• BIST 4.957,77
 • Altın 1062.368
 • Dolar 18.6352
 • Euro 19.584
 • Erzurum 3 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C

KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK

İsmail Arslan

Kadın ve çevre ilişkin Tüketimi; Dünya herkes için özgün bir yapıya sahiptir ama genel olarak bakacak olursak kadınların yaşamları,cinsiyetle ilişkili sosyelleşme modellerinden dolayı erkeklere göre değişiklik göstermektedir.

Çevresel açıdan tüm dünyada kadınlar Ormanlarda,kurak alanlarda, bitki ve hayvanların yönetimi,suyun,yakıtın,gıdanın evsel kullanım için toplanması ve gelir elde edilmesi,kara,su kaynaklarının denetlenmesi konularında beirgin bir rol oynamaktadır.Bu şekilde de kadınlar zaman ,beceri,enerji ve kişisel öngörü konularında aile ve kamu gelişimine katgıda bulunmaktadır. Kadınların kapsamlı deneyimleri onları bilginin değerli bir kaynağı ve çevre yönetimi,uygun eylem konularında uzman yapmaktadır.

Çevreye zarar veren artık bırakmadan hatta hiç yeni atık üretmeden doğa ve doğadaki canlılara,hatta doğal çevre,tarihsel dokuya zarar vermeden zehirli atık ve zehir üretmeden gelecek kuşakları,doğanın diğer unsurlarınıda düşünerek,doğal kaynakları tüketmeden yararlanarak,doğa ile birlikte çalışarak yapılan üretim çevre dostu üretmeli,üretim teknolojisi çevreye zarar verme ihtimali olan atık bırakmadan,üretim sürecinde en az doğal madde tüketerek,en az enerji ile istenen ürünü en yüksek verimle üretecek şekilde olursa ideale yakın çevre dostu üretim gerçekleşmiş olur.

Çevrede kadının rolü; çok büyüktür.Tüketici araştırmalarında kadınlar ve çevre arasında nasıl bir bağın olduğunu istatistikler gösteriyorki ev ihtiyaçlarının yüzde 80 kadınlar tarafından karşılanıyor.Kadınlar biyolojik,fizyolojik özellikleri toplumdaki beklenen rolleri nedeniyle toplumun ve ailenin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için hem ev içinde ,hem de dış ortamda ağır yükümlülükler üstlendiğinden çevresel faktörlerden daha çok etkilenmektedirler ki çevresel konusu 40 yıdan fazladır öbemli olan bir konudur ve özellikle günümüzde de sürdürülebilir ve sağlıklı bir çevre yaratılması konusunda daha bir önem kazanmıştır.

Ayrıca kadınlar ailelerin bakımcılığını üstlendiği gibi çevre dostu ürünler kullanma konusunda erkeklere göre daha fazla ilgili oldukları için,alışverişte aldıkları sorumluluklar ile çevrenin korunması konusunda büyük öneme sahiptir.

Kadınlar inanıyorumki çocukkarımızı besleyip, korudukları gibi yaşadığımız yer ve çevremizide aynı özeni gösterip,korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.Temiz bir çevre ve gelecek için sadece temiz üretimi özendirmek değil, tüketicileri bu konuda bilinçlendirerek ve çevre dostu ürünleri tanıtabilmeliyiz.

Kadınlarımıza çok iş düşmekle birlikte, Sağlıklı ve iyi bir yaşam hepimizin hakkıdır,bu hakkı korumak için birlikte yürümeliyiz.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erzurum Olay | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0 532 414 82 11 0 538 776 25 25