• BIST 4.874,34
 • Altın 1046.623
 • Dolar 18.6011
 • Euro 19.2837
 • Erzurum -5 °C
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 1 °C

BU EDEPSİZLİĞİ DURDURUN!!!

Selman Soğukpınar

Geçmiş yazılarımın da bahsetmiştim.

Ama halen daha bizi duyan olmamış.

O yüzden duyması gerekenler duyana kadar yazacağım.

Şehrimizde bazı umuma açık parklardaki edepsizlikle ilgili olarak kimsenin önlem almaması ve edepsizliğin gittikçe sınırları aşması üzerine bu konuyu bir daha gündeme getirme gereği duydum.

Bazı parklarda meydana gelen arsızlık sınırlarını aşmış, olan edepsizliğe, ahlaksızlığa kim yâda kimler dur diyecekse artık gerekeni yapsınlar.

Gerek Emniyet gerekse Yerel yönetimler buralarda nasıl bir tedbir alacaksa alsın.

Şahsımı birileri ağaç katliamcısı olarak adlandıracak olsa da ben ağaç düşmanı falan değilim.

Parklardaki ağaçların bakımı yapılarak budanması bir nebzede olsa bu edepsizliğin çözümü noktasında çare olabilir.

Çünkü ağaç dallarının yere kadar sarkması, çimlerin boyunun uzaması bir parkta edepsizlik, ahlaksızlık yapmak isteyen hayasızlara tam bir kamuflaj örtüsü oluyor.

Allah’tan korkmayan, utanmayan, edep duygusu yırtılmış hayâsızların hem de gündüz vakti etrafından geçen insanları, çocukları hiçe sayarcasına deve kadar namusu olmayan namussuzların sergilediği hal ve hareketler suç değil mi?

Oradan geçen bir anne ve babanın yavrusu edepsizliği görmesin diye, yavrusunun gözlerini bağlamak zorunda kalmasının sorumlusu kimler ise gerekeni yapsınlar.

Bu kadar edepsiz, bu kadar hayâsız, bu kadar ahlakdışı hal ve hareketleri umuma açık olan şehrin göbeğindeki parklarda sergileyen arsızlar,

Bu milletin örf, anane, edep, hayâ duygularını alt, üst etme hakkını nerden buluyorlar.

Ben hukukçu değilim yalnız bunun suç olduğunu bilmek için hukukçu olmaya da gerek yok kısa bir araştırma sonucunda Türk Ceza Kanununun Yedinci Bölümünde Genel ahlaka Karşı İşlenen suçların 225. Maddesinde şu ifadeler yer alıyor.

‘’Madde 225 e göre: Alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. ‘’

MADDE 225.– Madde metninde, toplumun sahip bulunduğu ortak edep (ar ve hayâ) duygularının, edep törelerinin ihlâli, incitilmesi ve her ne suretle olursa olsun edep ve ahlâk temizliğine alenen saldırı niteliği taşıyan hareketler, tutum ve davranışlar ve takınılan durumlar suç olarak tanımlan­mıştır.

Bu hükme göre, genel olarak edep ve iffete saldırı niteliği taşıyan dav­ranışlar, suç oluşturmaktadır. Böylece, halkın ar ve hayâ duygularının, top­lumun ortak edep ve ahlâk temizliğinin korunması amaçlanmıştır. Bu suretle toplum kültürünün önemli bir kısmını oluşturan edep, iffet, ar ve hayâ duy­guları, edep töreleri korunmakta ve bu değerlere saldırı niteliği taşıyan hare­ketler yasaklanmaktadır.

Hayâsızca hareketlerin cezalandırıldığı bu suç tanımında, bu kavrama açıklık getirmek amacıyla, “alenen cinsel ilişkide bulunmak” ve “teşhircilik” ifadeleri kullanılmıştır. Madde metninde geçen cinsel ilişki, cinsel arzuların tatmini amacına yönelik her türlü davranışı ifade etmektedir. Teşhirciliğin konusu, kişinin cinsel organlarından ibaret değildir. Vücut bölgelerinin, madde metniyle korunması amaçlanan hukukî değeri ihlâl niteliğindeki teş­hiri, bu suçun oluşumuna neden olacaktır.

Bu davranışların suç oluşturabilmesi için, alenen gerçekleşmesi gere­kir. Aleniyet için aranan ölçüt, gerçekleştiği koşullar itibarıyla fiilin belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir olmasıdır.

Kanunlar bu kadar açıkken ilgili ve yetkililerin bir an evvel gerekeni yapmasını gerekli güvenlik tedbirlerini almalarını rica ediyorum.

Toprak üstünde utanmadan bilmem ne halt yiyenler, toprak altında yatan binlercesinin kemiklerini sızlatıyor.

İnanın bu görüntüler ne Erzurum’a,

Ne Erzurumlulara,

Nede binlerce şehit şühedanın kanıyla suladığı toprağa yakışmıyor.

Vallahi de

Billahi de

Bu vebal hiçbir günahımız olmasa bile bize günah olarak yeter.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25