• BIST 4.505,34
 • Altın 1138.2
 • Dolar 18.8286
 • Euro 20.2153
 • Erzurum -22 °C
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -6 °C

HANİ ALKOL MEDENİYETTİ !!!

Selman Soğukpınar

Alkolü bir zamanlar medeniyet sayan batı aslında cahiliye devrinin ve cehaletin ta kendisi olduğunu bildiğimiz halde maalesef ülkemize ve İslam âlemine medeniyet diye yutturarak aşılamıştır.

Şimdilerde görüyoruz ki daha düne kadar alkollü içki kullanmayı medeniyet, ilericilik sayan Avrupa artık alkolün bir medeniyet olmak yerine toplumları ve değerlerini yok eden bela olduğunu kabullenip bu beladan kurtulmak için çeşitli yollara başvurmaktadır.

Bu gün en başta Rusya olmak üzere ABD ve Avrupa ülkeleri alkole savaş açmış ve bunu yasaklamak için yasal çalışmalara başlanmıştır.

Rusya’da 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren saat 23.00 ile 08.00 arasında büfe, market ve başka alanlarda alkol satışı yasaklanmıştır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin alkolizmin Rusya’nın en büyük sorunu olduğunu bu konuda ulusal manada mücadele edileceği belirtti.

Yine Rusya yazılı ve internet medyasında alkol reklamlarının yapılmasını yasaklamıştır.

Bunun yanında başta ABD olmak üzere İngiltere de, Fransa’da, Lüksemburg’da, Belçika’da birçok üniversite de alkollü içkiler ve alkol karışımı olan meşrubatlar yasaklanmaya başlanmıştır.

Bu gün ülke insanı olarak yemek masalarımızın başköşesinde bulunan sözde alkolsüz içeceklerin batıda yasaklanmasının bir nedeni de Obezite hastalığına yol açan maddeler içermesidir.

Peki, batı bir zamanlar medeniyet dediği alkolsüz, alkollü içecekleri yasaklarken biz ne yapıyoruz ona bakalım.

Çağın hastalığı Obezite nedir?

Obezite; Besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Bu hastalık konusunda ülkemiz insanına baktığımız da obezite konusunda çok büyük riskler taşıdığını gözlemleyebiliyoruz.

Türkiye istatistik kurumunun yapmış olduğu araştırma sonucunda 31 Aralık 2012 tarihinde 75 milyon nüfusa ulaşan ülkemizde 15 yaş üstü nüfusun % 16,9\'u obezite’ ye yakalanmış % 33\'ü fazla kiloludur.

15 yaş üstü baz alındığında ise yine Türkiye istatistik kurumunun raporuna göre 8,5 milyon kişi obezit ile boğuşurken 16,5 milyon kişi ise olması gerekenden fazla kiloludur.

Şimdi bu gerçekler ortada iken damarlarımıza bunu aşılayan medeniyetin sözde temsilcileri bunu yasaklarken ülkemizde bunu yasaklamak için çaba gösterenlere isyan, hakaret, küfür eden zihniyet medeniyetli yasaklanmaya çalışanlar gerici medeniyetsiz mi oluyor?

 

 Vay be…

Sevsinler sizin medeniyetinizi.

Bu zıkkımı bir zamanlar medeniyet sayanlar bu gün reklamını bile yasaklarken bizde boy, boy reklam afişleri, Cadde, Sokak, TV, İnternet demeden kol geziyor.

Ama artık şunları idrak etmenin vakti gelmiş geçiyor bilesiniz.

Bugün gençlerimiz Din, Kitap, Peygamber tanımıyorsa sebebi alkoldür.

Bugün gençlerimiz bataklığın içindeyse sebebi alkoldür.

Bugün gençlik karanlık içindeyse sebebi alkoldür.

Bugün gençlik geçmişinden ve geleceğinden haberdar değilse sebebi alkoldür.

Bugün gençlik edepten, ahlaktan yoksulsa sebebi alkoldür.

 Bugün gençlik saygıdan, sevgiden yoksunsa sebebi alkoldür.

Kısacası ülkemizdeki gençlik sorunlarının sebebi batının bir zamanlar medeniyet dediği ve damarlarımıza aşıladığı alkoldür.

İşte birilerine göre medeniyetin ülke gençliği üzerinde aştığı yaralar ortadadır.

Gençliğimizi Dinden, İmandan, Kur-an’dan, Edepten ve Ahlaktan uzaklaştıran karanlığa, yalnızlığa, karamsarlığa ve buhrana sürükleyen sözde medeniyetin temsilcileri bu gün yarayı sarmak isteyenlere karşı avazları çıkana kadar bağırmaktalar.

Yazıklar olsun!

Ama boşuna bağırmayın bu milletin evlatlarını ve ülkenin geleceğini sizin medeniyet dediğiniz ama aslında cahilliye devrinden kalma cehaletin sebebi alkolden uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa o yapılacaktır.

Ülkemizde şu an dokuz ilimizde Afyonkarahisar, Kayseri, Şanlıurfa, Konya, Erzurum, Rize, Trabzon, Balıkesir ve Bilecik illerimizde bu medeniyetsizliğe dur demeye başlanmıştır.

Bu illerimizde Park, bahçe üzerinde tesis bulunan açık alanlar, Karayolları, Piknik alanları,  Gar, Otogar,  Meydan, Cadde,  Sokak, Tarihi yerler, Kültürel mekânları, İnşaatlar, ATM’ler, Köprü altları, Mezarlık, Gezinti yerleri ve Park halinde olsun yâda olmasın Araç içlerinde alkol tüketilmesi yasaklanmıştır.

İçenlere ise cezai müeyyide uygulanacaktır.

İnşallah bunun devamı da gelecektir.

Bu yasaklamada bana göre daha ileri adımlar atılarak ceza-i müeyyidelerin daha caydırıcı hale getirilmesi gerekmektedir.

Bir zamanlara Alkolü medeniyet gören batı milletlerinin hayatını, canını düşünerek bu illeti yasaklarken bizim toplumumuzda hem Dinen yasak olan hem de bedene zararı olan bu illetin 2013 yılı Türkiye’sinde Akaryakıt İstasyonlarında, Bakkalda, Manavda, Büfede ve Markette kısaca adım attığımız her yerde sakız gibi satışının yapılmasının önüne acilen geçilmesi gerekmektedir.

Artık ulu orta alkol satışı ortadan kaldırılmalıdır.

TV’ de, İnternette ve Gazetelerde Alkol reklamlarına artık dur denilmelidir.

Bak şimdiden yazayım kimse kalkıp ‘’Efendim özgürlüğümüz kısıtlanıyor.’’ demesin.

Bunun adı özgürlük değildir.

Evinizin ve özel mekânlarınız size aittir.

Ne yaparsanız ne içerseniz için,

Ama unutmayın evde sizi örnek alan yavrularınız var.

Akıl Babanız batı bile size medeniyet diye aşıladığı alkolü medeniyet olmaktan çıkardı.

Sizi gören evlatlarınız yarın medeniyetsiz olarak yetişir bilesiniz.

Bu da benden size bir nasihat olsun.

O yol çıkmaz ve karanlık bir sokaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25