• BIST 10739.57
 • Altın 2501.729
 • Dolar 32.2223
 • Euro 35.0087
 • Erzurum 8 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C

Öğretmen adayları umutlandı...

Öğretmen adayları umutlandı...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Hükümetimizin kadro vermesi halinde Ağustos ayında ciddi manada bir öğretmen ataması yapacağız" dedi.

Bakan Dinçer, Mehmet Akif İnanİlköğretimOkulu'nun resmi açılış töreninde yaptığıkonuşmasına, bu okula Mehmet Akif İnan isminin verilmesine katkı sağlayanlara teşekkür ederek başladı.

Akif İnan Hoca'nın kendisinin edebiyat öğretmeni olduğunu belirten Dinçer, onun sayesinde edebiyat dergisiyle tanıştığını, dergilerde yazılar yazdığını söyledi.

Milli EğitimBakanlığı ve eğitimsisteminde yapılan değişiklikler hakkında bilgi veren Dinçer, Fatih Projesi'nin pilot uygulamalarını, Okullar Hayat Olsun Projesi'ni başlattıklarını, "4+4+4" kanunu çıkardıklarını, Milli Güvenlik Dersi'ni kaldırdıklarını, 19 Mayıs ile ilgili yeni düzenleme yaptıklarını anlattı.

Dinçer,eğitimsistemindeki kapalı çalışmaya son verildiğini, öğretmenlerin sürece dahil edildiğini, tek tip hizmet anlayışından vazgeçildiğini belirterek,

"Toplumun farklı kesimlerinin, farklı dinden, farklı etnik kökenden, farklı mezhepten insanların da beklentilerinin karşılanabildiği bireğitimkurgulamaya çalışıyoruz" diyekonuştu.

Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında yapılacak çalışmaları da anımsatan Dinçer, projede okulların derslik dışında da kullanacak olmasına muhalefetin çok ciddi eleştiriler getirdiğini söyledi. Dinçer, "Evet kullanacağız, çünkü bu okul aslında kamu kaynaklarıyla yapılmıştır ve halka hizmet içindir" dedi.

"ÇOCUĞUNU OKULA GÖNDERECEK BEN BİLİYORUM"

"4+4+4" kanuna ilişkin "öğretmen, derslik yetmeyecek, programlar ağır zaten" türünden bahaneler uydurduğunu ifade eden Dinçer, "Onların hepsi bizim sorunumuz, hükümetin sorunudur. Biz zaten son 10 yıldırderslik, öğretmen meselesini çözmek için çalışmadık mı- Müfredatla ilgili iyileştirmeler için çalışmıyor muyuz- Sanki her şey çok mükemmeldi, dört dörtlüktü ama yeniçıkardığımız kanunla bütün bunlarda olumsuz sonuçlar alacakmışız, sanki çok başarılıydık, küresel düzeyde çocuklarımızrekabetavantajına sahipti, PISA sınavlarındailk beşteydik ve şimdi bu değişiklikleri yaparsak kötüye gidecekmiş gibi."

Zaten derslikihtiyacınınbulunduğunu bildiren Dinçer, "Bizim zaten tümTürkiye'dekihedefimizitibarıyla bakıldığında derslik başına 30 öğrenciye ulaşmak için yaklaşık 160 bin dersliğeihtiyacımızvardı. Buihtiyacımız173 bine çıktı. Bu çok büyük bir değişiklik mi- Yüzde 10 etkiledi belki de. Ama biz bu yüzde 10'u kapatacakşekildeson birkaç yıldır tedbir almaya çalışmıştık. 2012'de yapılan dersliklerle bu yüzde 10'u çoktan telafi etmiş olacağız" diyekonuştu.

Çocuklarınokullaraerkenyaşta gitmesiyle ilgili ciddi tereddütler oluşturulduğunu da ifade eden Dinçer, şunları kaydetti:

"Bu tereddüt bizim vatandaşımızın aklında yok. Çocuğunu gönderecek onu ben biliyorum.Özelliklemuhalefet veeğitimeideolojik gözle bakanların, bu yöndeki tereddütleri yaygınlaştırmaya çalıştıklarını görüyoruz. Biz zatenTürkiye'de 68'inci ayını doldurmuşçocuklarımızıbugüne kadareğitimealıyorduk. 68 ayını doldurmuşçocuklarımızı, velilerimiz yüzde 90'ından fazlası zaten gönüllü olarak okula gönderiyordu. Şimdi bunu 66 aya çektik, iki ay önceye çektik.Çocuklarımızıhayata dahaerkenbaşlatmış olacağız. Önemli olan hangi ayda çocuğu okula aldığınız değil, aldığınız çocuğun yaşınauygunmüfredatı uygulayıpuygulamayacağınızdır. Gelecek sene birinci sınıflarıneğitimsaatlerini mümkün olduğu kadar boşaltacağız, azaltacağız.Çocuklarımızaoyunoynatacağız.Oynayaraköğretmeye çalışacağız."

ÖĞRETMENLERE ATAMA MÜJDESİ

"Öğretmenin yetmeyeceğin söylüyorlar" diyen Dinçer, bu yıl hem 4. sınıfın öğretmenlerinin hem de 5. sınıfın öğretmenlerinin 1. sınıftan başlayacağını belirtti.

Dinçer, "Öğrenci sayısı fazla olacak diye endişe ediyorsunuz. Biz bütün öğretmenlerimizi öğrencilerimize paylaştırdığımızda, Türkiye ortalaması olarak baktığımızdailkokulda derslik başına 30-31 öğrenci düşüyordu, şimdi 22-24 öğrenci düşecek. Çok daha az öğrenciyle öğretmenlerimizeğitim yapmaya başlayacaklar" dedi.

Her yıl en az 40'ar bin öğretmen alımı yaptıklarını da anımsatan Dinçer,

"Hükümetimizin kadro vermesi halinde Ağustos ayında da yine ciddi manada bir öğretmen ataması yapacağız. Önümüzdeki 3-4 yıllık süre içerisinde Milli EğitimBakanlığı'nın öğretmen ihtiyacıbütünüyle karşılanacak. Yılda 8-10 bin öğretmene ihtiyacımızolacak, daha fazla değil" diye konuştu.

"DERSLİK SAYISI 30 BİNE ÇIKACAK"

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de, bu okuldaeğitim görecekçocukların Mehmet Akif İnan gibi araştıran, analiz eden, uzlaşan bireyler olması temennisinde bulundu.

Ankara'daki okulların fiziki yapılarını iyileştirmekonusunda kararlı olduklarını belirten Yüksel, derslik sayısını en kısa sürede 30 bine çıkarmak, derslik başına düşen öğrenci sayılarını da 30'ların altına çekmekkonusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise Ankara'da okullara çok değerli kültür insanlarının, yazarların isimlerinin verildiğini belirterek,

"Ankara'da son birkaç yıl içerisinde Ali Kuşçu, Ali Şir Nevai, Erdem Beyazıt, Pir Sultan Abdal, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Bahtiyar Vahabzade gibi tanınmış düşünce insanlarının isimlerini verdik" dedi.

Konuşmaların ardından okulun açılışı gerçekleşti. Bakan Dinçer, sınıfları gezerek öğrencilere diş macunu ile diş fırçası dağıttı ve sohbet etti.


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25