ocağı’nda görev yapan 9 doktor hakkında  19 Kasım 2009 tarnihinde düzenlenen iddianeme ile ‘sahte reçete yazarak devleti zarara uğratarak, kamu görvlisinin sahte belgede düzenleyerek görevi kötüye kullanmak’ suçlarından haklarında 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezaları istemi ile Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti şüpheli doktorlar hakkında ‘sahte reçete’ yazdıkları iddiasıyla beraat kararı verirken, ‘görevi kötüye kullanmak’ suçunun ise zaman aşımı nedeniyle dosyanın düşürülmesine iki üye hakimle karar verdi. Üye Hakim Muzaffer Çetin ise,” ‘sanıklara mahkumiyet verilmesi’ yönünde muhalefet şerhi koydu.

PROSTAT HASTASINA, ‘ALZHEMİR’ İLAÇLARI YAZILDI

Bağ-Kur Genel Müdürlüğü Baş Baş Müfettişi Ertan Giritlmioğlu’nun 17.06.2003 tarihinde yaptığı incelemeler sonucu,  sigortalı İhsan Ç’nin alının beyanıda  ‘postat, kalp, şeker ve tansiyon’ rahatsızlığının bulunduğunu, hastaya ‘Alzhemer’ hastalığı bulunmadığı, hipertansiyon’ rahatsızlığı olmadığı halde 177 245 nolu sağlık karnesine ilaçların yazıldığı, Atatürk Üniversitesi  Sağlık Kurulu’nun 05.08.2003 tarihinde ‘hipertansiyon’ olduğu ve ‘Alzhemir’ hastası olmadığı belirlendi.

‘MUAYENE ETMEDİĞİ HASTAYI, MUAYENE İTMİŞ GİBİ GÖSTERDİLER”

Bağ-Kur Emeklisi Necmettin K.’nın ‘şeker’ ve ‘tansiyon’ hastası  olduğu Numune Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada 13.08.2002 tarih ve 4199 sayılı sağlık kurul raporunda kendisinin almadığnı, Yenişehir Sağlık Ocağı’nda görevli bayan doktor tarafından raporun alındığını, bu kişinin yapılan incelemesinde Dr. F.T.’nin ‘hastayı muayene etmediği’ halde ‘muayene etmiş gibi’ sağlık kurumuna sevk edilerek iki yıl süreyle ‘diovan’ isimli ilacın kullanılmasını ön gören raporun çıkarılmasını isteyerek sevk ettiği tespit edtilmiştir.

‘YÜKSEK TANSİYON HASTASI’NA KALP İLACI YAZDILAR’

15.08.2002 tarih ve 4283 sayılı sağlık kurul raporuna göre Hatice B. ‘nin yüksek tansiyon ve sinir hastalıklarının bulunduğunu, sağlık kurul raporunun kendisinin almadığını beyan ederek ‘hipertansif kalp hastalığı’ teşhisi konularak co- diiovan isimli ilaçtan 2 artı 1 doz alaacğını, ‘halbuki kalple ilgili hiçbir rahatsızlığı’ bulunmadığı şüpheli Dr.A.B.’ye muayene olmadığı yönünde beyan belirtmiştir”

 ‘HASTALARIN YOKLUĞUNDA TEŞHİSSİZ,  MUAYENESİZ İŞLEM ‘

Erzurum Numune Hastanesi başta olmak üzere  idğer polikliniklerde görevli şüpheli doktorlarla bu hastaların sağlık karnelerini ve fotoğraflarını aldıktan sonra, hastaların yokluğunda teşhizsiz  ve muayenisiz işlem yaptırarak sağlık kurulu raporları tanzimi ile iki yıl ve devamlı ilaç kullanımının sağlandığının bu eylemlerin yaşlı ve yardıma muhtaç  emeklilere yardım gibi gözüksede isteklerinin dışında olmayan hastalara konulan teşhis ve tedaviyle yapıldığını, bu hususun yaşlı hastaların beyanları ile anlaşıldığı belirlenmiştir”

DOKTORLAR,”RAPOR OLAYLARINI  İLAÇ FİRMALARI VE MÜMESİLLER YAPIYOR”

Şüpheli Dr. E.Ç. F.Y.’nin alınan ifadesinde,”Sağlık Ocağı’nda birlikte çalışıyoruz. Doktorların bir kısımının izinli veya raporlu olması nedeniyle fiilen çalışmadıklarını, her hastane ve sağlık ocağında olduğu gibi ilaç firmalarının temsilcilerinin sağlık ocaklarına gelerek bize de ilaç tanıtımı yapıyorlar. Gelen ilaç firma temsilcileri, müessilrei ve hastaları tanımamız mümkün değil.  Bakanlık genelgesine göre çalışıyoruz. Sürekli ilaç kullananların kurul raporu almaları halinde katkı payı ödemediklerini, haricen duyduğumuza göre rapor alma olaylarını ilaç firmaları tarafından yapıldığını, üzerimize atılı suçlamaları kabul etmiyoruz”

9 DOKTOR HAKKINDA 2 İLA 5 YIL ARASINDA HAPİS İSTEMİ İLE DAVA AÇILDI

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kızılateş’in hazırladığı iddianamenin Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilmesi ile açılan davada tutuksuz olarak yargılanan şüpheli doktorlar F.Y., Y.Y.,F.Ç.,D.Y,,F.T.,E.Ç,R.O. ve E.B. hakkında sahte reçete yazarak devleti zarara uğratarak, kamu görvlisinin sahte belgede düzenleyerek görevi kötüye kullanmak’ suçlarından haklarında 2 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezaları istemi ile Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

ZAMAN AŞIMI KARARI İLE DAVA DOSYASI DÜŞÜRÜLDÜ

Cumhuriyet Savcısı Sedat Bayrak’ın cezalandırılması yönünde verdiği mütaalada, Birinci Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararında, “Suçun görevi kötüye kullanma suçunun olağanüstü zaman aşımı süreyi de suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 Sayılı TCK’nın 204-2 maddesi kapsamında 7 yıl 6 ay olduğundan ve bu sürenin de dolduğundan  olağanüstü zaman aşımı nedeniyle sanıklar hakkında açılan kamu davasın düşürülmesine” iki üye hakimin oyu ile karar verdi.

HAKİM ÜYE’DEN,”MAHKUMİYET KARARI VERİLMESİ GEREKİR” ŞERHİ

Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Erol Ofluoğlu ve Osman Erol’un dava dosyasının zaman aşımı yönünde verdiği karara karşılık  Üye Hakim Muzaffer Çetin’in ‘sanıklara mahkumiyet verilmesi’ yönünde muhalefet şerhi koyarak şu görüşlere yer verdi:

“Sanıkların hastaları görmeden ve muayene etmeden gerçek dışı rapor tanzim etmek sureti ile üzerlerine atılı fikri sahtecilik suçlarını işledikleri tüm dosya kapsamında anlaşıldığından sanıklar hakkında sahtecilik suçundan dolayı mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken üzerlerine atılı suçun ‘görevi kötüye kullanma’ suçu olarak kabul edilmek süretiyle davanın zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine dair çoğunluk görüşüne katılmıyorum”


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25